شورای گفتگو، ۲۷ ام اسفند, ۱۳۹۶، ساعت ۱۰:۰۰

دستور

استانی

زمان مکان

يكشنبه - ۲۷ ام اسفند, ۱۳۹۶, ساعت ۱۰:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

در ابتدای جلسه آقای علیرضا کشاورز قاسمی رئیس اتاق بازرگانی قزوین و دبیر جلسه ضمن خوشامدگویی و عرض خیر مقدم به حاضرین در جلسه به حاصل عملکرد دوازده ماهه شورای گفت و گوی دولت وبخش خصوصی قزوین در سال ۱۳۹۶ اشاره کردند و گفتند امسال در نیمی از شاخص ها روند رو به رشد داشته ایم و لازم میدانم که از مشارکت ، تعامل و همراهی تک تک اعضای محترم ، نمایندگان بخش خصوصی و مدیران دستگاههای اجرایی تشکر و قدردانی نمایم. ایشان ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید اظهار داشتند ما در سال ۱۳۹۷ طبق پیش بینی های کارشناسان سال سختی را پیش رو خواهیم داشت ولی معتقدیم هیچ سختی با جدیت و عزم یکپارچه ، مانع به حساب نمی آید. وی در ادامه و در چارچوب سخنان پیش از دستور با اشاره به سفر اخیر هیات تجاری اتاق بازرگانی قزوین به کشور ازبکستان گزارش خلاصه ای از این سفر را بیان کردند : ازبکستان کشوری است که حدود ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد و وسعت آن معادل یک چهارم کشور ایران است. این کشور که تحت سیطره شوروی سابق قرار داشت و از لحاظ فنی و تکنولوژی در عقب ماندگی به سر می برد  امروزه گامهای بزرگی را در زمینه پیشرفت و توسعه برداشته و رئیس جمهور جدیدش آقای شوکت میرزااف نهضتی را در راستای پیشرفت و توسعه آغاز کرده است و این انگیزه به تمام بدنه دستگاههای دولتی نیز تسری یافته است. به عنوان مثال بنده به حضور سفیر این کشور در ماههای اخیر در استان قزوین اشاره میکنم که او از تک تک شرکتهایی که می توانند به رشد و توسعه کشورش کمک کند بازدید نمود و با تعصب موضوع سرمایه گذاری در کشورش را پیگیری می نمود. ایشان ضمن تشکر فراوان از جناب آقای محمد علی قاسمی ، مدیر کل دارایی و امور اقتصادی استان به جهت برقراری ارتباطات و تهیه مقدمات این سفر و برنامه ریزی بازدیدها و ملاقات ها ، به برگزاری جلسات فشرده و همراهی گام به گام مسئولین ازبکستان در این سفر اشاره کردند و گفتند با توجه به ظرفیت های کشور ازبکستان، آنها نمی خواهند که وارد کننده کالای نهایی باشند بلکه می خواهند از ظرفیت های سرمایه گذاری مشترک استفاده کنند. ما ازآنها خواستیم که که مجوز ورود دستگاهها و ماشین آلات خطوط تولید مازاد را برای ایران صادر کنند که این دستگاهها می تواند در آنجا موثر واقع شوند. در ارتباط با موضوع زمین برای مرتع و کشاورزی نیز مساحتی بالای هزار هکتار با تمام امکانات اعم از معافیت ۵ ساله مالیات، کلیه امکانات زیربنایی اعم از آب ، برق و گاز و ... وجود دارد که هیات تجاری از آن بازدید کردند. و همچنین کارخانه  های زیادی به صورت فیزیکی برای استقرار خط تولید آماده است و مزیت آن نیز این است که ازبکستان اجازه میدهد کلیه ارزهای حاصل از درآمد از کشورش خارج شود.  در نهایت تک تک اعضای حاضر در جلسه معتقد بودند که این سفر بسیار کارساز بوده و می توانیم با سرمایه گذاری مشترک ارتباط خوبی را با این کشور داشته باشیم.

*سپس آقای رامین رحیم زاده رئیس دبیرخانه شورای گفت و گو ،توضیحاتی را در خصوص دستور جلسه اول " بررسی چگونگی تعیین ساعات پیک مصرف برای صنایع و کارشناسی ظرفیت تولید برق استان" ارائه دادند . ایشان گفتند صنایع در استان قزوین به هنگام فصول سرد و گرم سال با دو مشکل جدی کمبود گاز و برق روبرو هستند. با توجه به پیش رو بودن فصل گرما و تعیین ساعات پیک مصرف برای صنایع از سوی شرکت توزیع برق استان، موضوعات طی برگزاری دو جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان محترم استانداری ، شرکت توزیع نیروی برق  و روسای انجمن صنفی کارفرمایی در رشته های صنایع کانی های غیر فلزی ،صنایع نساجی ،صنایع فلزی و ریخته گری ،صنابع غذایی ، تولیدکنندگان لاستیک و پلاستیک ، تولید کنندگان قطعات و مجموعه های خودرو ، صنایع بهداشتی،آرایشی و طبی بررسی شد که  تقریباً تمام نمایندگان صنایع عمده استان در این جلسات حضور داشتند. اینگونه به نظر می رسد که دیدگاه متولیان این موضوع در بحث اولویتها با دیدگاه صنعتگران کمی متفاوت است. اگر بتوان این دو دیدگاه را به یکدیگر نزدیک نمود می توان بسیاری از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد را حل و فصل نمود. در حال حاضر تقسیم بندی توزیع برق در استان بدین شرح است: صنعت۴۳% ، کشاورزی ۲۵% ، خانگی ۲۰% ، عمومی ۶% و تجاری ۵% .

*سپس آقای مهرداد شکوهی رازی رئیس کمیته صنعت و معدن شورای گفت و گو در این خصوص گفتند موضوع مورد بحث ما مسئله ساعات پیک مصرف برق است. در همه استانها در سنوات گذشته ساعات پیک مصرف در تابستان و زمستان با تفاوت مطرح می شد.و عمدتا ساعات غروب روز  با ساعات پیک مصرف برق همزمان می شد.در نیمه اول سال ساعت ۱۹ الی ۲۳ به عنوان ساعت پیک مشخص می شد و صنایع نیز در این ساعات صرفه جویی های لازم را در این خصوص انجام می دادند ولی در دو سال گذشته در استان قزوین این رویه تغییر کرد به این ترتیب برای صنعت ساعت ۱۲ تا ۱۴ را نیز به عنوان ساعت پیک مصرف اعلام نمودند در حالی که همه می دانیم صنایع در رکود هستند و این موضوع مشکل بسیاری را برای بخش صنعت در استان به وجود آورده است زیرا صنایع و شرکتها مجبور می شوند در طول این ساعات که ساعات طلایی برای بهره وری به حساب می آیند با حداقل ظرفیت کار کنند که این منجر به از کار افتادن صنایع خواهد شد. بنابراین برای اینکه صنعت در مضیقه قرار نگیرد درخواست ما این است که چاره ای اندیشیده شود و در نهایت ساعات پیک مصرف برق به وضعیت قبل بازگردد و این ساعات به صورت یک زمانه شود.

*در ادامه آقای محمود عبدالحسینی نماینده بخش خصوصی در صنعت نیز در این رابطه بیان داشتند مشکل ما این است که بخش صنعت در استان ما دارای دو ساعت پیک مصرف است . واحدهای صنعتی در فصل تابستان با مشکل برق و در زمستان با مشکل گاز مواجه هستند . ۴۳ درصد از برق مصرفی در استان ما به بخش صنعت اختصاص یافته است و با توجه به شرایط کنونی وضعیت اقتصادی شرکتها و واحدهای صنعتی با مشکل مواجه شده زیرا که شرکتها با توان میبانگین ۵۰ تا ۶۰ درصد در حال فعالیت هستند. اگر بخواهیم در ساعات پیک ، مصرف برق را قطع کنیم تولید کاهش می یابدکه این موضوع باعث گرفته شدن توان شرکتها در دنیای رقابتی امروز می شود.البته تا به امروز صنایع استان با اداره برق همکاری های لازم را داشته اند ولی اگر بخواهیم کمبود برق در کشور را به صنایع تحمیل کنیم منطقی نیست. همه دستگاهها باید با به وجود آمدن انقلاب فکری در خدمت صنعت باشند . خواهش میکنم در این زمینه نگاه مدیریتی وجود داشته باشد زیرا که صنعت ما توان تحمل بیکاری را ندارد . با توجه به اینکه شرایط کسب و کار نسبت به ماههای گذشته بسیار بدتر شده موضوع نوسانات برق نیز مشکلات عدیده ای را به صنعت تحمیل نموده است.

*سپس آقای سعید بهادیوند چگینی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین در این خصوص اظهار داشتند استان قزوین به عنوان استان تولیدی شناخته می شود. ۴۳ درصد از برق دریافتی از شبکه تحویل مشترکین صنعتی شده و ۲۵ درصد نیز تحویل مشترکین کشاورزی می گردد. استان ما با پیک بار ۷۷۰ مگاواتی در فصل تابستان مکلف به صرفه جویی در مصرف برق است. اگر ما بتوانیم ۲۰۰ ساعت مصرف برق را مدیریت کنیم دیگر نیازی به احداث نیروگاه نمی باشد. اگر صنعتگران ما ۱۵ درصد کاهش مصرف در ساعات پیک مصرف داشته باشند مشکلات ما نیز در این زمینه حل خواهد شد. ما باید مشترکین را مجاب کنیم که در مصرف برق صرفه جویی کنند. استان قزوین جزو استانهایی است که پیک بار آن از شب به روز تغییر پیدا کرده است یعنی حدوداً ساعت ۱۳ الی ۱۴ پیک بار مصرف وجود دارد زیرا ۴۳ درصد مصرف را مشترکین صنعتی دارند. پیرو اعتراضاتی که در سالهاای قبل مطرح  گردید به نظر ما بهینه ترین کار دو قسمتی کردن ساعات پیک برای مشترکین صنعتی بود.یعنی ساعات ۱۲ تا ۱۴ و ۲۰ تا ۲۲. درخواست ما از صنعتگران این است که مصرف برق خود را ۱۵ درصد کاهش دهند و در غیر اینصورت باید هزینه مصرف برق در ساعات پیک را با عدد بیشتر بپردازند . همچنین شرکت توزیع نیروی برق در سال گذشته ۳ میلیارد تومان به عنوان پاداش و بسته رفاهی به شرکتهایی اعطا کرد که با شرکت برق همکاری های لازم را داشتند . ایشان گفتند ما نیز تمام تلاش خود را در جهت حمایت از صنعت انجام خواهیم داد و می خواهیم که صنعت برق را نیز جزو صنایع بدانید و همکاری لازم را با دولت در ۲۰۰ ساعت صرفه جویی بنمایید.

*در ادامه آقای علی محمدزمانی رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت استان در این خصوص گفتند ما نیز برق را به عنوان صنعت می شناسیم ولی متاسفانه شاهد هستیم که در هر دستگاهی و به هر صورتی فشاری وارد می شود این فشارمستقیماً به صنعت تحمیل می شود و به همین دلیل است که صنعت همیشه آسیب پذیر است. در حال حاضر برای صنعت فعال پیک معنا ندارد بنابراین اگر برای این بخش از صنعت پیک منظور شود قیمت تمام شده کالای آن صنعت را بالا برده ایم که نهایتاً بر فروش و صادرات آن نیز تاثیر می گذارد. ما اگر بخواهیم از صنعت حمایت کنیم مقوله پیک مصرف نه تنها در دو نوبت بلکه در یک نوبت نیز معنا ندارد. ولی بخشی از صنعت که دچار مشکلات و رکود است ،حتی توان پرداخت قبض برق خود را نیز ندارند و باید برای رفع مشکل آنان برنامه ریزی و مدیریت نمود. به نظر می رسد بایددر این خصوص شرکت برق شخصاً وارد عمل شده و سرمایه گذاری لازم را انجام داده تا خود شرکتها بتوانند انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند. شرکت برق باید مشوق هایی را برای واحدها در نظر بگیرد و به آنان کمک کند که دچار مشکلات هزینه سنگین انرژی نشوند و به خودکفایی در این زمینه برسند که این به نفع شرکت برق نیز خواهد بود. به نظر بنده مشکل فقط در عدم مدیریت و عدم برنامه ریزی است و تحمیل هزینه تبعات منفی را به دنبال خواهد داشت.

*سپس آقای علی پرزحمت ، رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت نیز بر اساس اطلاعاتی که از سایت شرکت توانیر تهیه کرده بودند اظهار داشتند مشترکین صنایع بزرگ کشور ۲۹ میلیون مگا وات برق مصرف می کنند . سهم برق مصرفی استان اصفهان ۵/۵ میلیون ، اهواز ۴ میلیون و قزوین نیم میلیون مگاوات است. و این بدان معناست که استان قزوین با وجود صنعتی بودن تنها نیم میلیون مگاوات برق مصرف می کند.ایشان با اشاره به مشکلات سالهای گذشته در این زمینه خواستند تا ساعات پیک مصرف به حالت اولیه و یک زمانه بازگردد. ایشان همچنین پیشنهاد دادند کار گروهی از نماینده استانداری ، سازمات صمت، اتاق بازرگانی ، شرکت توزیع نیروی برق تشکیل گردد تا موضوع بررسی بیشتر و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

*سپس آقای ایرج زاهد پور رئیس ستاد بحران استان اظهار داشتند بر اساس دستور العمل مواقع بحرانی ، اول باید نیروگاهها مورد بررسی قرار گیرند و سپس صنایع پرمصرف ، صنایع متوسط و کوچگ ، دستگاههای دولتی ودر آخر واحد های مسکونی. ستاد مدیریت بحران چندین سال است که در حوزه دوگانه سوز بودن در بخش صنعت در حال پیگیری موضوعات است و خواهشمندم این موضوع در شورای مدیریت بحران نیز بررسی گردد.

* در ادامه آقای بهادیوند چگینی اضافه کردند  در خصوص مشترکین کم مصرف کمیته ای در شرکت توزیع تشکیل گردیده است که مشترکین می توانند با مراجعه به این کمیته و دریافت راهنمایی از کارشناسان اداره برق هزینه مصرف خود را کاهش دهند. نکته بسیار مهم این است که در طی سه سال گذشته شرکت توزیع نیروی برق استان به هیچ عنوان در رده خاموشی شرکت دیسپاچینگ ملی قرار نگرفته است و در صورت بهم خوردن این همکاری و تکلیف کردن قطع و اعلام خاموشی از سوی شرکت توانیر ،طبق دستورالعمل مواقع بحرانی اولین جایی که برق مصرفی آن قطع می شود صنایع پرمصرف خواهند بود.

* سپس آقای کشاورز قاسمی با قرائت ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، خواستار تغییر نگاه به صورت دسته جمعی در استان به موضوع بهره وری صنعت و تشخیص اولویت شدند و همچنین خواستند که در این کمیته موضوع نوسازی ماشین آلات و دستگاهها با رویکرد کاهش مصرف انرژی نیز بررسی شود که رعایت این موضوعات باعث کاهش مصرف برق خواهد شد. ایشان خواستند تا با همکاری سازمان صمت تسهیلاتی به واحدها اعطا شود که بتوانند نسبت به نوسازی و تجهیز ماشین آلات اقدام نمایند.

* ماده۲۵ ـ در زمان کمبود برق، گاز یا خدمات مخابرات، واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی نباید در اولویت قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات قرار داشته باشند و شرکتهای عرضه کننده برق، گاز و خدمات مخابرات موظفند هنگام عقد قرارداد با واحدهای تولیدی اعم از صنعتی، کشاورزی و خدماتی، وجه التزام قطع برق یا گاز یا خدمات مخابرات را در متن قرارداد پیش بینی کنند. هرگاه دولت به دلیل کمبودهای مقطعی به شرکتهای عرضه کننده برق یا گاز یا مخابرات دستور دهد موقتاً جریان برق یا گاز یا خدمات مخابراتی واحدهای تولیدی متعلق به شرکتهای خصوصی و تعاونی را قطع کنند، موظف است نحوه جبران خسارتهای وارده به این شرکتها ناشی از تصمیم فوق را نیز تعیین و اعلام کند.

* تبصره۱ـ در زمانهای اضطراری که قطع برق یا گاز واحدهای مسکونی، جان شهروندان را به خطر اندازد، شورای تأمین استان محل ایجاد اضطرار می تواند برای حداکثر دو روز که قابل تمدید است، حکم این ماده را نقض کند و دستور دهد بدون تعیین نحوه جبران خسارتهای وارده، برق یا گاز واحدهای تولیدی قطع شود. در جلسه تصمیم گیری در این باره، باید نمایندگان اتاقهای مرکز استان برای استماع نظراتشان دعوت شوند.

 

* در ادامه آقای عبدالمحمد زاهدی استاندار محترم اظهار داشتند آمار ارائه شده در این خصوص بسیار قابل تامل است . ۶۸ درصد برق مصرفی ما در تولید یعنی صنعت و کشاورزی مصرف می شود و این جای افتخار برای صنعتگران و استان ماست. ایشان گفتند صنایعی وجود دارد که مصرف برق بالایی دارند مثل آلومینیوم و فولاد ولی در استان ما عمده صنایع ما نسبت به استانهای دیگر مانند اصفهان ، اهواز ، اراک و تبریز برق زیادی مصرف نمی کنند .باید در این رابطه تفاهمی صورت بگیرد  . این درست استکه در حال حاضر ما می توانیم با ۷۷۰ مگاوات و ۲۰۰ ساعت صرفه جویی  مشکل را حل کنیم ولی نمیخواهیم که در این میزان صنعت درجا بزنیم. ما به دنبال احداث واحدهای صنعتی بیشتری و جذب سرمایه گذار  هستیم که طبیعتاً مصرف برق را بالا می برند. بنابراین باید راهکاری اندیشیده شود تا واحد های تولیدی بزرگ خودشان برق مورد نیاز خود را تولید کنند .این موضوع باعث می شود تا تعامل و همکاری خوبی بین صاحبان صنایع و شرکت توزیع نیروی برق به وجود بیاید. ایشان همچنین اضافه نمودند در ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار نکاتی در نظر گرفته نشده است که این مشکلاتی را برای شرکت توزیع نیروی برق ایجاد می کند. گاهی شرایطی به وجود می آید که از لحاظ موضوعات امنیتی به شرکت برق فشار وارد می شود به عنوان نمونه شرایطی که با قطع برق معابر شهری امنیت مردم به خطر می افتد، بنابراین در اینگونه شرایط ما مجبوریم که به بخش صنعتی روی آوریم چون این بخش را از خودمان می دانیم و مطمئن هستیم که مدیران همکاری های لازم را انجام می دهند. بنابراین پیشنهاد میدهم جلسه ای به ریاست اقای حبیبی تشکیل گردد و برنامه ریزیهای کوتاه مدت و دراز مدت انجام شود که واحدهای صنعتی ، تولیدکننده و حمایت کننده مصرف برق باشند و شرایطی به وجود بیاید که واحد ها کمترین زیان را ببینند.ما از همکاری شرکت ها در این زمینه تشکر می کنیم و باید به سمت نوسازی صنایع برویم که نتیجه آن کاهش مصرف انرژی در استان باشد.

* بنابراین با موافقت استاندار محترم مقرر گردید نامه ای با امضای ایشان  تهیه و ازشرکت توانیر و  دیسپاچینگ ملی ظرفیت برق بیشتری برای استان قزوین درخواست گردد. همچنین با تشکیل کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان واحدهای صنعتی بررسی مجدد برای ضرورت تعیین ساعات پیک انجام گیرد.

* سپس آقای شکوهی رازی در خصوص دستور جلسه دوم " بررسی مشکلات صنایع استان ناشی از قطع گاز" بیان داشتند در خصوص موضوع قطع گاز در فصل سرما ،شرکتهایی که عمده آنان شرکتهای تولید شیشه هستند دارای کوره مداوم هستند که به هیچ عنوان کوره ی این شرکتها نباید خاموش شوند.اینگونه شرکتها همیشه با مشکل قطع گاز و یا کاهش فشار گاز مواجه هستند و در صورت بروز مشکل باید از سوخت جایگزین استفاده کنند که تهیه آن و قیمت بالاتر آن نیز مشکلات بسیاری را برای آنان ایجاد کرده است.از اداره گاز تقاضا داریم که در این مواقع گاز صنایع پرمصرف را قطع نکنند.

* در ادامه آقای اسماعیل مفرد بوشهری مدیر عامل شرکت گاز در خصوص موضوعات مطروحه گفتند ازتاریخ ۱۸/۷/ ۹۶ مطالبات شرک گاز از ۸۲ میلیارد تومان به ۱۱۰ میلیون تومان رسیده و این نشان دهنده همکاری شرکت گاز با بخش خصوصی است که عمده آن در بخش صنایع قرار دارد. ایشان گفتند در قراردادی که شرکت گاز در ابتدای مهرماه هر سال با صنعتگران می بنند این نکته قید می شود که شرکتها سوخت دوم و جایگزین را تامین نمایند و آمادگی های لازم را داشته باشند. در صورت بروز سرما شرکت گاز سوخت صنایع را محدود می کند و به صورت طبقه بندی شده با شرکتها همکاری لازم را به عمل اورده تا دچار خسارت و زیان نشوند. بنابراین شرکت گاز اقدام به قطع گاز بخش صنعتی نمی کند بلکه گاز مصرفی را محدود می کند .

* در ادامه این موضوع آقای پرزحمت نیز اضافه کردند توافقی که با شرکت گاز به انجام رسید توافق خوبی است ولی علیرغم مصوبه شورای تامین استان ، شرکت گاز تعدادی از این موارد را رعایت نمی کند. از شرکت گاز می خواهم که گاز شرکتها و واحدهای صنعتی را به علت بدهی قطع نکند.مواردی به سازمان صمت ابلاغ شده است که به عنوان مثال با نیم ساعت تاخیر در پرداخت بدهی گاز یک واحد صنعتی قطع شده و این شرکت متحمل ضرر ۴۰۰ میلیون تومانی گردیده است.از تمام دستگاهها می خواهم که کمک کنند تا مصوبه شورای تامین استان اجرا شود.

* سپس آقای حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان در این خصوص گفتند پیرو دستور جناب آقای استاندار مبنی بر افزایش تولید برق نیروگاههای CHP از شرکت گاز تقاضا دارم که در موضوع قطعی گاز ،شرکت شهرکها را نیز در جریان قرار دهند تا مذاکرات لازم یا صنعتگران انجام شود. از شرکت گاز تقاضا دارم تا لیست واحدهای دارای بدهی را در اختیار سازمان صمت و شرکت شهرکهای صنعتی قرار داده تا با مذاکره با این واحدها همکاری با اداره گاز نیز صورت گیرد.

* سپس آقای زاهدی استاندار محترم نیز در این خصوص بیان داشتند مصوبه شورای تامین باید به درستی اجرا شود. ایشان گفتند شرکت گاز لیست واحدهای بدهکار و معوق و میزان بدهکاری انان را در اختیار سازمان صمت و شرکت شهرکهای صنعتی استان قرار دهد  تا توافقات لازم با واحدهای مربوطه از طریق این سازمانها انجام شود و مشکل واحدهای صنعتی و همچنین شرکت گاز حل شود و در شرایط بحرانی کنونی همه باید همکاری های لازم با یکدیگر را داشته باشیم.

* در ادامه آقای علیرضا کشاورز قاسمی به دستور جلسه بعدی " ارائه گزارش سالیانه شورای گفت و گوی استان" پرداختند. ایشان ضمن تشکر از همراهی تک تک اعضای موظف و مدعو جلسه و مدیران دستگاههای دولتی و اجرایی و نمایندگان بخش خصوصی ، خلاصه ای از عملکرد شورای گفت و گو را به اطلاع حاضرین رساندند.

  • پروژه های تحقیقاتی انجام شده :
  • ارائه طرح معرفی بندر خشک در استان قزوین
  • طرح توجیهی ضرورت توسعه کشت های گلخانه ای در استان
  • اقدامات در راستای اجرای بهینه فرایندهای سازمانی دبیرخانه
  • اختصاص ساختمان جدید برای فعالیت دبیرخانه
  • تقسیم بندی حوزه های مختلف اقتصادی در چارچوب فضای کسب و کار در قالب کمیته های تخصصی و کارگروه های جداگانه جهت برگزاری جلسات کارشناسی شده
  • تهیه بانک اطلاعاتی فعالان اقتصادی
  • ایجاد گروه های کاری و اطلاع رسانی برای هر کارگروه شورا
  • تشکیل جلسات راهبردی با روءسای کمیته های تخصصی و رئیس دبیرخانه و دبیر شورای گفت و گو

 

*در ادامه آقای خان پور مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قزوین نیز اظهار داشتند در راستای حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی و فرهنگ سازی و تهییج مردم به خرید کالای ایرانی ، در ۳۱ استان کشور کمپینی با عنوان "حمایت از تولید ملی" راه اندازی شده است. هدف از راه اندازی این کمپین در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی بوده که شامل شناسایی خرید و حمایت از کالاهای با کیفیت ایرانی و دارای نشان استاندارد ، کمک به رونق اقتصادی و تولید در کشور ، حمایت از اشتغال مولد و پایدار جوانان ایرانی و جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق در کشور است.ایشان از مدیران دستگاهها و اعضای حاضر در جلسه خواستند تا با در دست گرفتن پوستر ویژه این شعار و گرفتن عکس یادگاری و خبرسازی این رویداد در جهت فرهنگ سازی  و حل مشکل صنعتگران و سرمایه گزاران کشور گام بردارند.

* در پایان جناب آقای عبدالمحمد زاهدی استاندار محترم به جمع بندی موضوعات مطروحه پرداختند و از تمام اعضای حاضر جلسه ، اعضای بخش خصوصی ، سازمانهای خدمات رسان  و کلیه کسانی که در جهت رفع مشکلات مطرح شده در شورای گفت و گوی استان در سال ۱۳۹۶ گام برداشتند تشکر کردند و گفتند که بحمداله در این زمینه توفیقاتی داشته ایم که امیدوارم با همدلی و همراهی بیشتر در سال آتی خدمات بیشتری شامل حال صنعتگران و بخش خصوصی گردد. ایشان گفتند در سالی که سپری شد ما شاهد کاهش نرخ بیکاری  و تورم ، افزایش صادرات غیر نفتی ، رونق سرمایه گذاری داخلی و خارجی نسبت به سالهای گذشته بودیم و از تمام کارگروههای تخصصی استان ، شورای گفت و گو ، شورای برنامه ریزی و ستاد  فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواستند نسبت به ارائه برنامه های کاری خودشان  تا پایان فروردین ماه سال  ۱۳۹۷ اقدام نمایند که بتوان با اطلاع ، برنامه ریزی و آگاهی کافی قدم برداشت . ایشان ضمن درخواست توجه مضاعف به برخی نکات مهم خواستار پر رنگ نمودن بخش خصوصی در استان شدند و گفتند  امروز همه ما به اهمیت حضور این حوزه در اقتصاد پی برده ایم . وی با اشاره به اعزام تیم اقتصادی از قزوین به ازبکستان، اظهار داشتند: این کشور به دلیل اشتراکات فرهنگی و تاریخی، بازار خوبی برای ما بوده و باید درصدد توسعه روابط اقتصادی کشورمان با ازبکستان باشیم.

وی ادامه داد: در زمینه صادرات ماشین آلات و تجهیزات تولیدی استان و سرمایه گذاری در ازبکستان، به شرطی که کل درآمد ارزی آن به کشور بازگردد می توان فعالیت کرد چون در غیر اینصورت سرمایه از کشور خارج می شود. نکته دیگری که باید بدان توجه کرد این است که نسبت به صادرات در هر زمینه ای که توانمندی آن در استان قزوین وجود دارد از جمله صادرات ماشین آلات و نیازهای صنعتی کشور ازبکستان اقدام کنیم و حتی اگر دستگاهی در قزوین تولید نمی شود صادرکنندگان ما از استانهای دیگر واسطه صادرات ماشین آلات به این کشور شوند. ایشان همچنین در خصوص استفاده از کالاهای ایرانی نیز گفتند باید تلاش کنیم کیفیت کالاهای ایرانی بالا رود و توان رقابتی تولید کنندگان افزایش یابد . باید کاری یکنیم که مردم به کالای ما اعتماد کنند.

*سپس با حضور استاندار محترم مراسم تقدیر و تشکر از اعضای گرانقدر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و همچنین مدیران کل مدعو در سال ۱۳۹۶ انجام شد.

* جلسه در ساعت ۱۲.۳۰ با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد به پایان رسید.