کارگروه توسعه غیر نفتی، ۱۱ ام خرداد, ۱۳۹۵، ساعت ۱۱:۴۵

دستور

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۱۱ ام خرداد, ۱۳۹۵, ساعت ۱۱:۴۵
سالن همایشهای سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین

اعضا

سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین در روز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ به ریاست جناب آقای دکتر فریدون همتی استاندار محترم قزوین و با حضور جناب آقای افخمی راد معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، جناب آقای شهرآیینی عضو هیأت مدیره صندوق ضمانت ایران، جناب آقای محمدیان مدیر کل محترم دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران، اعضای کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان، مقامات و مسولین دولتی و جمعی از صادرکنندگان و فعالین اقتصادی استان در سالن همایشهای ساختمان شهید حق شناس سازمان صنعت معدن و تجارت قزوین برگزار شد.

در این جلسه استاندار قزوین بر لزوم رفع موانع موجود در تولید و صادرات تأکید نمودند و با اشاره به برنامه های تدوین شده دولت در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی اظهار امیدواری کردند صادرات استان در سالجاری رشدی صد درصدی را تجربه نماید.

آقای مهندس افخمی راد نیز با اشاره به برنامه های دولت در سالجاری در حوزه حمایت از صادرات  به ویژه بسته حمایتی صادرات که به تازگی توسط معاون محترم ریاست جمهوری ابلاغ گردیده است اظهار داشت طبق هدفگذاریهای صورت گرفته در سالجاری باید شاهد رشد ۱۰ درصدی صادرات کشور باشیم.

آقای مهندس پرزحمت، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت نیز اظهار داشت، سازمان صنعت معدن و تجارت قزوین در راستای برنامه های دولت در سالجاری اقدام به شناسایی واحدهای نیمه فعال و تعطیل  نموده است و مقرر است با اعطای تسهیلات بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی دوباره به  چرخه تولید بازگردند. وی همچنین افزود: این سازمان همواره پیگیر رفع مشکلات و موانع صادرات در استان می باشد و با تدوین شدن سند راهبردی توسعه صادرات استان شاهد جه صادرات استان در سالهای آتی خواهیم بود.

در ادامه این جلسه صادرکنندگان و فعالین اقتصادی استان مشکلات و مسائل موجود را بیان نمودند،  که این موارد بنا بر ماهیت هر یک توسط مسوول مربوطه پاسخ گفته شد و یا در دستور بررسی قرار گرفت.

دکتر فریدون همتی، استاندار قزوین:

 موانع بخش تولید و صادرات در استان قزوین برطرف خواهد شد.

دکتر همتی استاندار قزوین در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین اظهار داشتند: فضای بوجود آمده پس از برجام فضای بسیار مطلوبی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان می توانند به بهترین وجه از آن بهره برداری کنند. ایشان با اشاره به شرایط سخت تحریم در سالهای گذشته ، تصریح کردند: فعالین اقتصادی کسانی بودند که مسایل و مشکلات ناشی از تحریم را درک نمودند و قطعا نتایج حاصل از مذاکرات نیز به بهترین شکلی از سوی این صنف درک خواهد شد.
ایشان افزودند: تحریمها، کاهش منابع و درآمدهای بخش خصوصی  و در نیتجه کاهش درآمدهای دولت موجب اثرگذاری منفی  و غیر رقابتی شدن تولید شده است. با توجه به اینکه هنوز هم اثرات  و مشکلات ناشی از تحریم در جامعه وجود دارد، باید تمامی دستگاهها تلاش نمایند شرایط روز به روز در مسیر بهبود قرار گیرد.

دکتر همتی افزودند: با عنایت به حجم عظیم واحدهای تعطیل، نیمه فعال و نیمه کاره در حال احداث  در کشور دولت برنامه ریزی نموده است تا ده هزار واحد با مشخصات فوق را از طریق واگذایری تسهیلات و سایر حمایتها در کشور فعال نماید. از این میزان تعاد ۴۰۰ واحد به استان قزوین اختصاص یافته است. وی تصریح کرد: با رایزنیهایی که با وزیر صنعت معدن و تجارت و همچنین معاون اول ریاست جمهور صورت گرفته است امیدواریم تعداد واحدهای تحت پوشش این طرح را افزایش دهیم و پیش بینی می شود بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد تولیدی نیمه فعال، تعطیل و نیمه تکمیل به مدار تولید بازگردد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران :

بازاریابی و صادرات علمی باید در اولویت برنامه های صادرکنندگان شاخص کشور باشد

جناب آقای مهندس افخمی، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: به منظور تقویت جایگاه کالای ایرانی صادرات فله‌ای میوه و تره ‌بار بدون بسته بندی مناسب و استاندارد از تیرماه امسال ممنوع می شود.

مهندس افخمی ‌راد روز سه شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین در جمع صادرکنندگان اظهارداشتند: در صادرات بدون برنامه نمی توانیم به نتایج خوبی برسیم و اگر هدف گذاری ما بدون نگاه کارشناسی و غیرعلمی باشد در رقابت دچار مشکلات عدیده می شویم.

همچنين افزودند: بازاریابی و صادرات علمی باید در اولویت برنامه های صادرکنندگان شاخص کشور باشد و داشتن واحد تخصصی در این زمینه و استفاده از نیروهای زبده و با مهارت ضروری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کردند: از محل صندوق توسعه ملی مقرر شده تا ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به صادرکنندگان اختصاص یابد که این کمک می تواند انگیزه بیشتری در میان صادرکنندگان کشور ایجاد کند.

معاون وزیر صنعت گفت: برای ایجاد انگیزه در میان صادرکنندگان کالا از محل اعتبارات پیش بینی شده بخشی ازسود بانکی را تامین کرده و نرخ سود را از ۱۶ درصد به ۱۲ درصد کاهش می دهیم.

ايشان یادآورشدند: دولت در سال گذشته با کمبودها و محدودیت‌هایی مواجه بود وکاهش درآمدهای نفتی چالش ها را بیشتر کرد ولی با عزم جدی در مسیر حمایت از صنعت گام بداشته و اولویت خود را حمایت جدی از کارآفرینان قرار داده است.

ايشان بیان کرد: در راستای تسهیل در حمل و نقل میوه و تره ‌بار به دیگر کشورها و حفظ جایگاه کالای ایرانی لازم است صادرات این اقلام به صورت بسته‌ بندی و شرایط استاندارد انجام شود تا بتوان از خسارت در این بخش جلوگیری کرد.

معاون وزیر صنعت گفت: در بخش صادرات کالا هیچ‌گونه محدودیتی نداریم و دولت برای افزایش کالاهای صادراتی محدودیتی قائل نشده است وتنها محدودیت هایی برای خودروهای بالای دو هزار و۳۰۰ سی‌سی تعیین شده که در این زمینه قاچاق کالا نیز مطرح است.

مهندس افخمی ‌راد برندسازی از سوی صادرکنندگان را مهم دانست و اظهارداشتند: صادرکنندگان باید برنامه ‌ریزی مدونی داشته باشند تا بتوانند بازارهای کشورهای هدف را شناخته و در آن حضور موفق و مستمری داشته باشند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه باید تبلیغات مؤثر و مطلوبی در کشورهای هدف توسط صادرکنندگان ایرانی صورت گیرد تصریح کردند: با استفاده از ابزار تبلیغات در کشورهای هدف می توانیم حضور پررنگ تری داشته باشیم.

وی در خصوص قیمت ارز نیز اظهارداشتند: دولت تلاش کرده تا بتواند ارز مبادله‌ای را از نظام اقتصادی کشور حذف کند زیرا با حذف نرخ ارز مبادله‌ای می‌توان سهم صادرات را در کشورهای هدف افزایش داد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  بیان کردند: در تلاشیم تا بتوانیم بازار آزاد بین ایران و کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان ایجاد کرده و مردم این کشورها را از سود و منافع اقتصادی آن بهره مند کنیم.

ارزش صادرات کشور ۱۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

ايشان در ادامه گفتند: امسال هدف گذاری ما افزایش ۱۰ میلیارد دلاری حجم صادرات کالا نسبت به سال گذشته است که این کار در بخش کالایی و خدماتی باید محقق شود.مهندس افخمی راد اظهارداشتند: میزان صادرات سال جاری باید بین ۵۰ تا ۸۰ میلیارد دلار محقق شود که بدین منظور باید  در بخش صنعت و معدن ۳۸ میلیارد دلار، کشاورزی ۵ میلیارد دلار، میعانات گازی همانند گذشته و در خدمات ۱۹ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم .

مهندس پرزحمت، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین:  

صادرات استان قزوین دوبرابر می شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفتند: با برنامه ریزی انجام شده و مشارکت تولیدکنندگان امسال حجم صادرات استان تا دو برابر کنونی و ۸۰۰ میلیون دلار محقق خواهد شد.

مهندس علی پرزحمت در  اين جلسه اظهارداشتند: به منظور فعال کردن ظرفیت های موجود در بخش صنعت ۷۰ واحد تولیدی راکد برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند.   
ايشان عنوان داشتند: در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت بسته های حمایتی را برای تولیدکنندگان تدارک دیده ایم که امیدواریم بخشی از مشکلات آنها را حل کنیم.

مهندس پرزحمت تصریح کرد: با شناسایی ۷۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال در کشور سهم استان قزوین نیز راه‌اندازی۴۰۰ واحد صنعتی راکد و غیرفعال است که تاکنون ۷۰ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک‌های قزوین معرفی شده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یادآورشدند: دولت تدبیر و امید برای رفع موانع تولید در واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل راهکارهای حمایتی پیش بینی کرده که از جمله مهم‌ترین آنها بخشودگی بدهی‌ این واحدها به ادارات تأمین اجتماعی، امور مالیاتی و معوقه بانکی است.

ايشان افزود: دو هزار طرح نیمه تمام صنعتی در کشور وجود دارد که سهم استان ۳۲ طرح است.

آقای مهندس پرزحمت گفت: امسال با تلاشهای صورت گرفته  میزان صادرات استان قزوین به دو برابر افزایش خواهد یافت که در همین راستا  تاکنون جلسات متعددی جهت رفع موانع صادرات با حضور استاندار، معاونین ایشان، مقامات و مسولین دستگاههای دست اندر تشکیل شده است و نتایج  بسیار مطلوبی نیز در پی داشته است.

در ادامه  نیز آقای شهرآئینی عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران نیز در خصوص راهکارها و برنامه های جدید صندوق از جمله کاهش نرخ حق بیمه، نرخ حق بیمه ترجیحی برای کشور عراق و افغانستان و اعتبارسنجی ده شرکت بزرگ روسی بیاناتی را ارائه نموده، در پایان ایشان اظهار نمودند که با عنایت به وجود ریسک های سیاسی و تجاری غیر قابل پیش بینی در بازارهای هدف صادراتی، صادرکنندگان را جهت استفاده بیشتر از پوششهای بیمه ای صندوق ضمانت صادرات ایران ترغیب نمودند.

وی اظهار داشت: صندوق ضمانت صادرات در سال گذشته یک میلیارد دلار از صادرات کشور را مورد حمایت قرار داده استو بیش از ۷۵۰ میلیون دلار ضمانت نامه برای دریافت تسهیلات برای صادرکنندگان صادر نموده است، که صادرکنندگان می توانند با دریافت ضمانت نامه از صندوق از تخفیف دو درصدی از سود تسهیلات دریافتی از بانک توسعه صادرات و سایر بانکها استفاده نمایند. وی افزود: نرخ خدمات صندوق ضمانت در سالجرای نسبت به سال گذشته تا ۸۰ درصد کاهش داشته است.

در انتهای جلسه نیز پانل تخصصی کارگروه  تشکیل گردید که تولید کنندگان و صادرکنندگان مسایل و مشکلات خود را مطرح نمودند . از موارد مطر شده در این بخش می توان  به موضوعات زیر اشاره نمود:

  1. مشکل انتقال ارز از کشورهای CIS
  2. بالا بودن نرخ خدمات صندوق در زمینه صدور ضمانت نامه ها،‌بیمه نامه ها و سایر خدمات که استفاده از خدمات صندوق را توجیه ناپذیر نموده است. که البته با توضیحات جناب آقای شهرآیینی مبنی بر کاهش ۸۰ درصدی نرخ خدمات صندوق این مورد پاسخ داده شد.
  3. غیررقابتی بودن قیمت رقابتی برخی مواد اولیه شوینده ها در داخل کشور که در نتیجه قمیت محصول نهایی را افزایش داده و منجر به کاهش توان رقابتی صادرکنندگان در بازار کشورهای هدف گشته است.  قیمت برخی مواد اولیه شوینده ها که از شرکتهای داخلی تأمین می گردد نسبت به قیمت مشابه خارجی بسیار بالاتر است.
  4. عدم وجود مشوقهای صادراتی و عملی نشدن مصوبات موجود در این حوزه
  5. بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی
  6. صادرات کالاهای فاقد کیفیت ایرانی و از بین رفتن وجهه کالاهای ایرانی در بازارهای هدف که در این زمینه از آقای افخمی درخواست شد از صادرات اینگونه کالاها جلوگیری به عمل آید.
  7. افزایش تعرفه کالاهایی که در داخل تولدی می شوند جهت حمایت از تولید داخلی ، یکی از تولیدکنندگان ماشین آلات آرد در استان ضمن اشاره به صادرات خود به کشورهای آمریکای لاتین از جمله کوبا و ونزوئلا خواستار افزایش تعرفه واردات ماشین آلات تولید آرد شد.
  8. مشکل صادرات به کشور ترکمنستان، بنا بر اظهار یکی از صادرکنندگان استان در حال حاضر شرایط وزیرساخت صادرات از مرز اینچه برون فراهم نیست و هزینه های بسیاری به صادرکنندگان تحمیل می گردد.