کارگروه توسعه غیر نفتی، ۰۴ ام مهر, ۱۳۹۶، ساعت ۱۰:۰۰

دستور

۱- ارائه گزارش عملکرد تجارت خارجی استان توسط دستگاه های ذیربط ۲- بررسی برگزاری مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان ۳- بررسی برگزاری میز کشوری کشمش با محوریت استان قروین ۴- ارائه گزارش بانک توسعه صادرات از اعتبارات اختصاص یافته به صادرکنندگان استان از محل منابع صندوق توسعه ملی

استانی

زمان مکان

سه شنبه - ۰۴ ام مهر, ۱۳۹۶, ساعت ۱۰:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۲۴۴۰۳/۱۲۷ مورخ ۰۲/۰۷/۱۳۹۶، هفتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در سال ۹۶ به ریاست جناب آقای زاهدی استاندار محترم قزوین و با حضور اعضای کارگروه  در محل سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.

در این جلسه جناب آقای زاهدی استاندار قزوین اظهار داشتند: یکی از ویژگیهایی که توسط مقام معظم رهبری برای اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است درون زاد بودن و نه درون گرا بودن اقتصاد است. در این بخش ما باید تلاش کنیم در بازارهای جهانی حضور داشته باشیم. ایشان اظهار داشت: تولید بدون فروش بی معناست و در تولید باید هم نگاه به بازارهای داخلی و هم بازارهای خارجی باشد. رئیس کارگروه توسعه صادرات استان تصریح کردند: مشکل اساسی ما زمینه صادرات این است که نظام صادرات ما به طور کامل حرفه ای نیست. ایشان صادرات را امری تخصصی برشمرد که بسیار پیچیده تر از بحث تولید می باشد. ایشان بر تشکیل اتحادیه صادراتی در استان تأکید نمودند و بیان داشتند این اتحادیه باید پیگیر مشکلات صادرکنندگان بوده و اطلاعات بازارهای هدف را در اختیار اعضا قرار دهد. استاندار قزوین تصریح کرد: در زمینه توسعه صادرات استان باید سیاستگذاری کلان بر مبنای اسناد بالا دستی و همچنین واقعیتهای موجود و پتانسیلها و ظرفیتهای استان صورت گیرد و برنامه ها و اقدامات را بر مبنای این سیاستهای کلان سازماندهی گردد. متنوع سازی بازار، برند سازی، داشتن آمار و اطلاعات دقیق، آموزش در زمینه صادرات، بها دادن به بخش خصوصی از دیگر مواردی بودند که استاندار در این جلسه بر آنها تأکید نمودن.

 دکتر حبیبی معاون اقتصادی استاندار نیز در این جلسه گزارشی از اقداماتی که در استان در زمینه توسعه صادرات از جمله پیگیری تشکیل اتحادیه صادراتی، راه اندازی پایانه موقت صادرات محصولات کشاورزی در منطقه تاکستان و بویین زهرا، پیگیری احداث پایانه صادراتی استان،  فعالیت مشترک شرکتهای روسی و سازمان همیاری استان جهت صادرات محصولات کشاورزی استان، رفع موانع و مشلاکت مالیاتی، گمرکی، بیمه ای و.. استان، اختصاص تسهیلات صادراتی با نرخهای ویژه به صادرکنندگان استان از جمله اقدامات مهمی بود که ایشان در این جلسه به آنها اشاره داشتند.

 مهندس پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان در این جلسه ضمن ارائه گزارش کاملی از روند صادرات استان در سال جاری اظهار داشتند در ۵ ماهه سال جاری صادر کنندگان استان توانسته اند ۲۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۲۹۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر نمایند.ایشان عمده کالاهای صادراتی از استان قزوین را پلاستیک و نایلونهای رولی، مواد شوینده، مواد غذایی، کاشی و سرامیک، کابل، کشمش، مشتقات نفتی، شیشه و... اعلام کرد که عمدتاً به کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، امارات، تاجیکستان، آدربایجان صادر می گردند.

همچنین در این جلسه گزارشی از حضور هیأت تجاری بازاریابی استان در نمایشگاه اکراین توسط اتاق بازرگانی و سازمان همیاری شهرداریهای استان ارائه گردید.