کارگروه توسعه غیر نفتی، ۲۷ ام تير, ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۰۰

مصوبات

دستور

۱- ارائه گزارش عملکرد تجارت خارجی استان ۲- بررسی مسائل و مشکلات صادرات غیرنفتی استان توسط دستگاههای ذیربط

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۲۷ ام تير, ۱۳۹۶, ساعت ۱۸:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۱۴۲۱۴/۱۲۷ مورخ ۲۶/۰۴/۱۳۹۶ پنجمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در سال ۹۶ به ریاست استاندار محترم و با حضور اعضای کارگروه و برخی فعالین صادراتی استان در بخشهای مختلف در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.

مهندس پرزحمت،‌ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین و دبیرکارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در این جلسه گزارش کاملی از وضعیت تجارت خارجی استان در سه ماهه نخست سالجاری ارائه نمودند. ایشان اظهار داشت در سه ماهه نخست امسال ۱۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۵۲ میلیون دلار توسط صادرکنندگان استان به کشورهای خارجی صادر شده ا ست. ایشان مهمترنی کالاهای صادراتی استان را پلاستیک و نایلون های رولی، مواد شوینده،  مواد غذایی (چیپس و سیب زمینی سرخ شده نیمه آماده، رب،‌سرکه، ماکارونی)، کاشی و سرامیک، کابلها و مفتولهای مسی، مشتقات نفتی (هیدرو کربنها و ..)، انوع شیشه بر شمردند، که عمدتاً به کشورهای عراق ،ترکیه، افغانستان، پاکستان ، ترکمنستان، امارات تاجیکستان، آذربایجان صدر می شوند. مهندس پرزحمت تصریح کرد: با راه اندازی اتحادیه صادراتی در قزوین بزودی با حضور ۳۰ نفر از تجار و بازرگانان زمینه نظم بخشیدن به فعالیتهای صادراتی مهیا خواهد شد. 

 در ادامه جناب آقای دکتر همتی استاندار قزوین در این جلسه اظهار داشتند: در استان قزوین ظرفیت های خوبی داریم که دنبال سرمایه گذار هستیم تا این توانمندی ها را شکوفا کنیم. استاندار محترم یادآورشد: سرمایه های خرد و کوچک زیادی در دست مردم است که اگر ما بتوانیم اعتماد آنها را جلب کنیم حاضرند آن را وارد چرخه اقتصاد و عمران و سازندگی کنند و از سود منطقی و حلال آن نیز برخوردار شوند. ایشان تصریح کرد: اگر سرمایه های کوچک و درشت مردم استان را بتوانیم جمع کنیم می توانیم طرح های مهمی را که هم سودآور باشد و هم به عمران منطقه کمک کند اجرا کنیم و پیشرفت استان را سرعت بخشیم.

دکتر همتی اظهار داشت: همچنین می توانیم مرکز توسعه بر مبنای حمل و نقل ریلی را راه اندازی کنیم و در ایجاد نیروگاههای بادی و خورشیدی و طرح های شیلات جدی باشیم.

دکتر همتی در ادامه پس از اعلام رضایت صادرکنندگان از روند فعالیت گمرک گفت: با همراهی بسیار خوب اداره کل امور مالیاتی و گمرک امیدواریم سایر مدیران هم برای روان سازی کار تولیدکنندگان و صادرکنندگان تلاش کنند. ایشان اضافه کردند: از صادرکنندگان و واردکنندگان استان انتظار داریم برای انجام فعالیتهای خود از گمرک قزوین اقدام کنند تا بتوانیم شرایط سهل تری را برای آنها مهیا کنیم.

استاندار از بالا بودن هزینه حمل کالا و بار در استان گلایه کرد و گفت: اگر هزینه حمل کالا در استان مانند سایر استانها تعدیل نشود و گرانتر از مناطق دیگر باشد به صادرکنندگان اجازه خواهیم داد خودشان از هر جایی که تمایل داشتند کامیون برای جابجایی استفاده کنند.

دکترهمتی اظهارداشت: مدیران استان از جمله روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی، گمرک و .. باید امور تولیدکنندگان و

صادرکنندگان را با پیگیری حضوری از طریق وزارتخانه های و دستگاههای مستقر در مرکز پیگیری کنند و تنها به نامه نگاری اکتفا نشود.

ایشان اضافه کردند: دغدغه ما این است که کالاهای مرغوب ایرانی را وارد بازارهای جهانی کنیم و اجازه ندهیم برخی افراد سودجو و غیرحرفه ای بازارهای صادراتی را خراب کنند.

در ادامه این جلسه تعدادی از صادرکنندگان استان در بخشهای کشاورزی، لوازم خانگی و مشتقات نفتی به بیان مشکلات و مسائل خود پرداختند و موارد ذیل به تصویب اعضای جلسه رسید.