طرح های مقابله با تحریم در ستادهای اقتصاد مقاومتی پررنگ شود

دکتر افشین برمکی
جمعه, خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

طرح های مقابله با تحریم در ستادهای اقتصاد مقاومتی پررنگ شود

سال گذشته از حدود ۲ هزار طرح ارایه شده در ستادهای اقتصاد مقاومتی استان های کشور، تنها پنج دستور کار با ویژگی مقابله با تحریم ها بوده است و باید این موضوع به صورت جدی در دستور کار استان ها قرار گیرد.

 دکترافشین برمکی شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین که با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سالن جلسات باغستان برگزار شد، افزود: با آسیب شناسی های به عمل آمده از بین هزار و ۹۵۱ دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی در استان‌های کشور، فقط ۲۰ درصد آنها مرتبط با موضوعات ستاد اقتصاد مقاومتی بودند.

وی اضافه کرد: از همین تعداد دستور کار، فقط پنج مورد آن در حوزه مقابله با تحریم‌ها بوده است که نشان می‌دهند دستگاه‌های اجرایی استان‌ها هنوز اهمیت مقابله با تحریم‌ها را درک نکرده‌اند.

برمکی به تولید کاغذ سنگی در ۲ استان کشور اشاره کرد و گفت: تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کاغذ در سال به ۲۵ میلیون اصله درخت نیاز دارد و با توجه به کمبود منابع طبیعی در کشور به ۲ استان مجوز داده شده تا در زمینه تولید کاغذ سنگی اقدام کنند.

این مسئول به ارتباط بین ستاد اقتصاد مقاومتی استان‌ها با مرکز در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: سال ۹۷ بیش از ۴۰۰ نشست ستاد اقتصاد مقاومتی در استان‌ها تشکیل شد که از بین سه هزار طرح رصد شده حدود ۱۵۵ طرح در ارزیابی‌ها موفق بوده‌اند.

برمکی افتتاح فاز سوم پالایشگاه خلیج فارس را دستاورد بسیار بزرگ انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: افتتاح این طرح سبب شد تا در حوزه تولید بنزین به خودکفایی برسیم و لازم است که از این دست اقدامات به منظور مقابله با تحریم‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی رفع مشکلات ساختاری اقتصاد و توسعه رونق تولید را از مهمترین اهداف مورد تاکید مقام معظم رهبری در سال جاری دانست و تاکید کرد: همه استان‌ها برای عملیاتی کردن آن باید برنامه‌های خود را ارائه کنند.

کارنامه درخشان استان قزوین در حوزه اقتصاد مقاومتی

وی همچنین به عملکرد بسیار خوب ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین پرداخت و گفت: این استان همواره طرح‌های خود را در پنج بسته اعلام کرده است که انتخاب بهترین طرح از بین آنها بسیار دشوار بود.

برمکی همچنین گفت: سال گذشته ۱۳۸ طرح اقتصاد مقاومتی در این استان ثبت شده است که مهمترین آن تولید پلی استر، پلاست آبیار، دهکده طبیعت و آلومینیوم بوده و در این میان دهکده طبیعت همواره الگوی دیگر استان‌ها قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تعداد بیکاران استان قزوین کمتر از ۵۰ هزار نفر است، اظهار داشت: نرخ بیکاری در این استان ۱۱ درصد است و اگر بتوانیم برای هشت هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم، نرخ بیکاری استان به هفت یا هشت درصد می‌رسد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که قزوین جز معدود استان‌هایی است که قابلیت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را دارد و همواره در سه محور صنعت، کشاورزی و گردشگری دارای پتانسیل خوبی است.

رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: برخی استان قزوین را مطابق کشور سوئیس دارای موقعیت مناسب ارزیابی کرده و تنها تفاوت آن را با این کشور نبود دسترسی به آب‌های آزاد می‌دانند.