ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ۰۸ ام دى, ۱۳۹۷، ساعت ۱۲:۳۰

مصوبات

دستور

۱. ارائه گزارش تسهیلات رونق تولید در سامانه بهین یاب ۲. ارائه گزارش تسهیلات بازسازی و نوسازی توسط بانکها ۳. ارائه گزارش تسهیلات رونق گردشگری توسط سازمان صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری ۴. بررسی درخواست رفع مشکل واحدهای تولیدی

استانی

زمان مکان

شنبه - ۰۸ ام دى, ۱۳۹۷, ساعت ۱۲:۳۰
سالن جلسات استانداری

اعضا

 • پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و قرائت وصیت نامه شهید والا مقام اسلام ،در ابتدای جلسه آقای پرزحمت دبیر کارگروه  گزارشی از آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات رونق تولید ارائه شد. بر این اساس تعداد ۴۹۰  فقره ثبت نام  وهمچنین ۹۲ مورد تسهیلات به مبلغ  ۱۱۲۰ میلیارد ریال در مجموع دو بخش صنعت و کشاورزی در بخش رونق تولید و ۲۵۷ فقره ثبت نام در بازسازی و نوسازی صورت گرفته که در این بخش ۲۱ فقره به مبلغ ۵۵۴.۹ میلیارد ریال پرداخت شده است .

  پس از ارائه گزارش و ذکر مواردی از طرف اعضا ء با دعوت از تعدادی از مدیران واحدهای صنعتی که دارای مشکلاتی بودند ، ضمن بیان مشکلات توسط آنها و ارائه توضیحات توسط دستگاه اجرایی مربوطه ، داده شد .

  در خصوص مشکلات سازندگان قطعات خودرو آقای زارع نژاد رئیس انجمن همگن قطعه سازان خودرو استان توضیحاتی را در خصوص وضعیت فعلی تولید کنندگان قطعات خودرو کشور و همچنین وضعیت خودروسازان و پرداخت مطالبات توسط آنها ارائه نمودند . بر اساس توضیحات ایشان در حال حاضر خودروسازان با کاهش شدید تولید و بدهی انباشته به تامین کنندگان قطعات مواجه شده اند که به تبع آن تولید کنندگان قطعات نیز با کاهش سفارش و لذا کاهش تولید و همچنین به دلیل عدم اخذ مطالبات با کمبود نقدینگی مواجه شده اند. ایشان در ادامه از کلیه مسئولین استان مساعدت و همیاری لازم جهت عبور از این شرایط را خواستار شدند.آقای آهنگریان نماینده اتاق بازرگانی نیز ضمن تایید مشکلات از ارگانها و خصوصا تامین اجتماعی درخواست مساعدت در خصوص اخذ لیستهای بیمه با حداکثر مساعدت شدند. اقای زمانی رئیس خانه صنعت استان نیز از کلیه بانکها و ارگانها درخواست نمودند در شرایط فعلی با شرکتهای فوق مساعدت نموده و عدم صدور اخطاریه ها و اقدامات اجرایی را خواستار شدند.

  در ادامه سرکار خانم مهندس زرآبادی نماینده مردم شهرستانهای قزوین ، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی اعلام نمودند نباید در این شرایط قیمت جدید اعلامی خودرو باعث ایجاد رانت گردد و بجای رفع مشکلات مردم و همچنین واحدهای تولیدی باعث سود دلالان از این بابت گردد . در ادامه ایشان نیز از کلیه دستگاهها درخواست نمودند تا با کلیه واحدهای صنعتی و بخصوص تولید کنندگان قطعات خودرو بصورت خاص برخورد گردد تا مشکلات زودتر مرتفع گردد.

  جناب آقای پرزحمت نیز ضمن درخواست مشابه از کلیه دستگاههای اجرایی و بانکها و تایید مشکلات تولید کنندگان قطعات خودرو در خصوص ثبت سفارشها اعلام نمودند در شرایط حساس فعلی اولویت با تخصیص ارز به واحدهای تولیدی جهت تامین مواد اولیه و جلوگیری از توقف خطوط تولید میباشد و سازمان صنعت معدن و تجارت با تمام توان در حال بررسی درخواستهای واصله بوده و درخواستهایی که مجاز نبودند را بطور دقیق بررسی و در همان مرحله اول رد نموده است تا از تخصیص های ارز غیر مجاز و ورود کالاهای تجاری غیر مجاز جلوگیری شود.

  آقای دکتر حبیبی  چند نکته را در رابطه با کارگروه تسهیل تاکید کردند ابتدا اینکه حمایت بانکها باید واقعی و متناسب با شرایط روز باشد  و اینکه قطعه سازان یک بخش بزرگ و صنعت بزرگی است هم در اشتغال و هم در ارزش افزوده در استان بیش از ۲۰۰ قطعه ساز داریم .برای رونق تولید باید ساز و کار لازم تدوین شود . تولید توان پرداخت نرخ ۱۸% بهره  ، ۲۵% مالیات ، ارزش افزوده ، عوارض تامین اجتماعی را ندارد و باید برای رفع موانع تولید این مسائل پیگیری شود .