کارگروه توسعه غیر نفتی، ۱۰ ام آبان, ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۰۰

مصوبات

دستور

۱- بررسی مشکلات و موانع واحدهای صادراتی برگزیده استان

استانی

زمان مکان

چهارشنبه - ۱۰ ام آبان, ۱۳۹۶, ساعت ۱۶:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

هشتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در سال ۹۶ به ریاست جناب آقای زاهدی استاندار محترم قزوین و با حضور اعضای کارگروه و صادرکنندگان منتخب استانی  در محل سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.

آقای زاهدی، استاندار قزوین در این نشست اظهار داشتند : صادرات یک فعالیت تخصصی است که باید مبتنی بردانش روز انجام شود.
ایشان نقش صادرات را در رشد تولید و رونق اقتصاد کشور مهم دانست و افزودند: رویکرد تولید کالا در سطح استان و کشور باید بر محور صادرات باشد.
استاندار قزوین بیان کرد: بالا بودن بهره بانکی از جمله مشکلات اصلی کشور در حوزه تولید است که معمولا استانداران در جلساتی که با مسئولان دولتی دارند این مشکل را مطرح می کنند.
زاهدی ادامه داد: راهکار برون‌رفت از این مشکل شناسایی افراد قابل اعتماد ایرانی در خاک آن کشورها با هدف صادرات برای ارتباط گرفتن با تجار داخل آن مناطق است، که بتوان با اعتماد به آن ها درصد ریسک صادرات را به آن مناطق کاهش داد.
آقای زاهدی اظهار داشت: کسانی که در زمینه تولید، سرمایه گذاری و اشتعال فعال هستند مشمول ملاقات عمومی نمی شوند و در صورت درخواست ملاقات در اسرع وقت ملاقات انجام خواهد شد، در این زمینه دستگاه های اجرایی نیز باید همکاری لازم را انجام دهند. ایشان تصریح کرد: بهتر است جلسات با فعالین حوزه تولید به صورت تخصصی در گروه های چند نفره مانند بخش فعالین تولید در بخش شوینده‌ها، مواد غذایی و غیره انجام شود تا در نتیجه این جلسات بازدهی مناسبی داشته باشد.
در پایان ایشان افزایش ۴۰  درصدی صادرات استان  را نوید بخش تحقق چشم انداز یک میلیارد دلاری صادرات در سال های آینده دانست که برای رسیدن به این مهم تعامل هر چه بیشتر مسئولان استان با فعالین بخش تولید و تقویت فعالیت‌های خرد اقتصادی از طریق تشکیل اتحادیه‌های صادراتی، ضروری است.

در ادامه دکتر حبیبی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین توضیحاتی در ارتباط با احداث پایانه های صادراتی عام و کشاورزی و پایانه های صارداتی موقتی استان و گزارشی از جلسات برگزار شده و نتایج آن در رابطه رفع مشکل هزینه حمل کالای صادراتی استان ارائه نمودند

مهندس پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند صادرات استان در

شش ماهه سال جاری ارائه نمودند. مهندس پرزحمت اظهار داشت مجوز برگزاری میزهای کشوری شوینده، کشمش، سیم و کابل از سازمان توسعه تجارت ایران به استان قزوین تفویض شده ست که در مهرماه سالجاری میز کشمش برگزار گردیده است. ایشان افزود: موافقت اولیه احیای اتحادیه صادراتی استان از اتاق ایران اخذ شده است که طی ماههای آتی با هماهنگی اتاق بازرگانی مقدمات برگزاری انتخابات آن صورت خواهد گرفت. ایشان تصریح کرد اتحادیه صادراتی می تواند نقش مهمی در توسعه صادرات استان داشته است.

در ادامه جلسات صادرکنندگان استان به ارائه نقطه نظرات، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی خود در ارتباط توسعه صادرات پرداختند.