شورای گفتگو، ۲۴ ام ارديبهشت, ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۰۰

دستور

استانی

زمان مکان

يكشنبه - ۲۴ ام ارديبهشت, ۱۳۹۶, ساعت ۱۶:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

جلسه با عرض سلام و خیر مقدم آقای مهندس علیرضا کشاورز قاسمی دبیر محترم شورای گفت و گوی استان آغاز شد و ایشان با اشاره به تصویب قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور و ارتقاء جایگاه قانونی شورای گفت و گو که تبدیل به ماده قانونی احکام دائمی کشور شده است اعلام نمودند که ما باید از ظرفیتهای بالای این شورا در جهت بهبود فضای کسب و کار استفاده کنیم و تا حد ممکن مسائل را در استان و اگر نشد به شورای مرکزی در تهران ارجاع نمائیم . چون با تصویب مجلس شورای اسلامی مصوبات شورای گفت و گو از این پس حداکثر تا یکماه می بایست در دستور کار هیات وزیران قرار گیرد . در ادامه ایشان به عنوان نمونه به دستاوردهای اخیر شورا در سطح استانی و کشوری در رابطه با معافیت کلیه ماشین آلات مورد استفاده در خطوط تولیدی بند (غ) ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی که با کدتعرفه های مختلف وارد می شوند از پرداخت کارمزد تعرفه خدمات استاندارد – مستثنی بودن بنگاه های کوچک و متوسط از شمول تصویب نامه بانک مرکزی در رابطه با شرط نداشتن چک برگشتی و بدهی غیرجاری و رعایت نسبت مالکانه برای دریافت تسهیلات – الزام سازمان امور مالیاتی به قبول اظهارنامه های ارائه شده مودیان بنگاه های کوچک و متوسط و عدم صدور برگ تشخیص – مجاز بودن سازمان تامین اجتماعی برای رسیدگی به دفاتر مالی اشخاص حقیقی و حقوقی فقط در آخرین سال مالی اشاره کردند .

در ادامه و در اجرای ردیف چهارم بند د ماده یکم دستورالعمل نحوه ادارات شوراهای گفت و گوی استانی ، اسامی و رزومه هشت نفر از مدیران عامل بخش خصوصی ، تشکل ها و تعاونی های استان برای حاضرین معرفی و پس از تصویب برای مدت یکسال به عضویت رسمی شورا انتخاب شدند .

 • سپس نظر به اهمیت برنامه ریزی اعضای محترم و دبیرخانه شورا برای برگزاری هر چه بهتر جلسات در سالجاری با نظر مساعد استاندار محترم تقویم زمانی برگزاری جلسات شورا تا پایان سال تصویب گردید .
 • با عنایت به ارتقاء جایگاه قانونی شورا و برنامه ریزی در شورای مرکزی تهران برای مقایسه عملکرد شوراهای استانی کشور ، در ادامه جلسه توسط دبیر محترم شورای گفت و گوی قزوین توضیحات مبسوطی در خصوص دستورالعمل ارزیابی و پایش عملکرد شوراهای استانی در چارچوب نحوه برگزاری جلسات – کارشناسی دستورات جلسه – پیگیری مصوبات – نحوه حضور و غیاب اعضای جلسه و تنظیم و ارسال گزارشات فصلی به شورای مرکزی تهران ارائه شد .
 • در ادامه توسط جناب آقای زکی زاده مدیر کل محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری گزیده ای از اخبار اقتصادی استان در فروردین ماه سال جاری نظیر عملکرد بانک ها – حجم صادرات و واردات – نرخ های تورم ، اشتغال ، بیکاری – میزان سرمایه گذاری و صدور پروانه بهره برداری – حوزه گردشگری و .... در قالب جداول و نمودارهای تخصصی به اطلاع حاضرین در جلسه رسید .
 • سپس توسط دبیر محترم جلسه و ریاست اتاق بازرگانی قزوین گزارش کاملی از وضعیت پایش ملی محیط کسب و کار ایران مربوط به پاییز ۱۳۹۵ که توسط مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران تهیه شده است را برای حاضرین ارائه نمودند و با توجه به رتبه چهاردهم استان قزوین در کشور ، مقرر گردید با تلاش همه جانبه رتبه فعلی ۰۸/۶ استان در پایش بعدی بهبود یابد .
 • در راستای بند پنجم دستور جلسه حاضرین در جلسه به شرح ذیل پیشنهادات راهبردی خود را در جهت ارتقاء و بهبود کیفیت جلسات شورا و همچنین رونق تولید و افزایش اشتغال استان در چارچوب فضای کسب و کار ارائه نمودند .
 1. آقای دکتر بابایی نماینده بخش خصوصی در حوزه کشاورزی از ملاقات خود با معاونت محترم وزیرجهاد کشاورزی در امور باغبانی گفتند و طرحی را به ایشان با هدف مدیریت منابع آب استان و توسعه گلخانه های هوشمند ارائه کرده اند و در نهایت درخواست همکاری و پشتیبانی وزارتخانه را برای اجرای این طرح بعنوان پایلوت کشور در استان قزوین داشته اند . در ادامه ایشان طرح های بهره وری منابع آب استان و همچنین امکان انتقال دانش فنی و صدور خدمات فنی و مهندسی حوزه کشاورزی به کشورهای همسایه و آسیای میانه را مطرح کردند که با توجه به استقبال استاندار محترم مقرر گردید برای جلسه بعد گزارشات کامل تر این طرح ها در صحن شورا ارائه شود چرا که اجرای طرح های صنعتی و پیشرفته گلخانه ای نه تنها موجب تولید و اشتغال چهارفصل و کاهش مصرف آب می شود بلکه میزان تولیدات کشاورزی صادرات محور استان را هم افزایش می دهد .
 2. آقای مهندس متقی فرد در ادامه توضیحات مبسوطی در خصوص فعالیت های جاری سازمان جهادکشاورزی و اهتمام مجموعه ایشان برای شناسایی واحدهای تعطیل و نیمه کاره حوزه کشاورزی ، دام ، طیور و آبزیان استان بیان نمودند که در نهایت استاندار محترم خواستار پیگیری جدی تر و جذب منابع مالی بیشتر برای تعیین تکلیف اینگونه واحدهای بلاتکلیف شدند .
 3. در ادامه آقای مهندس کشاورز قاسمی ریاست محترم اتاق قزوین و دبیر شورا به اهتمام اتاق بازرگانی قزوین برای فعالیت جدی تر شورای گفت و گوی استان اشاره کردند و اعلام نمودند به همین منظور ساختمان جدیدی برای دبیرخانه شورا خارج از محل اتاق تجهیز شده است و با معرفی اقای رامین رحیم زاده بعنوان مسئول جدید دبیرخانه شورا به حاضرین در جلسه ، برنامه های شورا را برای انجام کارهای کارشناسی و پژوهشی و همچنین پیگیری ویژه اجرای مصوبات تشریح نمودند و از همه مدیران دستگاه های دولتی و تشکل ها درخواست همکاری کردند . از جمله ایشان به سازماندهی مجدد کارگروه های تخصصی شورا اشاره کردند و اولویت بررسی قوانین را در سال ۱۳۹۶ با توجه به اولین سال اجرای برنامه ششم توسعه به پایش این برنامه اختصاص دادند و در نهایت اعلام کردند ما در اتاق قزوین بعنوان نماینده بخش خصوصی و مشاور قانونی سه قوه وظیفه خود می دانیم بخش خصوصی توانمند را معرفی و طرح های سرمایه گذاری را تقویت کنیم .
 4. سپس آقای زمانی رئیس محترم خانه صنعت و معدن استان با اشاره به مصوبه اخیر سازمان تامین اجتماعی در خصوص بازرسی از دفاتر آخرین سال مالی شرکت ها ، بیان نمودند که اخیراً مواردی گزارش شده که این سازمان برای جبران کسری درآمد خود اقدام به ارسال تعداد زیادی فراخوان بازرسی دفاتر از شرکت ها کرده است . همچنین ایشان به مشکل ابلاغ الکترونیکی ابلاغیه ها و اخطارهای بازرسی سازمان تامین اجتماعی اشاره کردند و بعنوان مثال بحث شرکت آسیاناما را مطرح کردند که با توضیحات آقای مهندس حبیبی معاونت امور هماهنگی اقتصادی و منابع انسانی استانداری و آقای مهندس خانپور مدیرعامل محترم شرکت شهرک های صنعتی اعلام شد که پیگیر موضوع هستند و مشکل را تا حدود زیادی حل کرده اند . اما جناب آقای استاندار صراحتاً دستور دادند که مشکلات درگیری واحدهای تولیدی با دستگاه های اجرایی و خدمات رسان دولتی در اسرع وقت و در ساعات اولیه به استحضار ایشان رسانده شود تا شخصاً مدیریت پی گیری موضوع را عهده دار باشند .
 5. در ادامه آقای مهندس طاهری مدیرعامل محترم سازمان همیاری شهرداریها مشکلی را در خصوص اخذ مجوزهای سرمایه گذاری در استان و پاسخ استعلام سازمان آب را مطرح کردند که استاندار محترم تاکید کردند تمام موارد از مسیر مرکز خدمات جذب سرمایه گذاری استان پیگیری شود تا برای مسئولین استان امکان پایش روند جذب و حمایت از سرمایه گذار وجود داشته باشد .

سپس در پایان جلسه جناب آقای دکتر همتی استاندار محترم با تاکید ویژه بر عزم دولت و استانداری برای حمایت از تولید و افزایش اشتغال و همچنین توصیه های لازم به مدیران محترم دستگاه های دولتی حاضر در جلسه از مدیران محترم بخش خصوصی و تشکل های استان هم بصورت ویژه درخواست کردند که بسیار فعال تر از گذشته در سالجاری پا به میدان کسب و کار بگذارند و در جلسات شورا هم با طرح ها و برنامه های کارشناسی بیش از پیش مطالبه گر باشند . همچنین ایشان دستور اکید فرمودند که بدون هماهنگی قبلی با دبیرخانه شورا مسئله ای در جلسه شورا طرح موضوع نشود .

 • در رابطه با پیگیری مصوبات جلسه قبلی با توجه به عدم حضور فرماندار محترم البرز به دلیل مشکل پیش آمده انتخاباتی موضوع بررسی طرح منطقه ویژه اقتصادی البرز به جلسه بعد موکول شد ولی به دلیل اعلام آمادگی جناب آقای مهدی جباری رئیس محترم کمیته تجارت شورای گفت و گوی استان بعنوان متقاضی سرمایه گذاری در فاز اول ایجاد منطقه ویژه اقتصادی یا بندر خشک ، ایشان معرفی توانمندیهای مجموعه خودشان را بیان کردند . آقای جباری علاوه بر انتخاب بعنوان صادر کننده نمونه استان در چندین دوره ، در قالب مسائل لجستیک و حمل و نقل هم دارای تجربه و همچنین از هفت سال گذشته بعنوان پیمانکار انحصاری تخلیه و بارگیری و خدمات لجستیک گمرک البرز و شرکت انبارهای عمومی مشغول فعالیت هستند . در ادامه ایشان در صورت اختصاص سه تا پنج هزار مترمربع زمین اعلام آمادگی برای ایجاد دپوی کانتینری استان و ارائه خدمات به فعالان اقتصادی را مطرح کردند .
 • آقای مهندس عبدالصمد سلطانیه هم بعنوان یکی دیگر از نمایندگان بخش خصوصی اعلام آمادگی برای ارائه طرح های رفع مشکلات انبوه سازان را مطرح کردند و گفتند هنوز موفق نشده اند با شهرداری جلسه بگذارند .

در مورد مصوبه قبلی شورا آقای مهندس فرخ زاد معاونت محترم امور عمرانی استانداری فرمودندموضوع عقد تفاهم نامه ما بین انجمن انبوه سازان و شهرداری به همراه استانداری به شورای معماری و شهرسازی استان ارجاع شده و در حال پی گیری و انجام است .