کارگروه توسعه غیر نفتی، ۰۲ ام آذر, ۱۳۹۵، ساعت ۱۶:۰۰

مصوبات

دستور

۱- بررسی وضعیت پایانه صادراتی استان ۲- بررسی وضعیت فعلی نحوه بازپرداخت ارزش افزوده صادرکنندگان توسط اداره امور مالیاتی ۳- بررسی عملکرد صادراتی بخشها و دستگاههای مربوطه در راستای تحقق اهداف صادراتی سال ۱۳۹۵ استان ۴- تصمیم گیری در خصوص هزینه حمل کالاهای صادراتی از مبدأ استان قزوین ۵- بيان مسائل و مشکلات توسط صادر کنندگان استان

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۰۲ ام آذر, ۱۳۹۵, ساعت ۱۶:۰۰
سالن باغستان سازمان جهاد کشاورزی

اعضا

  • پیرو دعوتنامه شماره ۳۲۶۸۹/۱۲۷ مورخ ۰۱/۰۹/۹۵ ، جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در روز سه شنبه   ۲ آذر ماه ۹۵به ریاست استاندار محترم و با  حضور اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی و تعدادی از واحدهای صادراتی استان برگزار گردید.

    جناب آقای دکتر همتی استاندار محترم  قزوین در  این جلسه اظهار داشتند: توسعه صادرات از اهداف و سیاست های استراتژیک دولت در حوزه اقتصادی می باشد و در این راستا استان نیازمند تدوین یک برنامه جامع در تحقق  سهم صادراتی هریک از دستگاه ها به ویژه در بخش های صنعت،کشاورزی، خدمات و مهندسی است.ایشان همچنین به اهتمام مدیران دستگاه های دولتی جهت جلوگیری از پراکنده کاری در بخش صادرات تاکید کردند و آن را مانعی در تحقق اهداف صادراتی استان بر شمردند .ایشان پس از گزارش مربوط به تکمیل پایانه صادراتی که توسط مجری ارائه گردید به اهمیت نقش پایانه صادراتی استان در تسهیل فرایند صادرات اشاره کردند و بر تهیه برنامه زمانبندی جهت رصد پیشرفت پروزه مذکور، توجه به صادرات محصولات صنایع دستی در سایت و محل نمایشگاهی پایانه صادراتی استان نیز تاکید داشتند. ایشان همچنین در خصوص بخش حمل نقل اظهار داشتند  بخش تولید و حمل و نقل به صورت  حلقه های یک زنجیر به یکدیگر مرتبط بوده و در حال حاضر در این ارتباط حفظ مشتری نیازمند  برنامه ریزی و هماهنگی با قیمت های رقابتی می باشد و با توجه به تاثیر کرایه حمل کالا در قیمت تمام شده محصول نهایی این تعامل و همکاری در همسان سازی نرخ های حمل کالا از الزامات حمایت از تولیدات استان و حفظ بازار حمل در استان می باشد. در ادامه ایشان رفع مشکل مالیات بر ارزش افزوده کالاهای صادراتی را در اسرع وقت از دستگاه امور مالیاتی خواستار گردیدند.

     آقای  مهندس پرزحمت رئیس محترم سازمان صنعت معدن و تجارت نیز در این جلسه اظهار داشتند: با بررسی  عملکرد صادراتی بیش از ۱۳۹ شرکت صادراتی استان میزان صادرات استان در هفت ماهه اول سال جاری بیش از ۳۳۳ میلیون دلار می باشد . وی اظهار داشت در حدود ۲۳۰ میلیون دلار از صادرات استان از طریق گمرک قزوین و مابقی از سایر گمرکات کشور صورت گرفته است. ایشان افزودند:  با عنایت به هدف گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری استان به منظور جهش صادراتی سال ۱۳۹۵، صادرات کالایی استان  با تحقق ۳۳۳ میلیون دلار  در هفت ماهه سال جاری توانسته است ۴۲ درصد از این هدف گذاری را محقق سازد. مهندس پرزحمت تصریح کرد: اگر برش هفت ماهه در نظر گرفته شود، صادرکنندگان استان توانسته اند ۷۱ درصد هدفگذاری صورت گرفته را محقق سازند.