کارگروه توسعه غیر نفتی، ۱۵ ام دى, ۱۳۹۵، ساعت ۱۵:۳۰

دستور

۱- بررسی راههای همکاری میان استان قزوین و سازمان بنادر و کشتیرانی استان گیلان در راستای توسعه صادرات به کشورهای حوزه دریای خزر

استانی

زمان مکان

چهارشنبه - ۱۵ ام دى, ۱۳۹۵, ساعت ۱۵:۳۰
سالن باغستان سازمان جهاد کشاورزی

اعضا

جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در روز چهار شنبه   ۱۵دیماه ۹۵ به ریاست جناب آقای دکتر حبیبی معاونت محترم اقتصادی استانداری و با حضور اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی، فعالین اقتصادی و تولیدکنندگان استان و همچنین جناب آقای چراغی مدیر کل  بنادر و کشتیرانی استان گیلان و هیأت همراه در سالن باغستان برگزار گردید.

دکتر حبیبی در این جلسه اظهارداشت همکاری بندر انزلی با استان قزوین پس از بررسی راههای ایجاد بندر خشک می تواند روند توسعه صادرات و واردات و روان سازی این مسیر را محقق کند. دکترحبیبی اظهار داشت: با تعامل منطقی می توان از ظرفیت های استانهای گیلان و قزوین بخوبی استفاده کرد و به فعالیتها رونق بخشید که در اولین گام لازم است ظرفیت های موجود شناسایی و برای اجرایی شدن مورد توجه قرار گیرد. معاون اقتصادی استانداری قزوین بیان کرد: قزوین ویژگی های بسیار خاص و استراتژیک و حتی توانایی بندر بودن را دارد به همین دلیل در سند آمایش سرزمین کشور در این استان ایجاد یک پایانه صادراتی و وارداتی مهم پیش بینی شده است که می تواند استان را به مرکز مهمی در اقتصاد تبدیل کند. آقای کبیری معاون توسعه تجارت و امور بازرگنی سازمان صنعت معدن و تجارت قزوین نیز: با اشاره به نقش و جایگاه مهم استان قزوین در تجارت داخلی و بین المللی  کشور خواستار همکاری بیشتر و بهتر سازمان بنادر و کشتیرانی گیلان در خصوص اختصاص کانتینرهای مناسب حمل محصولات کشاورزی به ویژه میوه و تره بار استان جهت صادرات به کشورهای آسیای میانه و روسیه شد.

آقای  کشاورز قاسمی رئیس اتاق قزوین اظهار داشت: ایجاد بندر خشک در قزوین ظرفیت بسیار خوبی است که باید پیگیری لازم برای تحقق آن صورت گیرد و تحقق این امر قطعا به رونق دو استان قزوین و گیلان منجر خواهد شد.

چراغی مدیر کل بنادر و کشتیرانی استان گیلان در این جلسه اظهار داشت: فاصله بندر انزلی تا قزوین ۲۱۰ کیلومتر و حدود ۳ ساعت است و بهترین گزینه برای ترانزیت کالا در مسیر کشورهای CIS نیز مسیر دریایی است که شما می توانید از این ظرفیت بیشتر استفاده کنید.

وی اضافه کرد: سهم استان قزوین در استفاده از ظرفیت بندر انزلی حدود ۱۲ درصد و قابل توجه است و امسال بیش از ۱۰ هزار و ۳۶۱ دستگاه کامیون از این بندر به استان قزوین بارگیری شده است.