کارگروه توسعه غیر نفتی، ۰۵ ام اسفند, ۱۳۹۵، ساعت ۰۸:۰۰

مصوبات

دستور

۱- ارائه گزارش عملکرد ده ماهه صادراتی استان ۲- ارائه گزارش از تشکیل اتحادیه صادراتی و سیاستهای ایجاد آن در استان ۳- ارائه گزارش در خصوص روند پرداخت تسهیلات تامین سرمایه در گردش صادرات واحدهای تولیدی – صادراتی مدیران بانکهای عامل استان ۴- ارائه گزارش از دستاورد های شرکت در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کشور کنیا توسط اتاق بازرگانی

استانی

زمان مکان

پنجشنبه - ۰۵ ام اسفند, ۱۳۹۵, ساعت ۰۸:۰۰
سالن جلسات استانداری

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۴۷۹۶۲/۱۲۷ مورخ ۰۳/۱۲/۹۵ ، جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در روز پنج شنبه  اسفند ماه  ۹۵به ریاست استاندار محترم و با  حضور اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی و نمایندگان بانکهای استان تشکیل گردید.

جناب آقای دکتر همتی استاندار محترم  قزوین در  این جلسه اظهار داشتندیکی از زوایای اقتصاد مقاومتی، صادرات است بنابراین این بخش باید به صورت ساختاری مورد توجه قرار گیرد. ایشان افزودند: در ابتدای سال جاری هدف‌گذاری تحقق صادرات هشتصد میلیون  دلاری  را برای استان داشتیم اما به دلیل اینکه از ابتدای سال سازمان یافته و منظم‌تر ورود پیدا نکردیم، با کمال تأسف محقق نگردید.

استاندار قزوین اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان قزوین وجود دارد، قطع به یقین اگر با جدیت بیشتری در بحث صادرات ورود پیدا کنیم، شاهد افزایش صادرات استان هستیم.دکتر همتی عنوان کرد: به منظور تحقق اهدافی که در حوزه صادرات مدنظر داریم باید در تمامی بخشها  جلسات منظم هفتگی برگزار کرده و مصوبات جلسات را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

ایشان با اشاره به برگزاری نمایشگاه در کشورهای هدف صادرات گفت: برگزارینمایشگاه در کشورهای هدف صادرات موجب می‌شود که صادرکنندگان خُرد هم در این عرصه ورود پیدا کنند زیرا در شرایط عادی این دسته از صادرکنندگان به دلیل ضعف بنیه مالی قادر به فعالیت مناسب نیستند. جناب آقای استاندار اظهار داشت سال آتی سال مهمی در بحث صادرات خواهد بود و باید با حفظ ساختار فعلی و هماهنگی بخش خصوصی و دولتی  بتوانیم در حوزه صادرات حضوری با برنامه، مقتدرانه و پایدار داشته باشیم. ایشان ظرفیت شناسی، تکیه بر ساختار داخلی و ایجاد تشکلهای صادراتی را سه اقدام مهم در راستای توسعه صادرات استان بر شمردند.

دکتر همتی تصریح نمودند: در بخش‌های مختلف به دلیل پراکندگی نتوانستیم از ظرفیت‌های صادراتی موجود در استان قزوین به نحو احسن استفاده کنیم که یکی از این موارد حوزه کشمش است. ایشان افزود: در حال حاضر فعالان حوزه کشمش با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند زیرا پراکندگی در این حوزه موجب کاهش بازدهی اقدامات صورت گرفته شده است.

استاندار با بیان اینکه منابع مالی ارزان  قیمت برای رشد صادرات از طرف صنوق توسعه ملی در اختیار بانک‌ها قرار داده شده است، عنوان کرد: همان‌گونه که بخش دولتی و خصوصی در حوزه صادرات ورود پیدا می‌کند، بانک‌ها هم باید وارد عمل شوند منابع ریالی موجود را برای استان جذب کنند.استاندار قزوین اضافه کرد: همه باید فعالانه و مستمر کارهای حوزه صادرات را دنبال کنیم و مکمل هم باشیم تا صادرات استان قزوین رشد بیشتری داشته باشد..دکتر همتی ادامه داد: هدف‌گذاری برای سال آینده هم همان صادرات یک میلیارد دلار است که اگر درست برنامه‌ریزی کنیم به آن دست پیدا می‌کنیم.

در ابتدای این جلسه نیز آقای  مهندس پرزحمت رئیس محترم سازمان صنعت معدن و تجارت نیز آمار و اطلاعات حوزه تجارت خارجی استان را در کارگروه ارائه نمودند. ایشان اظخار داشت : با بررسی  عملکرد صادراتی ۱۶۳شرکت صادراتی استان میزان صادرات استان در ده ماهه اول سال جاری بیش از ۵۵۴ میلیون دلار می باشد، که از این مقدار ۳۴۴ میلیون دلار یعنی حدود ۶۲ درصد از طریق گمرک قزوین و مابقی از سایر گمرکات کشور صورت گرفته است. ایشان افزودند: با عنایت به هدف گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری استان به منظور جهش صادراتی سال ۱۳۹۵، صادرات کالایی استان  با تحقق ۵۵۴  میلیون دلار  در ده ماهه سال جاری توانسته است ۶۹درصد از این هدف گذاری را محقق سازد. ایشان همچنین آمار های مربوط به ثبت سفارش واردات، تعداد کارتهای بازرگانی، جلسات کارگروه، کمیته پایش، اعزام و پذیرش هیأتهای تجاری،و سایر اقدامان صورت گرفته در راستای توسعه صادرات غیرنفتی استان را در این جلسهارائه نمودند.

در ادامه نیز هر یک از بانکهای استان گزارشی در خصوص تسهیلات ارائه شده از محل اعتبارات صنوق توسعه ملی به صادرکنندگان استان ارائه کردند و اتاق بازرگانی نیز گزارش کاملی از مشارکت استان در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کنیا به کارگروه ارائه نمود.