ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ۲۳ ام مهر, ۱۳۹۸، ساعت ۱۴:۰۰

مصوبات

دستور

۱-ارائه گزارش آخرین وضعیت شرکت های دانش بنیان در استان قزوین و اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته در خصوص این شرکت ها در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی- پارک علم و فناوری ۲- ارائه طرح سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان قزوین ۳- ارائه دستاوردهای و طرح های شرکت های دانش بنیان تونل ساز ماشین و پردیس ۴- استفاده از رهنمودهای معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و استاندار محترم ۵- سایر موارد

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۲۳ ام مهر, ۱۳۹۸, ساعت ۱۴:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

 • نام و نام خانوادگي  سمت در دستگاه اجرايي نام و نام خانوادگي  سمت در دستگاه اجرايي
  دکتر سورنا ستاری معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی در استان قزوین رضا نیک روشت مدیرکل گمرک
  هدایت اله جمالی پور استاندار محترم و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین علی یزدان دوست مدير یت شعب بانك ملی و دبير كميسيون هماهنگي بانكها
  ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر ستاد حمید رضا خان پور  مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی 
  سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین،البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان عسکر جوانبخت  مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس 
  دکتر داود محمدی رئیس کمسیون اصل ۹۰ و نماینده مردم قزوین ،البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی علی اکبر اسدالهی  مدیر کل منابع طبیعی 
  روح الله بابایی صالح نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی سعد نبیل مدير كل صنعت ، معدن و تجارت
  بهمن طاهر خانی نماینده مردم  تاکستان  در مجلس شورای اسلامی  مهدی بخشنده رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان
  منوچهر حبيبي  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری سیروس نصیری  مدیر کل تامین اجتماعی
  منوچهر حبيبي  سرپرست معاون سياسي و امنيتي استانداري محمد افشار مدیر کل پدآفند غیر عامل
  علی فرخ زاد   معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار علیرضا خزائلی مدیر کل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري
  موسوی مدیرکل اطلاعات  عباس علایی مقدم مدیر كل ورزش و جوانان
  عبدالله آقا علیخانی مدیرکل بازرسی  سیروس صارمی مديركل استاندارد 
  صدیقه ربیعی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مسعود بابايي مديركل تعاون ،كار و رفاه اجتماعي 
  امیر خلیلیان مدیرکل دیوان محاسبات ابراهیم دژرفتار مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه قزوین 
  محمد شفیعی  فرماندار قزوين  محمد درافشانی سرپرست شهردار قزوين 
  علی رحمانی    فرماندار بوئين زهرا سید محمد مهدی مدنی رییس صنفی انجمن شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی استان
  رضا طاهری  فرماندار تاكستان اسماعیل مفرد بوشهری مدير عامل شركت گاز
  شهرام احمدپور  فرماندار آبيك  فاطمه خمسه مدیر کل  جهاد كشاورزي
  محمد نصیری فرماندار البرز اصغر گونجی بنياد مسكن  انقلاب اسلامی

پیرو دعوتنامه شماره ۴۰۳۳۳۷ مورخ ۲۲/۰۷/۱۳۹۸، ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین در سال ۱۳۹۸ با حضور دکتر ستاری معاون علم و فناوری رئیس جمهور و جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان و دکتر جمالی پور استاندارمحترم، دکتر محمّدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، دکتر یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی عضو ستاد در محل سالن جلسات دفتر استاندار برگزار گردید.

جلسه با قرائت آیاتی از کلام اله مجید آغاز گردید سپس آقای دکتر یاری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ضمن خیر مقدم به میهمانان ارجمند و استاندار محترم و مدیران دستگاه های اجرایی فرمودند موضوع دستور جلسه اول ارائه گزارش آخرین وضعیت شرکت های دانش بنیان در استان قزوین و اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته در خصوص این شرکت ها در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که توسط آقای مافی سرپرست پارک علم و فناوری ارائه می گردد. موضوع دستور جلسه دوم به ارائه طرح سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان در حوزه گردشگری توسط آقای مهندس جوانمرد اختصاص داشته و موضوع سوم ارائه دستاوردهای و طرح های شرکت های دانش بنیان تونل ساز ماشین و پردیس که توسط مهندس صاحب مدیر عامل محترم شرکت تونل ساز ماشین و مهندس کمالی مدیر عامل شرکت دانش بنیان پردیس ارائه خواهد گردید.

دکتر یاری در ابتدای جلسه فرمودند رویکرد جلسات اقتصاد مقاومتی حل مشکلات کارآفرینان است و در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی دنبال حل مشکلات و رویکرد کاربردی هستیم تا از شعار زدگی خارج شویم. جلسات اقتصاد مقاومتی باید کاربردی و اجرایی باشد و ما نیز در کنار طرح مسائل مرتبط با این حوزه تلاش کرده ایم در هر جلسه تعدادی از کارآفرینان شاخص که اهلیت حمایت را دارند حضور یافته و دیدگاه ها و مشکلات خود را مطرح کنند. سپس فرمودند تاکنون ۲۷ شرکت دانش بنیان با شرکت در جلسات اقتصاد مقاومتی که برخی از آنها با حضور مسئولان کشوری و از جمله معاونان رئیس جمهور بوده توانسته اند با بیان مشکلات و درخواست های خود بسرعت به نتیجه برسند و امروز چند شرکت سرآمد در حوزه صادرات هم وارد شده اند و اولویت امسال ما تقویت بخش گردشگری است لذا طرح هایی که در این بخش ارائه شود با نگاه ویژه مورد بررسی قرار گرفته و حمایت خواهند شد تا بسرعت به نتیجه برسد. برای سرمایه گذاری در منطقه گردشگری دریاچه اوان یک سرمایه گذار استقبال کرده که امیدواریم بتوانیم حمایت لازم را انجام داده تا این طرح عملیاتی گردد.

ایشان درپایان فرمودند با دستور استاندار محترم از این پس مقرر گردیده پاسخ استعلام دستگاه های اداری ظرف مدت ۲۰ روز داده شود تا بتوانیم بسرعت برای موافقت با حضور سرمایه گذاران و متقاضیانی که اهلیت آنها ثابت شده تصمیم بگیریم و ادارات آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در خصوص استعلام سرمایه گذاری در منطقه دریاچه اوان باید در ۲۰ روز آینده اعلام نظر کنند.

سپس آقای مافی سرپرست پارک علم و فناوری ضمن عرض ادب و احترام فرمودند پارک علم و فناوری قزوین در سال ۹۰ راه اندازی شد و سپس با استقلال خود توانست برای استقرار واحدهای دانش بنیان حمایت های لازم را صورت دهد. با حمایت از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور تلاش کرده ایم تا گام مهمی در راستای تبدیل علم به ثروت برداشته شود.

سپس فرمودند در حال حاضر ۶۸ واحد فناور در پارک مستقر هستند و در موسسات دانش بنیان هم ۲۲ شرکت فعال شده اند که با اقدامات انجام شده تاکنون بیش از ۱۶۰ محصول تولید شده است. همچنین هفت مرکز رشد داریم و از سه شتاب دهنده استان تعداد یک شتاب دهنده در پارک مستقر شده و نواحی علم و فناوری در حال شکل گرفتن است.

ایشان در ادامه فرمودند وجود بیش از ۹ شهرک صنعتی و ۴۹ واحد دانشگاهی ظرفیت بسیار خوبی در استان ایجاد کرده که در صورت ارتباط آنها با یکدیگر می توان به دستاوردهای خوبی رسید. طرح ملی چشمه نور در مجاورت پارک در حال اجراست و در تعامل با صنایع بزرگ استان قادر هستیم مراکز رشد و فناوری را تقویت کرده و به دستاوردهای خوبی برسیم. قرار گرفتن در کنار دو مجموعه بزرگ دانشگاهی با بیش از ۲۸ هزار دانشجو، طرح ملی چشمه نور، قطب صنایع شوینده، مواد غذایی و بهداشتی دارویی فرصتی است که باید از آن بخوبی استفاده کنیم.

در پایان فرمودند با راه اندازی صندوق پژوهش زمینه حمایت از طرح های مهم دانش بنیان مهیا شده و امیدواریم با حمایت معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری بتوانیم محصولات بیشتری را وارد چرخه تولید کنیم. سه طرح مهم کلینیک فناوری، طرح داخلی سازی مته های حفاری و بانک ژن گیاهی در دست اجراست که در صورت توسعه فضای پارک می توانیم فضای مناسبی برای شرکت های دانش بنیان این عرصه نیز مهیا کنیم.

در ادامه آقای مهندس جوانمرد برای احداث مجموعه تفریحی و گردشگری در محدوده دریاچه اوان با ۲۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، مهندس کمالی مدیر عامل شرکت دانش بنیان پردیس در حوزه کشاورزی برای تولید کشت بافت، طرح ایجاد مرکز بیوتکنولوژی گیاهی، تولید ارقام برتر انگور و ارقام عاری از ویروس و تولید ژن گیاهی و برای تبدیل شدن استان قزوین به قطب تولید کشت گیاهی، مهندس صاحب مدیرعامل شرکت تونل ساز ماشین سازنده دستگاههای تمام مکانیزه حفاری تونل برای بازسازی دستگاه های حفاری قرارگاه خاتم الانبیاء و نیز ورود دستگاههای تونل ساز از کشور قطر برای بازسازی طرح های خود را ارائه دادند و خواستار حمایت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان از اجرای طرح های مذکور شدند.

سپس دکتر محمّدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ضمن عرض ادب و احترام فرمودند رویکرد کشور باید به سمتی باشد تا علم دانشگاهی به محصول و سپس ثروت تبدیل شود تا بتوانیم اقتصاد و توسعه کشور را محقق کنیم و بدون اغراق جلساتی که دکتر ستاری حضور دارند گامی در مسیر حل مشکلات برداشته می شود و این الگو باید در سایر جلسات مورد توجه قرار گیرد. سپس فرمودند امروز کشور در شرایطی است که باید روشهای سنتی را کنار گذاشته و به سمت ایده های نوین و به روز برویم تا از قافله عقب نمانیم و تولید ثروت از علم در دولت هدف گذاری شده و سیاست کشور نیز حرکت در همین مسیر است لذا باید به گونه ای رفتار کنیم تا به جای آنکه علم در قفسه کتابخانه های دانشگاهها بماند بتواند به محصول و سپس ثروت تبدیل شده و گره گشای مشکلات اقتصادی کشور شود در صورتیکه متاسفانه هنوز در تجاری سازی علوم ضعیف هستیم و علیرغم داشتن دانشگاههای معتبر علمی نتوانسته ایم درست عمل کنیم و نتیجه مطلوب بگیریم.

در ادامه فرمودند در قزوین چند پروژه ملی داریم از جمله چشمه نور و شتابگر ملی که استان را به قطب علمی تبدیل می کند لذا از معاون محترم ریاست جمهور انتظار همراهی و کمک داریم تا آنها بسرعت تکمیل شوند. در سفر رهبری مقرر شد تا قزوین به یک شهر علمی و تحقیقاتی تبدیل شود که در این راستا در فناوری نانو ایده هایی مطرح شده که اگر مورد حمایت قرار گیرد دستاوردهای خوبی خواهد داشت و در مجلس هم در حمایت از شرکت های دانش بنیان جدی هستیم و آمادگی داریم در رفع نیازهای آنها اقدام لازم را صورت دهیم.

سپس آقای دکتر جمالی پور استاندار محترم ضمن عرض ادب و احترام و خیر مقدم به میهمانان ارجمند فرمودند از این که دکتر ستاری به عنوان معین اقتصاد مقاومتی استان قزوین تعیین شده اند برای ما یک فرصت برای حل مشکلات خود در این عرصه است. ایشان در معرفی استان فرمودند قزوین یک استان با ظرفیت های خوب کشاورزی، صنعتی و گردشگری است و می تواند در صورت حمایت های کشوری در عرصه ملی نقش بیشتری ایفا کند. توسعه کشور نیازمند اتکا به علم و فناوری است و در سالهای اخیر در حمایت از شرکت های دانش بنیان کارهای خوبی شده و جوانان زیادی به مرحله خود باوری رسیده و توانسته اند کارهای مهمی را عملی کنند.

ایشان در ادامه فرمودند امروز جوانان خلاق و مبتکر، با دانش زیادی توانسته اند از دانش خود به تولید محصول و ثروت برسند و اگر حمایت ها جدی باشد به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید. با اعتماد به جوانان، امروز به مرحله ای رسیده ایم که در جایی که وابسته بودیم توانسته ایم نیاز خود را در داخل تولید کنیم و این روند ارزشمند است و جوانان ما آمادگی دارند در صحنه جدیدی که با راه اندازی شرکت های دانش بنیان ایجاد شده بتوانند در علم و فناوری کارهای بزرگی انجام دهند اما این امر نیازمند حمایت منطقی و بموقع از آنهاست. سپس با انتقاد از طولانی بودن روند صدور مجوزها فرمودند گاهی اوقات برخی استعلام ها تا ۲۰۰ روز طول می کشد که منطقی نیست لذا ما در استان مصوب کردیم تا پاسخ های منفی یا مثبت با دلیل روشن و مستدل حداکثر در ۲۰ روز داده شود. رویکرد ما در استان سیاست تسهیل گری و کمک به توسعه اقتصادی استان با حمایت از شرکت های دانش بنیان است و در این راه جدی هستیم.

ایشان با اشاره به اینکه باید در راستای رسیدن به عزت و آبادانی کشور همه ارگانها باید با یکدیگر بسیج شده و به هم اعتماد کنند فرمودند مشکل اصلی جامعه ما بی اعتمادی است زیرا اگر این اعتماد در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و علمی ایجاد شود، آنگاه شاهد پیشرفت و آبادانی کشور خواهیم بود و لازم است که ما به عنوان یک استان مهم در عرصه‌های علمی، فرهنگی، صنعتی و کشاورزی، نقش موثرتری در صنعت و کشاورزی ایفا کرده، فعال‌تر بوده و سهم بیشتری نسبت به سایر استان‌های دیگر در این زمینه داشته باشیم.

ایشان در پایان سخنان خود فرمودند در بخش صنعت گره هایی داریم که با تقویت جوانان و هدایت آنها به سمت تولید می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم و باید رابطه صنعت، تولید و دانشگاه و شرکت های دانش بنیان را تقویت و بیشتر کنیم تا خروجی کار بهتر شود و باید بپذیریم امروز که فروش نفت کشور متوقف شده همه ما به نوعی جیره خوار مالیاتی هستیم که همین شرکت های بخش خصوصی آن را پرداخت می کنند. میل به خرید کالای خارجی در کشور زیاد است و ضروری است که برای مصرف کالای داخلی فرهنگ سازی صورت گیرد.

سپس دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ضمن عرض ادب و احترام فرمودند اگر مسئولان استان بخواهند و برای رسیدن به توسعه تلاش کنند؛ بی‌شک نتیجه این تلاش‌ها رشد و توسعه هرچه بیشتر استان خواهد بود، نمی‌توان این توقع را داشت که کسی بیرون از استان و یا کشور برای توسعه آنها قدم بردارد زیرا این تصوری اشتباه است؛ از این ‌رو باید مسئولان هر استان در این مسیر تلاش کنند؛ ما نیز به ‌عنوان ابزاری برای حل مشکلات آنها گام برمی‌داریم.

ایشان فرمودند توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که از داخل تلاش کنیم و زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی را مورد توجه قرار دهیم؛ همچنین به این نکته توجه داشته باشیم که محصولی از پژوهش بیرون می‌آید که سرمایه‌گذار آن بخش خصوصی بوده و دولت تنها مهیا کننده زیرساخت‌ های آن باشد. اگر سرمایه‌گذار بخش خصوصی به این نتیجه برسد که در بخش پژوهش سرمایه‌گذاری کند بی‌شک راندمان فعالیت اقتصادی خویش را بالاتر برده و سود بیشتری نصیبش می‌شود. این تصور اشتباه است که نفت را بفروشیم و از پول آن شاهد توسعه باشیم زیرا ممکن است پول نفت رفاه را برای کشوری ایجاد کند اما هیچ ‌گاه توسعه به ‌واسطه آن اتفاق نخواهد افتاد.

ایشان با تأکید بر اینکه تکنولوژی خریدنی نیست فرمودند تفاوت‌های اساسی بین توسعه مبتنی بر «اقتصاد نفتی» و توسعه مبتنی بر «اقتصاد دانش‌بنیان» وجود دارد؛ چنانچه در اقتصاد نفتی پول حرف اول را می‌زند و همه فکر می‌کنند اگر پول باشد همه‌چیز درست می‌شود اما در اقتصاد دانش ‌بنیان بر توسعه مبتنی بر تکنولوژی و علم تأکید می‌شود و پول در رده‌ های میانی است. دانش وقتی روی ماده خام می‌نشیند به آن ارزش می‌دهد چنانچه محصولات ساخته شده از نفت قیمتی چندین برابری نسبت به آن دارد لذا باید تلاش کرد خام فروشی را در داخل کشور به تولید محصول تبدیل کنیم.

در ادامه فرمودند قوانین متناقض زاییده اقتصاد نفتی است، در اقتصاد نفتی کارآفرینی ارزشی ندارد و همه به دنبال کار دولتی و پشت‌ میزنشینی هستند. ما در مبارزه‌ای بین اقتصاد دانش‌ بنیان و اقتصاد نفتی هستیم، و سالیان سال نقش ما فقط واردات بود بدین‌گونه که نفت را فروخته و با پول آن اجناس مختلف را از خارج کشور خریداری و به کشور وارد می‌کردیم، در این مسیر شبکه های‌ گسترده واردات در کشور شکل‌ گرفت که هرکدام از آنها مانعی در مسیر تولید است.

ایشان در ادامه فرمودند ساختار بروکراسی کشور تولیدکنندگان را اذیت می‌کند و تغییر آن کار بزرگ و سختی است اما برای پیروزی در نبرد بین اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد نفتی نیازمند تغییر این رویکرد و همت مسئولان هستیم. زیست ‌بوم فناوری باید روح حاکم بر هر استانی باشد. در استان قزوین باید این زیست‌ بوم شکل بگیرد که خوشبختانه پایه ‌های آن ازجمله شرکت‌ های دانش‌ بنیان، دانشگاه‌ های استان و حضور نخبگان در این استان وجود دارد. استان قزوین جزوء استان ‌های رده پایین در بحث بیکاری است اما همین میزان بیکاری نیز با توجه به ظرفیت ‌های بسیاری که در این استان وجود دارد زیبنده قزوین نیست.

ایشان در پایان خطاب به مسئولان استان فرمودند کارآفرینان انسان‌ های مقدس و فوق‌العاده‌ای هستند که به ‌عنوان سربازان خط مقدم مبارزه اقتصادی در کشور در حال فعالیت هستند لذا مسئولان ضمن حمایت از آن‌ها باید حل مشکلات کارآفرینان را وظیفه خود بدانند. پارک علم و فناوری استان قزوین پتانسیل خوبی برای رشد استان قزوین است مسئولان استان برای حل مشکلات این مرکز و ایجاد زیرساخت ‌های آن تلاش کنند همچنین تقویت شرکت ‌های دانش ‌بنیان و حل‌ و فصل مشکلات آنها در دستور کار مسئولان استان قرار بگیرد.