کارگروه توسعه غیر نفتی، ۲۵ ام فروردين, ۱۳۹۵، ساعت ۰۸:۰۰

مصوبات

دستور

۱. نقش صادرات غیر نفتی در اقتصاد مقاومتی برای سال اقدام و عمل ۲. بررسی و ارائه سند راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی استان توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت . ۳. ارائه گزارش عملکرد تجارت خارجی استان در سال ۱۳۹۴ ۴. بررسی راهکارها و مشکلات صادر کنندگان استان

استانی

زمان مکان

چهارشنبه - ۲۵ ام فروردين, ۱۳۹۵, ساعت ۰۸:۰۰

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۱۶۶۵//۱۲۷ مورخ ۲۳/۰۱/۱۳۹۵ ، جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در روز چهار شنبه ۲۵ فروردین در محل دفتر استاندار محترم و به ریاست ایشان و با  حضور آقای مودودی مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت و معاون سازمان توسعه تجارت ایران ، اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان،  مقامات و مسؤولین دستگاههای دولتی استان و مدیران بخشهای خصوصی و تشکلهای تولیدی و صادراتی استان در محل استانداری قزوین برگزار گردید.

جناب آقای دکتر همتی استاندار محترم  قزوین در  این جلسه اظهار داشتند: برای تحقق صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری در استان قزوین ضمن همراهی همه جانبه دستگاههای اجرایی، اصلاح فرایندها، پیگیری مشکلات و موانع و ساماندهی امور ضروری است، اگر بتوانیم ظرفیت های استان در بخش های کشاورزی، صنعت، گردشگری و خدمات را بخوبی شناسایی و شکوفا کنیم می توان امیدوار بود اقتصاد مقاومتی در عمل پیاده شود.

جناب آقای مودودی در این جلسه اظهار داشتند: خوشبختانه در حال حاضر با حمایت و تاکید دولت، همراهی مجلس شورای اسلامی و شرایط پسابرجام بستر خوبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان فراهم شده تا بتوان در مسیر تولید پایدار و توسعه صادرات گام برداشت.

آقای مودودی بیان کرد: باید شرایط فرماندهی شود تا بتوانیم با برنامه ریزی مناسب به نتایج خوبی برسیم و ضمن حمایت از تولید داخلی به افزایش بهره وری نیز کمک کنیم.

آقای  پرزحمت رئیس محترم سازمان صنعت معدن و تجارت نیز در این جلسه اظهار داشتند: در سال گذشته ۳۷۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۷۷ میلیون دلار از گمرک استان به خارج صادر شد که از نظر ارزش شش درصد افزایش داشته است.

وی افزود: مهمترین مشکلات توسعه صادرات شامل طولانی شدن فرایند بازپرداخت ارزش افزوده کالاهای صادراتی واحدهای تولیدی، بالا بودن تعرفه حمل و نقل کالای صاراتی، کافی نبودن سرمایه در گردش شرکت های صادراتی و مقررات دست و پاگیر در دریافت تسهیلات بانک برای تامین سرمایه درگردش، نبود تخصصی بودجه و یارانه صادراتی و ندادن جوایز صادراتی از مشکلات این بخش است.

در ادامه صادرکنندگان استان به بیان مشکلات و پیشنهادات خود پرداختند و موارد ذیل مورد تصویب اعضا قرار گرفت.