کارگروه توسعه غیر نفتی، ۱۳ ام دى, ۱۳۹۷، ساعت ۱۰:۰۰

مصوبات

دستور

۱. بررسی آمار تجارت خارجی استان در سال جاری ۲. تعیین تکلیف مجوزهای پایانه صادراتی در استان ۳. انتخاب صادرکنندگان نمونه استان در سال ۱۳۹۷

استانی

زمان مکان

پنجشنبه - ۱۳ ام دى, ۱۳۹۷, ساعت ۱۰:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۴۷۶۶۵/۱۲۷مورخ ۱۱/۱۰/۱۳۹۷ ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در سال ۱۳۹۷  راس ساعت ۱۰ صبح مورخ  ۱۳/۱۰/۱۳۹۷ به ریاست جناب آقای زاهدی استاندار قزوین و با حضور اعضای کارگروه در محل سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.

 دراین نشست جناب آقای مهندس زاهدی، استاندار قزوین در جلسه توسعه صادرات غیر نفتی استان اظهارداشت: خوشبختانه در بخش صنعت و کشاورزی ظرفیت های بسیار خوب صادراتی داریم که با فعال کردن این ظرفیت می توانیم به کسب و کار رونق بیشتری دهیم. ایشان افزود: باید بپذیریم که صادرات محصولات کشاورزی یک کار تخصصی است و قرار نیست هر تولیدکننده بتواند صادر کننده ماهری باشد و موفق عمل کند. استاندار قزوین تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان با امور بین المللی آشنا نیستند لذا نباید اصرار کنیم تا خود کشاورز دنبال صادرات برود زیرا در این صورت امکان آسیب دیدن هست در حالی که بهتر است صادر کننده حرفه ای دنبال کار برود. جناب آقای زاهدی یادآورشد: بسته بندی در صادرات بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود تا بتوانیم محصولات کشاورزی خود را که از کیفیت بالایی برخوردارند را با بسته بندی مناسبی در اقصی نقاظ جهان عرضه کنیم. ایشان اضافه کرد: برای نمونه در حال حاضر که کشمش یک کالای اساسی محسوب نمی شود می توانیم با یک برنامه ریزی منطقی این محصول را صادر کنیم و اگر از طریق صادرکننده حرفه ای دنبال این کار برویم کشاورزان استقبال می کنند. استاندار قزوین با پیشنهاد رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین مبنی بر تامین موقت کامیون برای صادرات موافقت کرد و اظهارداشت: موضوع ورود موقت کامیون از خارج با هزینه صادرکنندگان استان پیشنهاد خوبی است که به صورت مکتوب به دکتر جهانگیری معاون رئیس جمهور اعلام خواهد شد تا پیگیری شود.

استاندار قزوین یادآورشد: برای همکاری بانکهای تخصصی لازم است نشست های بیشتری برگزار شود تا بتوانید مسائل را بررسی دقیق تر کرده و تعامل را افزایش دهید تا کار صادرکنندگان تسهیل شود. ایشان گفت: صادرات استان از نظر وزنی دو درصد و ارزش سه درصد کاهش داشته است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور نگرانی ندارد و قابل قبول است.

در ادامه این جلسه  آقای مهندس پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان آماری از تجارت خارجی استان در سال جاری ارائه کردند. ایشان اظهار داشتند: در هشت ماهه سال ۱۳۹۷ تعداد ۲۰۳واحد صادراتی در استان  شناسایی شده اند که میزان صادرات آنها از کلیه گمرکات کشور در  این مدت رقمی معادل  ۵۲۱ هزار تن و به ارزش ۴۹۷ میلیون دلار می باشد. ایشان تصریح نمود این ارقام نسبت به آمار مشابه در سال قبل از نظر وزنی ۲ درصد و از نظر ارزشی ۳ درصد کاهش داشته است. ایشان افزود: کالاهای صنعتی با حجم ۴۶۶ هزار تن به ارزش ۴۰۶ میلیون دلار، صنایع تبدیلی با ۴۷ هزار تن به ارزش ۸۳ میلیون تن و محصولات کشاورزی با هشت هزار تن به ارزش هشت میلیون دلار حجم صادرات بوده است. ایشان افزود سه واحد صادراتی استان در سال جاری به عنوان صادرکننده نمونه ملی برگزیده شده اند و به زودی همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و مقامات و مسولین استانی برگزار خواهد شد.

سپس  آقای حبیبی معاون برنامه ریزی استانداری نیز در این جلسه اظهارداشت: باید بپذیریم در شرایط کنونی صادرکنندگان در تولید واشتغال استان نقش مهمی دارند لذا تکریم و احترام آنها و تسهیل در امور این گروه باید در اولویت باشد.ایشان اضافه کرد: صادرکنندگان نمونه استان باید بتوانند بدون واسطه و در سریعترین زمان به استاندار، معاونان استاندار، مدیران کل ستادی و روسای بانک ها دسترسی داشته باشند و مشکلاتشان را برطرف کنند لذا پیشنهاد صدور کارت ویژه برای آنها در دستور کار قرار می گیرد.در ادامه نیز مسولین سازمان جهاد کشاورزی، اتاق بازرگانی، اتحادیه صادرکنندگان استان، بانک توسعه صادرات، امور مالیاتی به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند و در پایان پس از بحث و بررسی موارد ذیل به تصویب اعضای کارگروه رسید.