ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ۱۰ ام مهر, ۱۳۹۸، ساعت ۱۶:۳۰

دستور

استانی

زمان مکان

چهارشنبه - ۱۰ ام مهر, ۱۳۹۸, ساعت ۱۶:۳۰
سالن جلسات استانداری

اعضا

پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید وبیان وصیتنامه شهید و ابتدا توسط جناب آقای دکتر حبیبی معاونت محترم امور اقتصادی استاندار و اقای مهندس نبیل ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت استان از وضعیت استان و کارگروه تسهیل گزارشی به شرح ذیل ارائه گردید : 

آقای دکتر حبیبی سرپرست محترم معاونت امور اقتصادی استاندار قزوین:

ایشان ابراز کردند که میزان تعدیل نیرو در واحدهای تولیدی استان در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه قبل ۱۹ درصد کاهش یافته است. شاخص اقتصادی استان با وجود اعمال تحریم‌ها و شرایط بد اقتصادی، مثبت بوده و در سال ۹۷ بالغ بر ۹۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در استان پرداخت شده است. این در حالی است که نرخ بیکاری سال گذشته استان ۱۱ درصد و نرخ کشوری ۱۲ درصد بوده که این میزان در بهار امسال به ۶/۱۰ درصد نیز کاهش یافته است.

میزان صادرات سال گذشته استان ۶۴۷ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۹۶ با رشد ۱۲ درصدی همراه بوده است. سرمایه گذاری خارجی استان در سال گذشته یک و نیم میلیارد دلار بوده و در سه ماه نخست امسال این میزان ۶۷ میلیون دلار بوده و ۹۹ عنوان فرصت سرمایه گذاری در بخش‌های صنعتی و کشاورزی استان جمع آوری شده است.

رفع مشکل شرکت کنتورسازی و استفاده از ظرفیت قانون حمایت صنعتی جهت جلوگیری از تعطیلی آن، رفع مشکل معافیت مالیاتی شرکت صنعتی کاسپین بر مبنای تعریف فاصله هوایی جهت محاسبه شعاع ۱۲۰ کیلومتری،  رفع محدودیت اعتبار شیوه تامین مالی تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه برای تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی استان، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و توسعه واحدهای موجود در قالب بازسازی و نوسازی و واگذاری آنها به استان از جمله مطالبات فعالان تولیدی و کارگری استان است.

 ایشان همچنین افزودند رفع مشکل واحدهای قطعه ساز خودرو و پیگیری مطالبات آنها از خودروسازان، توجه به منابع بانک‌های خصوصی در رشد و توسعه استان و نیز توجه به تخصیص و انتقال ارز برای تامین مواد اولیه از دیگر مطالبات صنایع استان قزوین است.

آقای مهندس نبیل مدیر کل محترم سازمان صنعت معدن و تجارت استان:

ایشان اعلام کردند ،  استان قزوین با داشتن ۱۹ شهرک صنعتی یک قطب صنعتی است و بیش از ۳۰۲۶ فقره پروانه بهره برداری با ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و ظرفیت اشتغال ۱۶۳ هزار نفر صادررشده است. صدور ۱۷۰۰ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومان و استغال ۷۱ هزار نفر و صدور ۱۳۷ پروانه اکتشاف با ذخیره قطعی ۶۳ میلیون تن و ۱۸۲ فقره پروانه بهره برداری با ظرفیت استخراج ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و اشتغال ۱۲۰۰ نفر از اقدامات انجام شده است. در نیمه اول امسال ۴۳۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۶۳ میلیون دلار صادر شده که در این مدت واردات کالا نیز به استان ۷۱ هزارتن به ارزش ۲۸۰ میلیون دلار بوده و با صدور ۳۸ هزار پروانه کسب در استان ۵ هزار بافنده در استان وجود دارد .

در خصوص عملکرد کارگروه تسهیل نیز در سال ۹۷ در بخش رفع موانع تولید ، تعداد ۳۳۴ مصوبه برای ۱۷۲ واحد داشت و امسال ۲۲۱ مصوبه صادر گردید  که ۶۶ درصد اجرایی شده و ۳۴ درصد در دست اجراست. در فرایند رونق تولید نیز ۳۱۳ مورد تسهیلات با ۳۹۱۰ میلیارد ریال پرداخت شده است .در فرایند بازسازی و نوسازی واحدها نیز  ۳۳ مورد با ۸۹۴ میلیارد ریال و تبصره ۱۸ نیز ۴۰۰ میلیارد ریال  پرداخت شده است.

 

آقای مهدی بخشنده  رئیس محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین:

آقای مهدی بخشنده  رئیس محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین بیان کردند که تولید و صادرات تنها راه نجات اقتصاد کشور از تحریم‌های ظالمانه است که خوشبختانه این موضوع مورد توجه واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی استان قرار دارد،واحدهای صنعتی استان هم اکنون تولیدی بیش از مصرف داخلی کشور دارند که باید با تمرکز بر صادرات برای شکوفایی اقتصادی استان و کشور تلاش کرد.

ایشان افزودند  در این راستا اتاق بازرگانی استان قزوین برنامه‌هایی را برای حضور در بازارهای صادراتی در چارچوب اقتصاد مقاومتی پیش بینی کرده است که عمده آنها در کشورهای حوزه اوراسیا، ترکیه و آذربایجان اجرا خواهد شد

علیرغم اینکه در ابتدای سال جاری تصور میشد سال سختی در پیش رو قرار دارد اما با نشاط و همدلی میان واحدهای تولیدی و دستگاه‌های اجرایی برای رفع مشکلات اقدام شد و پس از ۶ ماه بسیاری از واحدهای تولیدی استان به رونق قبلی خود دست یافته‌اند و امیدواریم در نیمه دوم سال نیز شاهد شکوفایی بیشتر واحدهای تولیدی و اقتصاد استان باشیم.

آقای علی زمانی رئیس محترم خانه صنعت استان قزوین:

آقای علی زمانی رئیس محترم خانه صنعت استان قزوین نیز در این نشست گفتند در بررسی و ارزیابی خانه صنعت از واحدهای تولیدی استان، عمده‌ترین مشکل، تامین مواد اولیه است که اگر بتوان همین مورد را حل کرد در واقع بخش بزرگی از مشکلات واحدهای تولیدی استان حل می‌شود.

ایشان با اشاره به ایجاد برخی قوانین دست و پاگیر در مسیر تولید گفت: بسیاری از قوانینی که خود مسئولان و فعالان اقتصادی تعیین و تصویب کرده اند به موانعی در مسیر تولید تبدیل شده اند و باید برای رفع آنها تلاش کرد. به عنوان مثال آیین نامه تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ مصوب شده تا در بخش نوسازی و طرح‌های نیمه تمام و سرمایه در گردش بتوان برنامه‌هایی را با پرداخت تسهیلات اجرا کرد اما با گذشت ۶ ماه فقط یک درخواست در این خصوص مورد تایید قرار گرفته است. ایشان همچنین خواستار شناور شدن این اعتبار در سه بخش فوق  بر اساس نیاز استان شدند .

آقای دهقان مدیریت محترم شرکت مژده وصل شیراز:

ایشان ضمن اشاره به برخی مشکلات قطعه سازان خودرو و بخصوص نقدینگی ، با عنایت به مشکلات نقدینگی شرکت و احتمال توقف تولید شرکت، متقاضی دریافت تسهیلات به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به عاملیت بانک صادرات استان قزوین با شرایط رهن ماشین آلات تولیدی شرکت و همچنین خواستار تشکیل کمیته ایی متشکل از بخش خصوصی و نمایندگان وزارت صمت جهت بررسی و ارائه راهکار و حل مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی  شدند

 

آقای نباتچیان مدیریت محترم شرکت آسان قزوین:

ایشان با اشاره به مشکلات تخصیص ارز برای ورود مواد اولیه ، خواستار  تخصیص اعتبار ارزی جهت خرید و واردات کاغذ شدند .

آقای زارع نژاد مدیریت محترم شرکت آذرین البرز:

ایشان به نمایندگی از قطعه سازان استان یکی از مشکات اصلی را مطالبات قطعه سازان از خودروسازهای داخلی عنوان کردند و اینکه این مطالبات، گردش نقدینگی شرکتها را مختل  و متاسفانه فرایند تهاتر بدهی در دوایر دولتی نیز دارای مشکلاتی میباشد .

آقای ایزدپناه مدیریت محترم شرکت هفت الماس:

ایشان در خصوص مشکلات صنعت فولاد در زمینه تامین نقدینگی و مشکلات بانکی و مسائل بین المللی انتقال پول درخواست توجه بیشتر جهت رفع آنها داشتند

آقای دکتر حبیبی بعنوان جمع بندی موارد مطرح شده توسط بخش خصوصی موارد ذیل را بر شمردند :

۱-کمک به حل مشکل کنتورسازی

۲- اعمال معافیت مالیاتی در خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری در مورد شهرک صنعتی کاسپین.

۳- اعمال بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه در خصوص طرح های نیمه تمام، نوسازی و بازسازی و سرمایه در گردش.

۴-تعیین تکلیف مطالبات ۱۵۰ واحد قطعه ساز که دارای ۸۰۰۰ کارگر می­باشد

۵- در جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی، بانک ها در ارائه لیست خبرگان بانکی تسریع نمایند.

۶- نقش بانک­های خصوصی در تولید کمرنگ است بدین صورت که از ۳۳ درصد نقدینگی منابع استانی که توسط ۱۷ بانک خصوصی جذب می گردد تنها ۱۴ درصد آن در استان مصرف می­شود.

۷- در جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی ضرورت دارد در شهرک­های صنعتی تسهیلات و زیرساخت­ها از سوی سازمان های خدمت رسان تا ابتدای درب شرکت استقرار یابد .

 

 

 

 

 

 

پس از ایراد سخنرانی بخش خصوصی و بیان مشکلات مسوولین استان و وزارت صنعت معدن و تجارت به شرح ذیل موارد را بیان داشتند .

سرکار خانم زرآبادی نماینده محترم مردم شریف  قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی:

ایشان بیان نمودند که باید مشکلات تولیدکننده و صنعتگر به طور خودکار در دستگاه‌های اجرایی حل شود تا فعالان اقتصادی فقط دغدغه تولید داشته باشند. ایشان افزودند در صورت نگاه جزیره‌ای در دولت ،  مشکلات تولیدکنندگان حل نخواهد شد و با اشاره به قوانین دست و پاگیر در مسیر تولید، گفتند، مشکلی که وجود دارد این است که به صورت موردی در خصوص تامین اجتماعی و مالیات واحدهای تولیدی ورود می‌شود که همین موضوع مشکلات زیادی را برای تولید به دنبال خواهد داشت و با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی صحیح در خصوص نقش و کارکرد دستگاه‌های دولتی ، خواستار پیگیری مشکل بیکاری در مراجع ذیربط شدند .

همچنین با تاکید بر تهیه نقشه معادن برای مناطق مختلف در طرح آمایش استان، گفتند  با توجه به استفاده معادن از راه‌های روستایی، این امر موجب تخریب جاده‌ها می‌شود که باید برای دریافت هزینه جاده‌سازی از معادن اقدام شود والبته باید شفافیت سازی شود، هزینه ای که معادن برای جاده سازی پرداخت می کنند در کجا هزینه می‌شود.

ایشان خواستار تصمیم گیری سریع مشکلات کارگران کنتور سازی در خصوص انعقاد قرارداد، بیمه و تعیین تکلیف مدیریت شرکت شدند.

جناب آقای داود محمدی نماینده محترم مردم شریف  قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی:

ایشان اعلام کردند با وجود تلاش‌های صورت گرفته ارتباط بین صنعت، بانک‌ها و صندوق توسعه ملی روان نیست و باید این رابطه در هیات دولت مطرح و تسهیل شود. اگر امروز به فریاد صنایع برسیم آنها توسعه خواهند یافت و اگر نتوانیم ممکن است به زودی به سراشیبی سقوط گرفتار شوند و می‌توان با ایجاد کارگروهی به تولیدکنندگان و صنایع رسیدگی کرد و بسیاری از مشکلات آنها را پیش از حاد شدن حل و فصل شود.هنوز در چنبره کاغذبازی اداری گرفتار هستیم و واقعا باید تولیدکننده کفش آهنین بپوشد تا بتواند از عهده تولید و حل مشکلات آنها برآید.

ایشان با اشاره به ظرفیت‌های استان، افزودند قزوین یک استان صنعتی و دانشگاهی بوده ولی پیوند این دو به خوبی برقرار نشده است و هنوز نتوانسته ایم تجاری سازی علمی انجام دهیم و بسیاری از پایان نامه‌های علمی در کتابخانه‌های استان گرد و خاک می‌خورند در حالیکه می‌توانند به صنعت استان کمک بزرگی داشته باشند.

همچنین  مشکلات صادرات و واردات و گمرکات استان باید مورد توجه قرار گیرد و موضوع معافیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری از تهران نیز به پیگیری جدی وزارتخانه نیاز دارد.این معافیت مالیاتی حق استان است و وزیر محترم صنعت معدن و تجارت  به عنوان پرچمدار صنعت به این امر به سرعت رسیدگی کنند تا تبعیضی بین استان‌ها ایجاد نشود.

در کل کشور و استان قزوین با توجه به ظرفیت‌های معدنی از مزیت معدن استفاده شایسته نشده است و باید انقلاب و نهضتی در این حوزه ایجاد شود چون در شرایط سخت تحریم می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد استان داشته باشد.

 

جناب آقای بابایی صالح نماینده محترم مردم شریف  بویین زهرا در مجلس شورای اسلامی:

ایشان  نیز در این نشست گفتند وزیران و معاونان فقط از واحدهای موفق بازدید نکنند و برای بازدید ، به سراغ واحدهای مشکل دار در استان بروند. انتظار می‌رود مدیران عدد و ارقام درست به مدیریت ارشد استان ارائه دهند و از وزیر محترم صنعت معدن و تجارت خواستند به مشکلات صنعت رسیدگی نمایند و در استان هم مدیران با فعال تر کردن کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید ، در رفع ممشکلات تولید کوشا تر باشند .

ایشان خواستار رفع مشکلات شرکت شایان اعتماد که در شهرستان بویین زهرا سرمایه گذاری مناسبی کرده اند، شدند .

 

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی ریاست محترم کل دادگستری استان:

ایشان خواستند که  در این جلسات بیشتر به بیان مشکلات توسط خود صنعت گران اختصاص یابد .

موضوع صنعت و اشتغال با آسیب های اجتماعی همبستگی منفی دارد. یعنی هرچه اشتغال بالاتر، آسیب ها کمتر است. برخی حوزه ها مانند تامین اجتماعی، مالیاتی و ... بخشی نگری می کنند و این موجب اختلال می شود به ویژه برخی اقدامات بانک ها هم مانع تولید است. به عنوان نمونه کارخانه فرنخ و مه نخ  ۳۰۰۰ کارگر داشته که به ۲۰۰ نفر کاهش یافته است.

همگی بر این امر واقفیم که شرکت کنتورسازی دارای مشکلات جدی است، اما انتظار این است که هیأت حمایت از صنایع «موضوع ماده دو قانون حمایت از صنایع» در این باره تشکیل شود در غیر این صورت ممکن است با موضوعات امنیتی در فضای حقیقی و مجازی مواجه شویم. این موضوع نیز در شورای نمایندگان استانی قوا مصوب شده و انتظار تسریع داریم. البته در این باره تلاش ما این است که حقوق معوقه کارگران این شرکت که تا به الان در دادگستری ثبت شده را تا دو ماه بعد پرداخت کنیم. همچنین سوابق خصوصی سازی آن هم در دست بررسی است و اگر مدیران خطا کرده باشند تعقیب می شوند.

پیشنهاد می شود در راستای حمایت از صنعت با مشارکت بخش خصوصی و دولت در استان، صندوق حمایت از صنعت ایجاد شود و مدیریت آن به عهده استانداری باشد.

سازمان بازرسی برای رسیدگی به مشکلات شرکت آپاداناسرام ورود نموده است و  در دست بررسی و پیگیری است

ایشان همچنین از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواستند که مبحث زیرساخت ها در بودجه ۹۹ مورد توجه جدی قرار بگیرد.

ورود استان قزوین به بخش صادرات با توجه به انتظارات از استان قزوین به لحاظ جایگاه تولیدی نیز از اهم اقدامات مورد نیاز است .

 

 

 

 

 

جناب آقای  هدایت الله جمالی پور استاندار محترم استان :

ایشان بیان نمودند که  قزوین از استانهای مهم صنعتی کشور است و از ظرفیت های بی نظیری برخوردار است که اگر مورد حمایت قرار گیرد کارهای مهمی قابل اجراست.همه مسئولان دغدعه حل مشکلات صنعتی را دارند و با رفع موانع امیدوارند مسیر تولید هموار شود و ابراز امیدواری کردند که سفر وزیر محترم صنعت معدن و تجارت به استان بتواند به ارتقای ظرفیت های صنعتی استان کمک کند.

استاندار محترم  قزوین گفتند با اتکا علمی و بازنگری در فعالیت گذشته ، باید جهت گیری توسعه صنعتی با نگاه آمایش تعیبن و مشخص شود و  نیازمند یک آمایش جدید صنعتی هستیم تا جهت گیری های توسعه را مشخص کنیم و آینده را ترسیم کنیم و باید توسعه صنعت بر اساس ظرفیت های آبی استان باشد و به دلیل نزدیکی به پایتخت می توانیم در برخی صنایع به یک قطب تبدیل شویم.

استاندار قزوین بیان کردند  در حال حاضر در تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش مشکل وجود دارد  و کنتور سازی باید تعیین تکلیف شود.

جناب آقای دکتر رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت :

ایشان بیان نمودند که  در راستای رونق تولید ضمن تکمیل ۴۹۹ طرح نیمه تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد امسال ۲ هزار واحد تولیدی راکد را هم فعال می کنیم.

سفر به استانها در دستور کار است تا ضمن شناسایی مشکلات برای رفع آن همت کنیم. یکی از راهبرد ها برای مقابله با تهاجم اقتصادی حمایت از صنعت و تولید است و امیدواریم این جلسات دستاوردهای خوبی برای صنعتگران و تولیدکنندگان داشته باشد.امروز باید بپذیریم که در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و سال گذشته دشمنانی که تحریم ها را تشدید کردند دنبال تعطیل کردن صنعت و تولید ما بودند که به هدف نرسیدند.

آمار رسمی بانک مرکزی نشان می دهد در سه ماهه ابتدایی سال قبل رشد گروه صنعتی کشور منفی ۹  بود که امسال به صفر رسیده و بدون تردید در سه ماه دوم این وضعیت مثبت می شود و به لطف الهی و تلاش صنعتگران سال آینده اقتصاد ما مثبت می شود.

در شرایطی که وضعیت تولید خودرو بحرانی بود و سایپا ۱۰۰۰ دستگاه تولید می کرد امروز توانسته ایم تولید را به صدها هزار دستگاه برسانیم که یک موفقیت است.

سوال اساسی اینست که چند درصد مشکلات تولید و صنعت کشور قابل حل نیست و ناشی از تحریم است، در حالی که مشکلات بزرگی را حل کرده ایم و چالش های حواله ارزی، عدم فروش نفت، تامین مواد اولیه را پشت سر گذاشته ایم نباید از مشکلات کنونی نگران باشیم.

کارخانه فولاد مبارکه مشکل داشت و در یک ماده وابسته به خارج بود و امروز  آن را حل کرده ایم و تا دو سال تامین مواد الکترود آن تضمین شده و بزودی خط مونتاز الکترود را هم افتتاح می کنیم.

در شرایطی که مازاد تولید صنعتی داریم باید به جای مواد غذایی محصولاتی مانند کاشی و سرامیک را صادر کنیم در حالی که سال قبل ۳۸۰ میلیون متر تولید کاشی و سرامیک داشتیم که میزان مصرف هم ۲۲۰ میلیون مترمربع بود که تا ۶۰ میلیون متر ظرفیت صادرات داشتیم و ۶۰ میلیون مترهم در دست احداث است. کشور پاکستان ۱۰۰ میلیون متر مربع مصرف کاشی داشته و ۲۰ میلیون تولید دارد و ۸۰ میلیون وارد می کند که ما ۸ میلیون متر مربع را صادر کرده ایم و اگر به پاکستان ۱۰ میلیون متر صادرات داشته باشیم،  همین آپادانا سرام می تواند احیا شود.

اگر هر کس وظیفه خود را انجام دهد مشکلات کاهش می یابد و ما باید در تولید چادر مشکی در داخل خودکفا شویم که امروز یک سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده تا ۱۵۰ میلیارد تومان برای این کار سرمایه گذاری کند که ما آماده حمایت هستیم.

ایشان افزودند ، نقدینگی مهمترین مشکل صنعت است و ما اولویت خود را در ۷ محور تعیین کرده ایم که نهضت ساخت داخل در دستور است و هر کالا که نیاز کشور باشد و قادر به تولید آن باشیم وارداتش را ممنوع می کنیم و در حمایت از تولید داخلی از ۶ هزار تعرفه حدود ۲ هزار مورد ممنوع شده است تا رونق تولید محقق شود و هر تولیدی که قادر باشیم آن را در داخل تولید کنیم از واردات  آن جلوگیری خواهیم کرد.

ایشان در خصوص راه اندازی صندوق توسعه استانها نیز اعلام کردند در حال حاضر سیستم اقتصاد ما تا ۸۹ درصد وابسته به بازار بانکی است لذا به بازار سرمایه ورود کردیم و درصددیم  صندوق های توسعه استانی را راه اندازی کنیم تا یک منبع مالی تامین شود.

۴۹۹ واحد صنعتی با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم که باید تکمیل شود و فعال شدن ظرفیت خالی سایر واحدها هم مورد نظر است به شرط آنکه هم تولید داشته و هم محصولش بازار داشته باشد. همچنین  امسال ۲ هزار واحد راکد صنعتی را در کشور فعال می کنیم و در نیمه دوم سال بر اساس توافق با بانک مرکزی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به صنعت و کشاورزی و گردشگری داده خواهد شد.

طرح های نیمه تمام با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و واحدهایی که تولیدات حیاتی دارند مورد حمایت هستند و در اولویت قرار دارند و باید مشکلاتشان به صورت مستمر پیگیری شود.

ایشان بیان کردند واحدهای پتروشیمی حق ندارند محصولات خود را گرانتر از صادرات خود بفروشند و باید از تولید داخلی حمایت کنند.

استان قزوین یک منطقه صنعتی است و برای ما اهمیت دارد و در سفرهای استانی از تشریفات پرهیز کرده و دنبال جلسات کاربردی هستیم و ضمن بازدید از  واحدهای فعال و تعطیل دیدن می کنیم تا اگر توانستیم کمک ‌کنیم تا احیا شوند.

از قزوین انتظار بیشتری میرود تا در صادرات فعالتر باشد و وضعیت صادرات کنونی قزوین زیبنده استان نیست و امید است تا با کمک اتاق بازرگانی، خانه صنعت و بخش خصوصی از ظرفیت استان استفاده بیشتری شود.