کارگروه توسعه غیر نفتی، ۰۱ ام بهمن, ۱۳۹۵، ساعت ۰۹:۳۰

دستور

۱- بررسی راهکارهای توسعه صادرات به کشورهای آسیای میانه و روسیه با حضور وزیر محترم ارتباطات و رئیس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و کشورهای اوراسیا

استانی

زمان مکان

جمعه - ۰۱ ام بهمن, ۱۳۹۵, ساعت ۰۹:۳۰
جلسات استانداری

اعضا

هشتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان روز جمعه اول بهمن ماه ۱۳۹۵ به ریاست جناب آقای دکتر همتی استاندار محترم قزوین و با حضور جناب آقای دکتر واعظی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری و رئیس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و کشورهای روسیه، آذربایجان، مالزی و... و هیأت همراه، نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی، اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی و جمعی از فعالین اقتصادی ، تولیدکنندگان  و صادرکنندگان استان در محل سالن همایشهای استانداری قزوین برگزار گردید.

دکتر حبیبی، معاون اقتصادی استانداری قزوین در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین که روز جمعه باحضور وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات در استانداری برگزار شد اظهار داشت : استان قزوین رتبه یازدهم در جی دی پی کشور، جایگاه هیجدهم در ارزش افزوده کشاورزی، رتبه پانزدهم در درآمد و چهاردهم در ارزش افزوده صنعت در کشور دارد.

معاون اقتصادی استانداری قزوین تصریح کرد: نرخ بیکاری در استان ۱۱.۶ درصد و مشارکت ۴۰ درصد است که توانسته ایم وضعیت بیکاری را به ۱.۱ درصد کمتر از میانگین کشوری برسانیم. دکترحبیبی گفت: در استان قزوین بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان پروژه آماده واگذاری به بخش خصوصی است که این ظرفیت ها در سفر هیئت دولت شناسایی شده و از بخش خصوصی دعوت می کنیم در این کار مشارکت کنند.

وی یادآورشد: با ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری در استان برای روان سازی و تسریع در کارها اقدام شده است.

معاون استاندار اظهارداشت: از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۹۴ حدود ۹۷۷ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان محقق شده که در نیمه اول امسال ۴۵۱ میلیون دلار سرمایه گذاری در استان صورت گرفته که معادل چهل سال گذشته است.

مهندس پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین با ارائه گزارشی در این جلسه اظهار کرد: صادرات استان درسال  ۹۵ با دو رویکرد هدفگذاری شده است، رویکرد اول جهش صادراتی ۸۰۰ میلیون دلاری و رویکرد دوم برش استان از افزایش صادرات کشور به میزان ۱۰میلیارد دلار نسبت به سال ۹۴ است. ایشان افزود: سازمان توسعه تجارت است هدفگذاری۴۳۰ میلیون دلاری برای استان در سال ۱۳۹۵ در نظر گرفته است که تا کنون با صادرات ۴۸۷ میلیون دلار بیش از ۱۰۰درصد این هدفگذاری محقق شده است همچنین با در نظر گرفتن هدفگذاری ۸۰۰ میلیون دلاری در راستای جهش صادراتی تا کنون صادرات استان توانسته است بیش از ۶۰ درصد هدفگذاری تعیین شده را محقق نماید.

مهندس پرزحمت در این نشست اعلام کرد: در ۹ماهه سالجاری ۴۸۷ میلیون دلار انواع کالاهای تولید شده در استان با وزن ۴۵۵هزار تن به کشورهای هدف استان صادر شده است.

در پایان آقای مهندس پرزحمت اظهار داشت: پس از اجرای برجام شرایط صادرات کالا به سایر کشورهای صادراتی استان با سهولت بیشتری صورت می گیرد واین روند بارفع مشکلات ال سی و مسایل بانکی درآینده با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

در این نشست همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی و رئیس اتاق بازرگانی گزارشی از اقدامات انجام شده برای افزایش صادرات غیر نفتی ارائه کردند و نمایندگان بخش صنعت و بخش کشاورزی نیز نظرات و مشکلات مربوط به حوزه خود را بیان نمودند..

دکتر واعظی در این جلسه اظهارداشت: باید آثار برجام از زبان تولیدکننده و سرمایه گذاران و صنعتگران منعکس شده و در یک قضاوت منطقی گشایش هایی که صورت گرفته بازگو شود تا بتوانیم اثرات برجام را به درستی ارزیابی کنیم. ایشان افزودند:برجام یک بستر است که باید برای رسیدن به منافع خود از آن بخوبی استفاده کنیم. وزیر محترم ارتباطات بیان کرد: امروز فضای بین المللی و منطقه ای خوبی برای کشورمان ایجاد شده است و کارآفرینان و صادرکنندگان از احترام بیشتری برخوردار شده اند. دکتر واعظی که مسئولیت کمیسیون اقتصادی ایران و کشورهای اوراسیا را نیز بر عهده دارد گفت: با امضا موافقت نامه تجارت ترجیحی و تجارت آزاد  با کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس بستر لازم را برای گسترش روابط و تسهیل در صادرات فراهم می کنیم.

دکتر همتی استاندار قزوین در این جلسه اظهار داشت: در شرایطی که اتحادیه اروپا حدود ۱۴.۵ درصد، آمریکا ۱۱.۵ درصد، چین ۱۰.۵ درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده اند سهم کشورمان از این بازار کمتر از نیم درصد است و این وضعیت زیبنده ما نیست. استاندار یادآورشد: میزان صادرات استان در سال گذشته ۳۵۰ میلیون دلار بود اما با یک رویکرد جهشی صادرات استان را برای سال جاری حداقل ۸۰۰ میلیون دلار و حداکثر یک میلیارد دلار را هدف گذاری کرده ایم تا ظرفیتهای و پتانسیلهای بلااستفاده استان را به تحرک وادار کنیم.

همتی بیان کرد: در سال جاری تاکنون ۴۸۰ میلیون دلار صادرات محقق شده و امیدواریم تا پایان سال این میزان به ۸۰۰ میلیون دلار نیز برسد و در همین مدت تاکنون یک میلیارد دلار هم سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است.

ایشان اضافه کردند: در حوزه انرژی های نو نیز قابلیتهای بسیار خوبی در استان وجود دارد و تاکنون در این بخش یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در حال بررسی و اجراست که می تواند به اشتغال و اقتصاد استان کمک کند. دکتر همتی تصریح کردند: محور جهت گیری ما در استانداری و همه مدیران استان روان سازی مسیر تولید، صادرات و رونق گرفتن بخش اقتصاد است تا اشتغال افزایش یافته و فضای کسب و کار بهبود یابد.

آقای داود محمدی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین نیز در این جلسه  با اشاره به اقدامات صورت گرفته در استان به منظور توسعه صادرات و گسترش روابط تجاری با  کشورهای جهان اظهار داشت محصولات ایرانی در بازار روسیه می تواند حضور پر رنگ تری داشته باشد و قزوین هم در این میان قادر است سهم بیشتری را به خود اختصا ص دهد اما برای این کار نیازمند حمایت دولت هستیم. ایشان افزودند: قزوین در صنعت و گردشگری ظرفیت های زیادی دارد که با یک ساماندهی و حمایت جدی می تواند در صادرات موفق تر عمل کند. در ادامه آقای بهمن طاهرخانی نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی هم در خصوص ضرورت حذف مالیات ارزش افزوده از محصول کشمش نکاتی را یادآورشد.