تببین هشت برنامه برای تحقق رونق تولید

دکتر محمد باقر نوبخت
جمعه, خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰

تببین هشت برنامه برای تحقق رونق تولید

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور برای تحقق رونق تولید در سطح ملی طرحی را با هشت برنامه برای دستگاه‌های کشور مشخص کرده است و هر وزارتخانه موظف است بر اساس این برنامه‌ها برای تحقق رونق تولید در کشور اقدام کند.

محمدباقر نوبخت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین در سالن جلسات باغستان برگزار شد، گفت:سازمان برنامه و بودجه کشور برای تحقق رونق تولید در سطح ملی طرحی را با هشت برنامه برای دستگاه‌های کشور مشخص کرده است و هر وزارتخانه موظف است بر اساس این برنامه‌ها برای تحقق رونق تولید در کشور اقدام کند.

وی تشریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با راه اندازی طرح‌های نیمه تمام، پرداخت تسهیلات بازسازی و نوسازی، راه اندازی خوشه‌های صنعتی و خدماتی و اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و وزارت جهاد کشاورزی نیز با اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و افزایش توانمندی معیشت ساکنان مناطق مرزی به رونق تولید اقدام کنند.

به گفته نوبخت طرح‌های دانش بنیان، ایجاد مشوق‌های لازم برای طرح کارفرمایی، نوسازی مسکن و بازآفرینی شهری و حمایت از تولیدات فرهنگ و هنر از دیگر مواردی است که در سال جاری برای رونق تولید برنامه ریزی شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص تسهیلات در نظر گرفته شده برای رونق تولید اظهار داشت: ۴۵ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان در قالب تسهیلات بانکی، ۲ هزار و ۲۶۹ میلیارد تومان از منابع دولتی، هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان به صورت یارانه تسهیلات و ۲ هزار و ۵۸۸ میلیارد تومان نیز کمک بلاعوض از سوی دولت برای رونق تولید در سال جاری در نظر گرفته شده است.

نوبخت به ایجاد ۹۸۶ هزار و ۹۹۸ فرصت شغلی در سال جاری برای کشور اشاره کرد و گفت: ۲۰ درصد مبالغ و تسهیلات به همه وزارتخانه‌ها واریز شده است و دستگاه‌ها باید پس از ارائه عملکرد نسبت به مابقی این اعتبارت اقدام کنند.
وی در ادامه گفت:افزود: ۱۱ برنامه کوتاه مدت و ۱۳ برنامه میان مدت برای خلاص شدن بودجه از فروش نفت در نظر گرفته شده است.

وی گفت: برای آنکه بودجه کشور را از درآمدهای نفتی خلاص کنیم، به یک سلسله برنامه‌های میان مدت و بلند مدت نیاز داریم و باید به سمت هزینه‌های پایدار برویم تا درآمدهای حاصل از بودجه و سپس نفت در جامعه تقلیل یابد.

وی به اصلاح ساختار بودجه به عنوان یکی از مهمترین موضوعات بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اولویت‌های سازمان برنامه و بودجه در سال جاری اصلاح این ساختار است که ما موظف هستیم برنامه‌ای را در شورای عالی هماهنگی سران سه قوه برای اصلاح این موضوع مطرح کنیم.

نوبخت اظهار داشت: لغو معافیت خرید نفت توسط آمریکا در اردیبهشت ماه سال جاری اعلام شد و آمریکایی‌ها گمان می‌کردند که با تحریم فروش نفت، نظام انقلاب اسلامی سقوط می‌کند، درحالی که خود ترامپ فهمید اقتدار نظام جمهوری اسلامی بسیار بالاست و اکنون به دنبال میانجیگری است تا تحریم‌ها را خنثی کند.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: ما ملتی نیستیم که کنار روسای آمریکا قرار گرفته و بعد از لبخندی چند عکس بگیریم و احساس کنیم که مشکلات ما برطرف می‌شود، بلکه کشور ما دارای پیشینه کهن تاریخی و فرهنگی است و توسط رهبری فرزانه و سپس رییس جمهوری شجاع و باتجربه اداره می‌شود.

وی گفت: تلاش ما این است با تهیه سند بودجه جدید وابستگی کشور به فروش نفت را به صفر برسانیم.
معاون رییس جمهوری تاکید کرد: پرداخت‌های پرسنلی ما هرگز به تعویق نخواهند افتاد و امسال نیز به منظور حمایت از کارمندان بیش از ۲۰ درصد حقوق پرسنل افزایش یافت و حتی تاکید کردیم ۴۰۰ هزار تومان ناشی از افزایش حقوق کارکنان تا قبل از اتمام خرداد ماه پرداخت شود.

نوبخت تصریح کرد: اینکه آیا ما قانون را به درستی اجرا می‌کنیم یا خیر، توسط دستگاه‌های نظارتی و دیوان محاسبات کنترل می‌شود و نمایندگان اگر احساس می‌کنند که در خصوص پرداخت حقوق نیاز به اصلاحی داریم، حتماً استقبال خواهیم کرد.

این مسئول به افزایش بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای حقوق پرسنل، ۲ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی فرهنگیان و پنج هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در کشور اشاره کرد و گفت: چرا باید پس از این همه افزایش حقوق هنوز دلخوری وجود داشته باشد درحالی که هدف ما این است که نمایندگان مجلس خرسندی و رضایتمندی داشته باشند.
نوبخت به طرح‌های عمرانی در دست اجرا در استان پرداخت و گفت: در سفر قبلی به استان قزوین، مطالبه مردم راه آهن قزوین- رشت بود که راه اندازی شد و اکنون نیز در نظر داریم راه آهن قزوین - کرج - تهران را راه اندازی کنیم.

وی همچنین اظهار داشت: هفته گذشته ۱۱۲ میلیارد تومان برای تکمیل این خط راه آهن و دو خطه شدن آن هزینه شده است و با جدیت به دنبال تکمیل و بهره برداری از این خط راه آهن هستیم.
معاون رییس جمهوری به اعتبارت استان قزوین پرداخت و گفت: سفرهای استانی تنها نمی‌تواند به رونق تولید و توسعه منجر شود و با توجه به اینکه بخشی از این اعتبارت در استان قزوین هزینه می‌شود، لازم است که مسئولان استان و دستگاه‌های نظارتی بعد از این نشست‌ها پیگیر اجرایی شدن سهم اعتباری خود باشند.

نوبخت تشریح کرد: هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان تسهیلات، ۴۵ میلیارد تومان وجوه اداری، ۹۰ میلیارد تومان یارانه تسهیلات و ۵۷ میلیارد تومان کمک بلاعوض برای استان قزوین در نظر گرفته شده است که با پیگیری و اجرایی شدن آن ۱۸ هزار و ۳۸۴ جوان مشغول به کار خواهند شد و نیاز به پیگیری مسئولان دارد.

مسئولان استان قزوین موظفند که هر سه ماه یک بار گزارش جامعی از وضعیت اعتبارات استان دریافت کرده و پیگیر اجرایی شدن تسهیلات و اعتبارات تخصیص داده شده دولت باشند.

نوبخت با بیان اینکه هدف از برگزاری نشست‌های اقتصاد مقاومتی در استان‌ها طرح مشکلات محلی و تلاش برای حل آنها است، اظهار داشت: از نمایندگان سه قوا در استان تقاضا داریم که نکات و مطالبات لازم را به صورت مکتوب به بنده گزارش دهند تا برای پیگیری آن اقدام شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: این نشست‌ها فرصتی برای مدیران دستگاه‌های اجرایی است تا گفتمان اقتصاد مقاومتی را برای رونق تولید به عنوان یک استراتژی اصلی دنبال کنند.

وی یادآور شد: هر اختیاری که در سازمان برنامه و بودجه کشور ظرفیت توسعه برای استان را دارا باشد واگذاری می‌شود و برای حل مشکلات از هیچ اقدامی دریغ نخواهیم کرد.