کارگروه توسعه غیر نفتی، ۲۹ ام فروردين, ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۰۰

مصوبات

دستور

۱- ارائه گزارش عملکرد تجارت خارجی استان در سال ۱۳۹۵ ۲- ارائه و تصویب برنامه عملیاتی تجارت خارجی استان در سال ۱۳۹۶ ۳- بررسی و تصویب تقویم نمایشگاهی استان در سال ۱۳۹۶

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۲۹ ام فروردين, ۱۳۹۶, ساعت ۱۸:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۱۶۰۱/۱۲۷ مورخ ۲۷/۰۱/۱۳۹۶ ، اولین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در  سال ۱۳۹۶روز سه شنبه ۲۹ فرودین ماه به ریاست استاندار محترم و با  حضور اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان تشکیل گردید.

جناب آقای دکتر همتی استاندار محترم  قزوین در این جلسه اظهار داشتند اگر بخواهیم چشم انداز صادرات یک میلیارد دلاری را محقق کنیم باید همه پای کار باشند ومدیران دستگاههای اجرایی و بانکها موظفندپاسخگوی صادرکنندگان باشندودر  اسرع وقت به درخواست ها جواب دهند.

ایشان اضافه کردند: به منظور کمک به صادرکنندگان در سال جاری از همه طرح های نیمه تمامی که محصولات صادراتی دارند حمایت می کنیم و تسهیلات لازم را در اختیار متقاضیان آنها قرار می دهیم. دکتر همتی یادآورشد: همه بخشها باید به موضوع صادرات  کالاهای غیر نفتی به عنوان یک رویکرد مهم اقتصادی بنگرند و برنامه ریزی های لازم در جهت توسعه این بخش را انجام دهند. ایشان با اشاره به جایگاه اتاق بازرگانی به عنوان یک تشکل موثر در بخش صادرات گفت:اتاق بازرگانی بایدنسبت به افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی مشارکت بیشتری کند. استاندار یادآورشد: در راستای توسعه صادرات غیرنفتی باید زمینه دعوت از سفرای خارجی مقیم تهران برای سفر به قزوین و آشنایی با توانمندی های این استان فراهم شود.

ایشان در پایان اظهار داشت: باید کارهای صادرات را مورد توجه جدی قرار دهیم و نگذاریم کاری معطل شود و با ساماندهی امور به نظم بخشیدن در کارها کمک کنیم.

در ابتدای این جلسه نیز آقای  ملکی مشاور استاندار گزارشی از برگزاری نمایشگاه صنایع داشن بنیان در استان ارائه کردند.و همچنین آقای کبیری معاونت توسعه تجارت و امور بازرگانی سازمان صنعت معدن و تجارت  گزارش عملکرد استان در سال ۱۳۹۵ و برنامه های مورد نظر برای سال جاری در راستای توسعه صادرات غیرنفتی و تحقق اقتصاد مقاومتی  را ارائه کردند. ایشان اظهار داشت : با بررسی  عملکرد صادراتی ۱۸۲ شرکت صادراتی استان میزان صادرات استان در سال ۱۳۹۵ ۶۷۰ میلیون دلار می باشد، که از این مقدار ۴۱۸ میلیون دلار یعنی حدود ۶۲ درصد از طریق گمرک قزوین و مابقی از سایر گمرکات کشور صورت گرفته است. ایشان افزودند:  با عنایت به هدف گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری استان به منظور جهش صادراتی سال ۱۳۹۵،  با تحقق ۶۷۰ میلیون صادرات کالایی و ۸ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی و گردشگری،  صادرات استان  با تحقق ۶۷۸  میلیون دلار  در سال ۱۳۹۵ توانسته است ۸۴ درصد از این هدف گذاری را محقق سازد. درادامه ایشان هدفگذاری هر بخش در تحقق صادرات یک میلیارد دلاری هدف گذاری شده در سال ۱۳۹۶ و همچنین برنامه های استان در راستای تحقق این اهداف را اراائه نمودند. 

در ادامه پس از بحث  و بررسی موارد ذیل مورد تصویب قرار گرفت.