حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مانع از مهاجرت آنها می‌شود

داود محمدی
چهارشنبه, فروردين ۲۸, ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مانع از مهاجرت آنها می‌شود

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می‌توان ضمن کمک به تجاری سازی محصولات‌ های تک از مهاجرت این شرکتها از استان و کشور جلوگیری کرد.

 داود محمدی پیش از ظهر روز چهارشنبه( ۲۸ فروردین) در اولین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: باید با جدیت از شرکت‌های دانش بنیان حمایت شود تا از ادامه کار پشیمان نشوند و شاهد خروج آنها از کشور و استان نباشیم.

محمدی اظهار داشت: ارتباط تعریف شده بین دانشگاه و صنعت وجود ندارد و معرفی آنها در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مهم است و باید کمک کنیم تا شرکت‌ها علم خود را به ثروت تبدیل کنیم تا اقتصاد ما را به حرکت در آورند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با صادرات خدمات فنی و مهندسی لازم است باید بین علم و صنعت ارتباط بهتری برقرار کنیم و به تولید انبوه برسیم.

وی بیان کرد: در تولید کالاهای شرکت‌های دانش بنیان کارهای خوبی انجام شده است ما قطب دانشگاهی صنعتی و کشاورزی هستیم و اتصال این بخش‌ها می‌تواند در موفقیت‌ها مؤثر باشد.

محمدی در خصوص کم بودن اعتبارات پارک‌های علم و فنآوری گفت: وقتی از مجموع ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه دولت بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برای حقوق و امور جاری هزینه می‌کنیم باید با مشکلات زیادی روبرو شویم و اعتباری به شرکت‌های دانش بنیان نمی‌رسد.

وی اضافه کرد: امسال بیش از ۱۲۶ هزار میلیارد تومان از مالیات تأمین خواهد شد که کار آسانی نیست و تحقق آن سخت است و حتماً نقطه اتکا ما باید به بخش خصوصی باشد و دستگاه‌های دولتی فقط تسهیل گر و رفع کننده موانع باشند زیرا اعتبارات دولتی قطره چکانی است و از اتاق بازرگانی قزوین انتظار داریم وارد کار شود چون دولت قادر به حل همه مشکلات نیست.

وی بیان کرد: باید حمایت ما از شرکت‌های دانش بنیان جدی باشد در تولید علم وضعیت خوبی داریم مانند دانش هسته‌ای، نانو، فیزیک هسته‌ای برتریم اما در تبدیل علم به ثروت نتوانستیم تجاری سازی علوم را خوب انجام دهیم.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پارک‌ها و شرکت‌های دانش بنیان گاهی نمی‌توانند علم خود را به محصول خود را به تولید انبوه برسانند که در این زمینه نیز باید حمایت شوند.

محمدی افزود: در شرکت‌های دانش بنیان باید نیازهای اولویت دار کشور شناسایی شود و مورد توجه قرار گیرد و هر کس آمادگی تولید دارد مورد حمایت قرار گیرد و اگر در صادرات هم با مانع روبروست برطرف شود.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از آنجا که اقتصاد ما بانک محور است باید همراهی این سیستم با تولید بیشتر شود و با حذف و کاهش بوروکراسی در مسیر رونق تولید گام برداریم.

محمدی اظهار داشت: از مدیران دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی انتظار داریم قوانین دست و پا گیر را شناسایی و به نمایندگان منعکس کنند تا ما آنها را پالایش و حذف کنیم.

وی، هم افزایی دستگاه‌ها را مهم دانست و افزود: نگاه دستگاه‌ها بویژه امور مالیاتی نباید فقط تحقق اهداف سازمانی باشد بلکه لازم است در حد امکان با تولید و شرکت‌های دانش بنیان همراهی مناسبی داشته باشند تا کارها روان شود.

محمدی از شهرداری‌ها خواست در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مشارکت بیشتری کنند.