ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ۱۸ ام فروردين, ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۰۰

مصوبات

دستور

۱- گزارش وضعیت متقاضیان تسهیلات رونق تولید و سامانه بهین یاب به واحدهای صنعتی و کشاورزی

استانی

زمان مکان

شنبه - ۱۸ ام فروردين, ۱۳۹۷, ساعت ۱۱:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و قرائت وصیت نامه شهید والا مقام اسلام ، ابتدای جلسه جناب آقای مهندس پرزحمت ریاست سازمان صنعت ، معدن و تجارت ضمن خیرمقدم و تبریک بمناسبت سال جدید و تشکرو قدردانی از تلاشهای سال گذشته ، گزارشی از آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات رونق تولید را در مقایسه با کشور و عملکرد کارگروه تسهیل و کمیته بررسی و آخرین وضعیت متقاضیان در روند پرداخت توسط بانکها ارائه کردند . ایشان در گزارش خود عنوان نمودند تاکنون ۱۷۷۷  فقره ثبت نام صورت گرفته است و از این تعداد ۵۰۸  فقره تسهیلات در مجموع بخش صنعت و کشاورزی ، پرداخت شده است که ۲۱۹ فقره پرداختی مربوط به صنعت و معدن و ۲۸۹ فقره مربوط به کشاورزی بوده است ، همچنین در خصوص پرداخت ها در دو بخش طرح و واحد صنعتی و کشاورزی و واحدهای درمراحل مصوب ، پذیرفته شده ، رد شده ها و پرداخت مستقیم گزارش ارائه نمودند و در پایان گزارش رتبه استان از نظر تعداد و مبلغ پرداختی و به تعداد جلسات کمیته بررسی و تعداد بررسی و مصوبات اشاره کردند و همچنین آقای مهندس پرزحمت گزارش آخرین وضعیت موجود دو سامانه بازسازی و نوسازی و میراث فرهنگی و گردشگری را ارائه کردند و به اهمیت موضوع نظارت توسط فرمانداریها اشاره نموده و خواستار تسریع در این امر شدند . در ادامه بانکها نیز در خصوص تعداد و مبلغ  پرداخت ها و برنامه پرداخت تسهیلات رونق تولید در هفته جاری ، گزارش ارائه کردند .

     همچنین جناب آقای حضرتی ها پس از تبریک اعیاد گذشته ، گزارش آخرین وضعیت بخش صنایع دستی و گردشگری را ارائه و اشاره کردند که نوروز امسال استقبال گردشگران داخلی و خارجی نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است و با توجه به اینکه یکی از اولویت های استان توسعه ی بخش گردشگری است و این چشم انداز نشان می دهد که استان نیاز به سرمایه گذاران واقعی در این زمینه دارد و این امر تنها با کمک و حمایت کارگروه تسهیل خواهد شد و اگر ما می توانستیم خدمات گردشگری و اقامتی بیشتری ارائه کنیم رتبه و درصد استقبال بالاتر از این را کسب میکردیم .

    در انتهای جلسه جناب آقای دکتر حبیبی معاونت محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری ضمن تبریک سال جدید به حاضرین جلسه اعلام نمودند ، با توجه به انتخاب نام سال۹۷ (حمایت از کالای ایرانی) توسط مقام معظم رهبری ، نقش اصلی را مردم دارند و باید بیشتر از قبل همراهی کنند و مسئولین هم مخاطب بعدی هستند ، یعنی همه دستگاهها باید شرایط را برای تولید فراهم کنند و دستگاههای امنیتی و نظارتی باید از ورود کالاهای قاچاق جلوگیری کنند . ایشان اظهار داشتند سرعت انجام امور تولیدکننده خیلی اهمیت دارد و مدت زمان پاسخ به ارباب رجوع ها باید نصف گردد . باید بهبود فضای کسب و کار را بیش از پیش داشته باشیم و تولیدکنندگان مخاطب سوم هستند و باید از نظر قیمت و کیفیت پاسخگوی مصرف کنندگان باشند . رسانه ها نیز مسئولیت سنگینی دارند و مخاطب چهارم هستند . فرهنگ سازی در جهت خرید کالای داخلی وظیفه رسانه ها و مطبوعات می باشد و بهتر است به یک فرهنگ ،  الگو و حتی افتخار تعریف شود . دستگاههای اداری و اجرایی منحصراً باید خریدهای خود را از کالاهای داخلی قرار دهند و این یک تکلیف است و از مدیران حاضر در جلسه خواستند تا روند بررسی و پرداخت به شیوه سال گذشته ادامه پیدا کند و راستی آزمایی با مدیریت فرمانداران محترم شهرستانها دنبال شود . رسیدگی به واحدهای متقاضی بازسازی و نوسازی باید سرعت گیرد و بانک ها اهتمام جدی تری داشته باشند . همچنین عنوان نمودند استان در بخش گردشگری ظرفیت بالایی دارد و با برنامه ویژه و انرژی جوان این بخش باید تلاش بیشتری صورت گیرد و زیر ساخت های آن باید مهیا شود و در پایان اشاره نمودند دست در دست یکدیگر همه باهم تلاش کنیم تا شعار رهبری محقق شود .