ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ۲۸ ام ارديبهشت, ۱۳۹۵، ساعت ۱۲:۰۰

دستور

رسیدگی به مشکلات صنایع نساجی و پوشاک در استان قزوین با حضور سرکار خانم نصرالهی مدیر کل محترم دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ، معدن و تجارت

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۲۸ ام ارديبهشت, ۱۳۹۵, ساعت ۱۲:۰۰
سازمان صنعت معدن و تجارت

اعضا

در ابتدا پس از تلاوتی چند از قرآن مجید ، آقای پرزحمت ضمن تشکر از حضور سرکارخانم نصرالهی مدیر کل محترم صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ، معدن و تجارت و مدیران ارشد واحدهای نساجی استان که به دعوت دبیرخانه کارگروه در جلسه حضور داشتند ، گزارشی از برگزاری جلسات ستاد تسهیل در استان اعلام نمودند طبق نظر ایشان استان قزوین از حیث برگزاری جلسات کارگروه و همچنین اجرای مصوبات جزء رتبه های برتر کشور میباشد . ایشان ضمنا گزارشی از جلسه روز گذشته اقتصاد مقاومتی کشور ارائه نمودند و اعلام نمودند در سال جاری تصمیمات مناسبی در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی در سال جاری اخذ شده است و دولت محترم برنامه ریزی لازم از جمله ارائه تسهیلات با شرایط مناسب را جهت فعال شدن حدود ۷۵۰۰ واحد تولیدی راکد و غیر فعال و همچنین شروع فعالیت ۲۰۰۰ طرح با پیشرفت بالای ۶۰ درصد انجام داده است . ایشان عنوان نمودند که در بخشنامه تنظیم شده تصمیم گیری نهایی جهت پرداخت تسهیلات به استانها و کارگروه های تسهیل استان تفویض شده و واحدهای مشمول در صورت داشتن بدهی معوق و چک برگشتی نیز در صورت تاید کارگروه میتوانند از تسهیلات ابلاغی استفاده نمایند . در مجموع ایشان جلسه مذکور را بسیار مطلوب و بخشنامه های جدید را امیدوار کننده در بخش صنعت دانستند.

در ادامه سرکار خانم نصرالهی ضمن تشکر از اعضاء کارگروه و کلیه حاضرین عنوان نمودند در سال جاری تصمیمات مناسبی در بخش رونق تولید اخذ شده است و از واحدهای صنایع نساجی حاضر در جلسه درخواست نمودند پیشنهادات و راهکارهای اجرایی خود را در جلسه مطرح نمایند.

پس از صحبتهای ایشان تعدادی از مدیران واحدهای نساجی ، انجمن نساجی ، خانه صنعت ، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزیاستان مشکلات عمده صنایع نساجی در سطح استان را مطرح نمودند.

در ادامه اعضا در خصوص مشکلات عنوان شده نظرات و پیشنهادات خود را اعلام نمودند. آقای پر زحمت در ادامه صحبتهای خود موضوع عدم قطع خدمات توسط دستگاههای اجرایی و بانکها با دستور استاندار محترم را مجددا متذکر شدند و عنوان نمودند طبق دستور استاندار محترم هیچ بانکی بدون هماهنگی با کارگروه نباید اجرائیه برای واحدهای تولید صادر نماید .

سپس جناب آقای در افشان ضمن تشکر از حضور سرکار خانم نصرالهی در استان جهت حضور در جلسه و همکاری ایشان جهت رفع مشکلات واحدهای صنایع نساجی استان ، عنوان نمودند استان قزوین در بخش نساجی دارای سابقه خوبی میباشد که ارزش افزوده بالایی در استان و کشور داشته اند. ضمنا ایشان مجددا تعامل بیشتر کلیه دستگاههای اجرایی را خواستار شدند.

در پایان سرکار خانم نصرالهی پس از سمع و نظر موارد توسط واحدهای تولیدی و اعضا ، عنوان نمودند خوشبختانه در استان قزوین با توجه به صنعتی بودن دید کلیه دستگاههای استانی به صنایع بسیار مطلوب می باشد که این امر میتواند در اجرای مصوبات کارگروه تسهیل و همچنین رفع مشکلات واحدهای تولیدی بسیار موثر باشد.

ضمنا ایشان جدیت و تلاش جناب آقای پرزحمت در پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی استان از ستاد وزارت را باطلاع اعضاء کارگروه و مدیران واحدهای تولیدی استان رساندند و از این بابت از ایشان تشکر و قدردانی نمودند. در ادامه ایشانبه واحدهای صنایع نساجی استان نوید دادند که کلیه موارد را با مقام محترم وزارت صنعت معدن و تجارت مطرح خواهند کرد و جهت رفع مشکلات کلی طرح موضوعات را در جلسات کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید پیگیری خواهند نمود . در پایان ایشان جمع بندی موضوعات را به شرح ذیل عوان نمودند :

  • در حال حاضر در سطح کشور بازار مناسبی برای صنایع نساجی وجود دارد و در صورتی که مساعدت لازم به این بخش صورت پذیرد و همچنین از ورود محصولات قاچاق جلوگیری به عمل آید میتوان محصولات داخلی را جایگزین محصولات قاچاق نمود و با این راهکار رونق مناسبی را در تولیدات نساجی کشور ایجاد نمود.
  • باید یازسازی و نوسازی و همچنین نگهداری از ماشین آلات صنایع نساجی جهت بروز بودن و توان رقابت با محصولات خارجی جرء برنامه های اصلی صنعتگران در این بخش قرار گیرد .
  • طرحهای توجیهی در زمینه بازسازی و نوسازی ماشین آلات می بایست دارای توجیه فنی و اقتصادی مناسبی باشد . در صورت توجیه پذیر بودن طرحها ، ارائه تسهیلات با جدیت توسط دفتر صنایع نساجی و پوشاک پیگیری خواهد شد.
  • وزارت صنعت معدن و تجارت به توانایی بخش خصوصی اعتماد دارد و با تمام توانایی به دنبال حمایت از صنایع داخلی است . البته برنامه این وزارتخانه حمایت منطقی از صنایع میباشد.
  • موضوع جلوگیری از قاچاق کالا بخصوص کالاهای نساجی در دستور کار وزارت صنعت میباشد و در این زمینه تصمیمات مناسبی اخذ شده که بخشنامه های آن ابلاغ خواهد گردید.
  • قوانین و مقررات مربوط به ارزش افزوده جزء قوانین کم نقص میباشد اما به دلیل عدم وجود زیرساخت جهت اخذ مالیات ارزش افزوده از خریدار نهایی مشکلات عدیده ای برای تولید کنندگان بوجود آورده است که نیاز به تدوین آئین نامه های اجرایی در شرایط فعلی دارد. ایشان عنوان نمودند که این موضوع را در اسرع وقت پیگیری خواهند نمود.

 

مشکلات تعرفه های گمرکی مواد اولیه و محصولات نیز از جمله مشکلاتی است که توسط دفتر صنایع نساجی در حال پیگیری جهت رفع مشکل میباشد.