ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ۲۹ ام مهر, ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۳۰

مصوبات

دستور

۱- گزارش وضعیت متقاضیان تسهیلات رونق تولید و سامانه بهین یاب به واحدهای صنعتی و کشاورزی . ۲- رسیدگی به مشکلات واحدهای اقتصادی

استانی

زمان مکان

شنبه - ۲۹ ام مهر, ۱۳۹۶, ساعت ۱۲:۳۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و قرائت وصیت نامه شهید والا مقام اسلام ، ابتدا آقای لشگری معاون سازمان صنعت ، معدن و تجارت گزارشی از آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات رونق تولید را در مقایسه با کشور و عملکرد کارگروه تسهیل و کمیته بررسی و آخرین وضعیت متقاضیان در روند پرداخت توسط بانکها را ارائه کردند. ایشان در گزارش خود عنوان نمودند تاکنون ۱۳۲۶  فقره ثبت نام صورت گرفته است شامل ۶۳۸  فقره در بخش صنعت و معدن و ۶۶۸  فقره در بخش کشاورزی بوده است و ۱۰۱  فقره تسهیلات در مجموع بخش صنعت و کشاورزی ، پرداخت شده است که۷۴ فقره پرداختی مربوط به صنعت و معدن و  ۲۷ فقره مربوط به کشاورزی بوده است و رتبه بانکی از نظر میزان مبلغ پرداختی به ترتیب بانکهای تجارت ، سپه و ملت در رتبه اول تا سوم استانی قرار دارند .

بانکها نیز در خصوص تعداد و مبلغ  پرداخت ها و برنامه پرداخت در هفته آینده گزارش خود را ارائه کردند .

     جناب آقای دکتر محمدی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی قزوین نیز با تشکر از انعقاد جلسات فرمودند نسبت به تفکیک متقاضیان ثبت نامی جدید که آیا در سال ۹۵ هم ثبت نام داشته اند یا خیر اقدام کنید تا با داشتن آمار و اطلاعات دقیق بتوانیم یک برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و همچنین به پرداخت تسهیلات کمک خواهد شد و شغل جدید هنگامی ایجاد خواهد شد که در بخش سرمایه ثابت پرداخت تسهیلات صورت گیرد و باید ارزیابی شود که چه تعدادی از طرح های با درصد پیشرفت ۶۰% از تسهیلات بهره مند شده اند .

و عملاً با پرداختی های صورت گرفته اشتغالزایی چشم گیری صورت نگرفته و این روند پرداخت تسهیلات باید بیشتر به سمت سرمایه ثابت تغییر کند .

    همچنین ایشان بیان کردند باتوجه به اینکه استان ما در راستای شعار اقتصاد مقاومتی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید پیشرو باشد و با توجه به پتانسیل موجود استان در بخش دانش بنیان نیز جهش خوبی نداشتیم و باید در این زمینه تلاش کنیم و در خصوص قانون بودجه بند" و " تبصره ۱۳ ابلاغ شده به بانکها باید طبق بندهای آن پیگیریهای لازم صورت گیرد.

    در پایان جناب آقای دکتر حبیبی معاونت محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری ، روند پرداخت تسهیلات به نسبت هفته گذشته را بهتر دانسته ولی از آنجاکه ۷۵% پرداختی تسهیلات بانکها در بخش سرمایه در گردش بوده  و تنها ۲۵% در بخش سرمایه ثابت می باشد و این نشان می دهد اشتغالزایی مدنظر صورت نگرفته است و فقط توانسته ایم آنرا حفظ کنیم ، بانک ها این مورد را جزء اولویتها در نظر داشته باشند و همینطور عنوان کردند معرفی سامانه بازسازی و نوسازی به زودی به بانک ها ابلاغ و در خصوص گردشگری نیز برنامه های آتی ارسال خواهد شد و در انتها به بانک کشاورزی با توجه به تعداد و مبلغ پرداخت تذکر دادند و بیان نمودند هرچه سریعتر به پرداخت خود سرعت ببخشند .