کارگروه توسعه غیر نفتی، ۳۱ ام خرداد, ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۰۰

دستور

۱- احیای اتحادیه صادراتی استان ۲- بررسی موانع و مشکلات صادرکنندگان استان با حضور صادرکنندگان استان

استانی

زمان مکان

چهارشنبه - ۳۱ ام خرداد, ۱۳۹۶, ساعت ۱۹:۰۰
تالار برلیان

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۱۰۵۱۲/۱۲۷ مورخ ۲۹/۰۳/۱۳۹۶ چهارمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در سال ۱۳۹۶  با محوریت تشکیل اتحادیه صادراتی استان به ریاست استاندار محترم و با حضور سرکار خانم مهندس زرآبادی نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع مجلس، اعضای کارگروه و صادرکنندگان شاخص استان در بخشهای مختلف در سالن جلسات تالار برلیان برگزار گردید.

مهندس پرزحمت،‌ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین و دبیرکارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در ابتدای جلسه ضمن خیر مقدم به حاضرین استان قزوین اظهار داشت: اتحاديه‌ها و تشکل‌هاي صادراتي مهم ترين حلقه رابط بين توليدکنندگان، دولت، مصرف کنندگان داخلي و خارجي اند. ایشان با اشاره به نقش و اهمیت تشکلها تصریح کرد: در صورت تشكيل اتحاديه‌ها و تشكل‌ها مزاياي متعددي از قبيل ايجاد و تقويت روحيه همکاري و هماهنگي بين موسسات کوچک و متوسط، تامين نيازهاي عمومي اعضا، تجميع اعضا جهت هدايت امور و تسهيل مشکلات در مواجهه با بخش‌هاي مختلف فعاليت، بهره مندي از امکان حضور قوي در بازار، رقابت، تنوع بخشي و تحقيق و توسعه در کنار انعطاف پذيري، خلاقيت و کارآفريني و قابليت پاسخگويي به انواع تقاضاها، و امکان برخورداري از حمايت‌هاي موثر دولتي برخوردار براي اعضاي آن به ارمغان خواهد آورد. 

ایشان در ادامه اظهار داشتند: اتحادیه صادراتی در سال ۸۹ در استان قزوین تشکیل شده است، ولی این اتحادیه تا امروز عملاً غیرفعال بوده است. مهندس پرزحمت بیان کرد: در بحث اتحادیه، بیشتر استان‌ها اتحادیه صادرکننده دارند اما قزوین در این زمینه بسیار ضعیف است.

دبیر کارگروه توسعه صادرات استان قزوین افزود: با توجه به صنعتی بودن استان قزوین، جای یک اتحادیه به عنوان بازو و ابزاری برای صادرات استان قزوین خالی است. ایشان عنوان کرد: با توجه به هدف‌گذاری استان قزوین برای دستیابی به یک میلیارد دلار احیای اتحادیه صادرکنندگان استان، یکی از زیرساخت‌های رسیدن به این هدف است.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین تصریح کرد: اگر نتوانیم در بازارهای جهانی وارد شویم دیگر راه پیشرفت برای صنعت و کشاورزی نداریم و در این صورت بسیاری از کالاها از صادرات به بازارهای جهانی محروم می‌شود.

ایشان یادآور شد: باید کالاهای استان قزوین را با برند قزوین به بازارهای جهانی صادر کنیم چراکه بسیاری از کالاهای تولیدی استان به ویژه در بخش کشاورزی با برند استان‌های دیگر وارد بازارهای جهانی می‌شود و در این زمینه حضور اتحادیه‌ صادرکنندگان برای حمایت از تولیدکنندگان و کالاهای تولیدی استان قزوین امری لازم و ضروری است.

در ادامه جناب آقای دکتر همتی استاندار قزوین در این جلسه اظهار داشتند: صادر کنندگان استان افراد با تجربه و با دانشی هستند که وارد عرصه اجرا شده اند و با تحمل سختی های این بخش توانسته اند موفق عمل کنند. ایشان افزود: کوچک بودن بازارهای داخلی ایجاب می کند برای رسیدن به تولید پایدار، اشتغال و نیز قطع وابستگی به نفت توجه به  صادرات به عنوان یک استراتژی مورد توجه جدی قرار گیرد. استاندار قزوین تصریح کرد: باید با استفاده از صادرکنندگان موفق و تجارب علمی و برنامه ریزی مناسب مدل های موفقی را برای توسعه صادرات و حضور موفق در بازارهای جهانی ارائه کنیم.ایشان اضافه کردند: باید از پراکنده کاری در حوزه صادرات خودداری کنیم و با کار گروهی متمرکز و شناسایی بازارهای خارجی برای صدور کالاهای خود به این بازارها اقدام کنیم.

استاندار یادآورشد: قزوین ظرفیت های تولیدی بسیاری در بخش صنعت و کشاورزی دارد و تشکیل این اتحادیه نقش بسیار مهمی در حل بسیاری از مشکلات و توسعه همکاری میان صادرکنندگان استان و بهبود وضعیت اقتصادی آنها ایفا می کند. وی بیان کرد: علیرغم فرصت های ایجاد شده در برخی بازارها مانند روسیه متاسفانه نتوانستیم بموقع و بسرعت از آن استفاده کنیم و این فرصت از دست رفت هرچند امروز هم دیر نشده و می توانیم حضور پر رنگ خود را در بازارهای جدید به اثبات برسانیم.

دکتر همتی اظهار داشت:  متأسفانه به دلیل پراکنده کاری و ورود متفرقه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نتوانسته ایم از شرایط پیش آمده در بازار روسیه به شکل مطلوب بهره‌برداری کنیم در صورتی که می ‌توانیم با تشکیل تشکل‌های پایدار برای رصد اطلاعات بازارها، کسب بازارهای دائمی، فرهنگ سازی و ارتقای تولیدات داخلی گام های موثری برداریم.

استاندار قزوین بیان نمود: ایجاد تشکل های صادراتی در استان برای جمع آوری اطلاعاتی مناسب از تولیدات و بازارهای هدف می تواند به صادرات بیشتر کمک کند که در این راستا با استفاده از مشاوران توانمند و تحصیل کرده می توان موفق عمل کرد.ایشان اضافه کرد: در بخش کشاورزی توانمندی های خوبی داریم که استفاده مطلوبی از آن نکرده ایم که امسال آمادگی داریم با اختصاص ۲۰ درصد از اعتبارات عمرانی استان به عنوان خدمات فنی و اعتباری به  به توسعه صادرات این بخش کمک کنیم.

دکتر همتی تصریح کرد: بایدظرفیت های قانونی را برای توسعه صادرات بکارگیریم تا قزوین بتواند به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد .ایشان اضافه کرد: در سال گذشته ۶۷۰ میلیون دلار صادرات از استان محقق شده است و امسال صادرات یک میلیارد دلاری را با کمک بخش خصوصی محقق می کنیم. استاندار اظهارداشت: خوشبختانه همه دستگاههای اجرایی استان همراه تولیدکننده و صادر کننده هستند و بسیج شده اند تا نیازها و خواستهای صادرکنندگان تامین شود که در این راستا از اداره گمرک و مالیات تشکر ویژه داریم که در روان سازی کارها و رفع موانع صادراتی موفق عمل کرده اند.

 سرکار خانم مهندس زرآبادی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع مجلس در این جلسه اظهار داشت: احیای اتحادیه صادرکنندگان استان قزوین برای حل مشکلات صادرکنندگان و افزایش میزان صادرات استان اتفاق خوب و پسندیده ای است که می‌تواند نام قزوین را به عنوان یک برند در تولید محصولات کشاورزی و صنعتی در بازارهای بین المللی مطرح کند. خانم زرآبادی بیان کرد: بسیاری از محصولات استان قزوین حتی در بازارهای داخلی شناخته شده نیست و ایجاد یک اتحادیه با هیأت‌ مدیره‌ای فعال یک الزام است. مهندس زرآبادی عنوان کرد: اگر این مسیر ادامه پیدا کند قطع به یقین در بخش صادرات می‌توان موفق بود که این امر با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در استان عملی می‌شود. وی ادامه داد: تشویق و حمایت صادرکنندگان از سوی مدیریت ارشد استان قزوین نشان‌دهنده یک تحول بزرگ اقتصادی برای استان است. نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: احیای اتحادیه صادرکنندگان در استان قزوین یک اتفاق خوب در جهت رونق و شکوفایی صادرات و محقق شدن اقتصاد مقاومتی است و با این اتفاقات می‌توان به مطلوبی که در ذهن همه دلسوزان استان است، دست یافت. ایشان در پایان اظهار داشت: کمیسیون صنایع مجلس از هیچ حمایت و تلاشی برای رونق و شکوفایی اقتصاد کشور و حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان دریغ نخواهد کرد تا به اهداف تعیین شده در استان و کشور در این زمینه دست یابیم.

دکتر حبیبی معاون اقتصادی استاندار نیز در این جلسه اظهارداشت: عزم تیم اقتصادی استان کمک به اشتغال و تولید و حمایت از صادرکنندگان است. ایشان افزود: خوشبختانه تیم اقتصادی استان «کوک» است وساز ناکوک نداریم وبا قاطعیت اعلام می کنیم که ازتولید کننده و صادرکننده واقعی و فعال حمایت جدی می کنیم تا شعار امسال محقق شود. معاون اقتصادی استانداری قزوین بیان کرد: شعار ما در استان «حق با تولیدکننده و صادرکننده» انتخاب شده به همین دلیل در هیچ جلسه ای نمایندگان بخش خصوصی و تولیدکنندگان غایب نیستند و آنها را جدی گرفته ایم. ایشان یادآورشد: بخش خصوصی استان قزوین بسیار چابک وتوانمند است و اگر ظرفیت های استان به فعل برسد حتی قادر است کشور را اداره کند.

دکتر حبیبی تصریح کرد: در بخش صادرات هم با کمک گمرک، امور مالیاتی، برنامه و بودجه، سازمان صنعت، معدن و وتجارت  و جهاد کشاورزی و استانداری تلاش می کنیم مسیر را هموار کرده و کارها را تسهیل کنیم. وی گفت:با ارتباط منطقی با سایر گمرکات کشور از جمله در بخش های مرزی مانند گمرک بندر انزلی تلاش کرده ایم تا روند صدور کالا از همه نقاط کشور را برای صادرکنندگان استان

آسان و تسریع کنیم. حبیبی اظهارداشت: تاکنون ۱۸۲ صادرکننده شاخص در استان شناسایی شده و با اولویت بندی  آنها بر اساس میزان صادرات، توان صادراتی و ظرفیت تولیدی نحوه حمایت از آنها ساماندهی خواهد شد.

ایشان در ادامه افزود: با کمک صادرکنندگان امیدواریم در این بخش گامهای مهمی برداریم و صادرات یک میلیارد دلاری را محقق کنم.

دکتر حبیبی تصریح کرد: حفظ حرمت و شأن صادرکنندگان و تولیدکنندگان بسیار مهم است و با ابلاغ دادستان محترم از این پس از احضار مدیران عامل واحدهای صنعتی به دادگاه برای پاسخگویی مگر در موارد بسیار ضروری جلوگیری خواهد شد.

در ادامه نیز برخی از صادرکنندگان استان و نمایندگان بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی نیز در این جلسه به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص تشکیل اتحادیه صادراتی پرداختند و موراد ذیل در پایان به تصویب اعضای کارگروه رسید.