کارگروه توسعه غیر نفتی، ۰۲ ام دى, ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۰۰

مصوبات

دستور

۱- ارائه گزارش عملکرد تجارت خارجی استان ۲- بررسی مشکلات و موانع واحدهای صادراتی ۳- ارائه گزارش تسهیلات صادراتی پرداختی به صادرکنندگان

استانی

زمان مکان

شنبه - ۰۲ ام دى, ۱۳۹۶, ساعت ۱۳:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۳۷۶۵۲/۱۲۷ مورخ ۲۹/۰۹/۱۳۹۶ ۱۳۹۶نهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در  مورخ ۰۲/۱۰/۱۳۹۶  به ریاست جناب آقای دکتر حبیبی معاونت اقتصادی استاندار قزوین و با حضور اعضای کارگروه در محل سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.

مهندس پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان درابتدای جلسه  اظهار داشت: این کارگروه با هدف ارائه گزارشی از عملکرد تجارت استان، بررسی موانع و مشکلات صادرکنندگان استان و پیگیری پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان از محل صندوق توسعه ملی و غیره برگزار شده است. ایشان ادامه داد: موافقت اولیه ایجاد شرکت مدیریت صادرات در استان قزوین از سازمان توسعه تجارت أخذ شده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین اضافه کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری در مجموع ۵۱۲ میلیون دلار به وزن ۵۳۰ هزار تن کالا از قزوین از طریق گمرکات کل کشور به خارج از کشور به کشورهای عراق، ترکیه، امارات، افغانستان و غیره صادر شده است. مهندس پرزحمت با اشاره به اقدامات صورت گرفته طی سال جاری در راستای توسعه صادرات غیرنفتی استان تصریح کرد: در این خصوص هشت جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با حضور صادرکنندگان به منظور بررسی و رفع موانع و مشکلات صادرات برگزار شده است.

ایشان خاطرنشان کرد: پیگیری پرداخت تسهیلات صادراتی از محل صندوق توسعه ملی از دیگر برنامه‌های در دستور کار این سازمان بوده است که به جدیت در حال پیگیری آن هستیم. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین از اعزام هیأت تجاری بازاریابی به کشور اوکراین همزمان با برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: برگزاری پاویون استان در نمایشگاه اختصاصی در کشور توسط شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان قزوین برگزار شد.

مهندس پرزحمت به برگزاری میز کشوری توسعه صادرات محصولات شوینده و کشمش با محوریت استان قزوین اشاره کرد و افزود:
پیگیری برگزاری  میزهای کشوری سیم و کابل و شیشه در استان قزوین  با توجه به واگذاری مسؤولیت برگزاری این میزها توسط سازمان توسعه تجارت ایران به استان قزوین در حال انجام است.رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین با اشاره به میزان تحقق هدف‌گذاری صادرات استان متذکر شد: با توجه به ابلاغ ۳۹۶ میلیون دلار هدف‌گذاری صادرات استان توسط سازمان توسعه تجارت برای سال جاری، اگر صادرات استان از تمام گمرکات را مدنظر قرار دهیم، بیش از ۱۰۰ درصد هدف‌گذاری ابلاغی محقق شده است.

جناب آقای نیک روشت مدیرکل گمرک استان نیز صادرات استان در نه ماهه سال جاری را ۴۰۸ میلیون دلار عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد رشد داشته است.

آقای کشاورز رئیس اتاق بازرگانی استان به راه اندازی دفتر استان قزوین در سرای تجاری اتاق ایران در  آستاراخان  و توافق با یک هولدینگ معتبر جهت فعالیت در بازار کشورهای قطر و لبنان به عنوان بخشی از اقدامات مهم اتاق در جهت توسعه صادرات استان اشاره نمودند.

آقای فتحی نماینده بانک توسعه صادرات در این جلسه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۳۷ فقره تسهیلات صادراتی به صادرکنندگان پرداخت شده است که تعداد ۳۱ مورد آن از محل اعتبارات بانک و با تعرفه ۱۶ الی ۱۸ درصد صورت گرفته است و ۶ مورد نیز از محل صندوق توسعه ملی با نرخ ۱۱  و ۱۶ درصد پرداخت شده است.

جناب آقای رحمانی نماینده سازمان جهاد کشاورزی نیز اظهار داشت: وزات جهاد کشاورزی مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان جهت ارائه تسهیلات به صادر کنندگان بخش کشاورزی اختصاص داده است که استان قزوین تا کنون ۴۴ میلیارد تومان از این مبلغ را جذب نموده و تعداد ۲۱ صادرکننده را برای

دریافت این تسهیلات به بانک کشاورزی معرفی نموده است.

آقای حبیبی معاون اقتصادی استانداری قزوین در این نشست ضمن جمع بندی مباحث صورت گرفته، اظهار داشتند :  درحوزه صادرات افق روشنی پیش روی استان است و اقدامات صورت گرفته حکایت از رشد و توسعه صادرات استان دارد. ایشان اظهار داشت سهم تسهیلات صادراتی از تسهیلات استان به ۲ درصد رسیده است که این امر نشان از رونق در این بخش و اهتمام ویژه سیستم بانکی در این بخش دارد. معاون استاندار قزوین راه اندازی اتحادیه صادرکنندگان استان را اقدام بسیار بزرگی دانست و نقش آن را در ساماندهی صادرات استان بسیار مهم دانست. ایشان تصریح کرد این اتحادیه می تواند توقعات و انتظارات صادرکنندگان را به بخش دولتی منعکس نماید. دکتر حبیبی اظهار داشت: براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی، تعهد استان در زمینه صادرات غیر نفتی ۳۹۶ میلیون دلار بوده که با تحقق صادرات ۴۰۸ میلیون دلار در نه ماهه سال جاری از گمرک قزوین، استان قزوین بیش از تعهد اعلامی عمل کرده است. دکتر حبیبی با اشاره به رشد ۳۵ درصدی صادرات استان در نه ماهه سال جاری و تحقق هدفگذاری صادرات استان در سال جاری، راه اندازی دفاتر بازرگانی استان قزوین در کنیا و آستارا خان و ایجاد پایانه صادرات کشاورزی استان را از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته در سال جاری بیان کرد.   

در پایان این جلسه موارد ذیل به تصویب اعضای کارگروه رسید.