کارگروه توسعه غیر نفتی، ۰۲ ام خرداد, ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۰۰

مصوبات

دستور

۱- ارائه گزارش عملکرد تجارت خارجی استان توسط دستگاه های ذیربط ۲- تصویب سهم صادراتی تعیین شده در بخش های صنعت، کشاورزی،گردشگری،فنی مهندسی استان در سال ۱۳۹۶ ۳- ارائه برنامه عملیاتی صادراتی بخش های گردشگری و فنی مهندسی توسط دستگاه های ذیربط در سال ۹۶ ۴- ارائه گزارش اداره کل گمرک از اقدامات انجام شده برای صادرکنندگان کالا از گمرک قزوین ۵- بررسی طرح ایجاد پایانه صادراتی محصولات کشاورزی استان در شهر صنعتی البرز

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۰۲ ام خرداد, ۱۳۹۶, ساعت ۱۸:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۶۸۵۰/۱۲۷ مورخ ۰۱/۰۳/۱۳۹۶ ، دومین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در  سال ۱۳۹۶روز سه شنبه ۲ خرداد ماه به ریاست استاندار محترم و با  حضور اعضای کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان تشکیل گردید.

دکتر همتی در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه صادرات اظهار داشت: افزایش و توسعه صادرات  از نظر کمی و کیفی در استان قزوین باید با توان بیشتری  انجام شود چراکه یکی از استراتژی‌های مهم استان دستیابی به صادرات یک میلیارد دلاری به شمار می‌رود.

ایشان تصریح کرد: در راستای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و طرح‌های در دست اجرا، دستگاه‌های اجرایی باید بستر مناسب برای فعالیت بخش خصوصی را فراهم کرده و در این زمینه زمان را از دست ندهند. استاندار محترم قزوین عنوان کرد: در راستای دستیابی به هدف‌گذاری صادراتی در استان دستگاه‌های اجرایی باید تمامی توان  و تلاش خود را به کار گیرند تا به طور متوسط ماهانه ۹۰ میلیون دلار صادرات از استان انجام شود.

دکتر همتی خاطرنشان در خصوص واردات  استان  گمرک باید هر ماه واردات را با جزئیات کامل به استانداری گزارش نماید و همچنین بر ورود کلیه کالاها و فرایند آن نظارت و کنترل بیشتری را اعمال نماید.

ایشان افزودند:  کلیه دستگاههای اجرایی باید کوشش نمایند تا صادرات یک میلیارد دلاری استان در سال ۱۳۹۶ محقق شود  که سهم بخش صنعت و صنایع تبدیلی ۷۰۰ میلیون دلار، کشاورزی ۱۸۰ میلیون دلار، گردشگری ۶۰ میلیون دلار، خدمات فنی و مهندسی ۶۰ میلیون دلار است.

استاندار قزوین تصریح کرد: در سال جاری باید تدابیری اندیشیده شود تا سهم صادرات کالاهای دانش بنیان به میزان ۲۰ میلیون دلار برسد.

دکتر همتی عنوان کرد: پیش از برداشت محصولات کشاورزی باید برنامه‌ریزی برای صادرات این محصولات انجام شود تا در زمان برداشت محصولات کشاورزی مشکلی وجود نداشته باشد و تصمیم‌گیری در خصوص جزئیات صادرات در کارگروه‌های مربوطه اخذ شود.

در ادامه آقای پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان و دبیر کارگروه توسعه صادرات گزارشی از عملکرد تجارت خارجی استان در فروردین ماه سال جاری ارائه نمودند. ایشان با اشاره به هدفگذاری یک میلیارد دلاری صادرات استان اظهار داشتند: سهم هریک از بخشها در تحقق این هدفگذاری مشخص گردیده است که ۷۰ درصد هدفگذاری صادراتی استان به بخش صنعت و مابقی به بخشهای کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و خدمات گردشگری اختصاص دارد. ایشان افزودند : در فروردین ماه سالجاری ۴۰ هزار تن به ارزش ۴۵ میلیون دلار صادرات استان بوده است. که عمدتاً به کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان و .. صادر شده است.

در ادامه پس از بحث  و بررسی موارد ذیل مورد تصویب قرار گرفت.