کارگروه توسعه غیر نفتی، ۱۱ ام تير, ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۰۰

دستور

۱. برگزاری نشست هم اندیشی با حضور هیأت تجاری-بازاریابی سلیمانیه عراق ۲. بررسی زمینه های توسعه همکاری تجاری و اقتصادی میان استان قزوین و سلیمانیه عراق

استانی

زمان مکان

دوشنبه - ۱۱ ام تير, ۱۳۹۷, ساعت ۱۱:۰۰
سالن جلسات دفتر استاندار

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۱۴۲۷۶/۱۲۷مورخ ۱۰/۰۴/۱۳۹۷  جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مورخ ۲۳/۰۲/۱۳۹۷ به ریاست جناب آقای زاهدی استاندار قزوین و با حضور  هیات تجاری –بازرایابی سلیمانیه عراق، جناب آقای حبیب زاده رایزن بازرگانی ایران در سلیمانیه عراق و اعضای کارگروه در محل سالن جلسات استانداری قزوین برگزار گردید.

جناب آقای زاهدی  استاندار قزوین روز در این نشستاظهار داشت: زمینه همکاری تجاری و ظرفیت سرمایه گذاری بسیار مناسبی در قزوین وجود دارد که میتواند در توسعه روابط مورد استفاده قرار گیرد. مهندس زاهدی تصریح کرد: زمینه توسعه همکاری تجاری استان قزوین با عراق بویژه استان سلیمانیه مهیاست و باید از این فرصت بخوبی بهره مند شویم.استاندار قزوین افزود: سابقه دوستی و روابط صمیمانه میان ایران و عراق ایجاب می کند با بررسی نیازها بتوانیم به گسترش روابط میان دو کشور فکر کنیم.ایشان یادآورشد: تفاوت عمده قزوین با سایر استان ها، داشتن زمینه و ظرفیت های مختلف اقتصادی بوده که آن را به یکی از قطب های صنعتی کشور با تنوع محصولات صنعتی و تولیدی، تبدیل کرده است، ایشان افزودند: با توجه به ظرفیت های مختلف استان قزوین زمینه های سرمایه گذاری خوبی برای همکاری تجاری وجود دارد و در نشست های تخصصی و تبادل هیئت های تجاری می توانیم این موارد را بررسی کنیم.آقای زاهدی بیان کرد: تولید محصولات مرغوب و تنوع تولیدات دراستان قزوین می تواند بستر همکاری های تجاری دوجانبه را مهیا کرده وزمینه صادرات بیشتر را فراهم کند ودر استان قزوین آمادگی داریم تا برای ایجاد واحدهای مشترک تولیدی با محور صادرات گفتگو کنیم.

استاندار قزوین اضافه کرد: در امضای تفاهم نامه با اقلیم کردستان عراق زمینه همکاری تجاری را مورد بررسی کارشناسی قرار خواهیم داد و با اعزام هیئت های تجاری آماده ایم به توسعه مناسبات فکر کنیم.

یاسین رحیم فرج معاون اتاق بازرگانی سلیمانیه عراق نیز در این جلسه گفت: این استان به عنوان پیشگام عرضه محصولات ایرانی به عراق محسوب می شود و اولین استانی بود که کالای ایرانی را در کل عراق پخش کرد که این امر نشان دهنده ظرفیت و علاقه مندی برای ارتباط با ایران است.

یاسین رحیم فرج افزود: استان سلیمانیه از میان ۱۸ استان عراق برای محصولات و کالاهای ایرانی نمایشگاه برگزار و تمامی کالاهای ایرانی را در کل عراق توزیع کرد.ایشان افزود: از توسعه تجارت با ایران و استانهای توانمندی مانند قزوین که ظرفیت های صنعتی و کشاورزی خوبی دارد استقبال می کنیم. آقای رحیم فرج یادآورشد: آماده امضای تفاهمنامه تجاری مشترک با استان قزوین هستیم و امیدواریم بتوانیم به رونق صادرات دو منطقه کمک کنیم.

وی بیان کرد: مردم عراق به ویژه استان سلیمانیه علاقمند هستند تا ارتباط بیشتری با ایران و استان قزوین داشته باشند زیرا وجوه

مشترک زیادی برای این روابط وجود دارد بویژه حمایت شما در شرایط بحرانی از اقلیم کردستان بستر خوبی را برای توسعه روابط ایجاد کرده است.

آقای کشاورزقاسمی، رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی قزوین نیز در این جلسه اظهار داشت: مشترکات فرهنگی و مزایای منطقه ای مابین استان قزوین واقلیم کردستان بسیاراست وما باید از این پتانسیل برای افزایش حضور در بازارعراق واقلیم کردستان  به نسبت وضعیت فعلی استفاده کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع معادن وکشاورزی قزوین خاطرنشان کرد: این اتاق درکنیا وروسیه  دفترمشترک اقتصادی راه اندازی کرده ایم واین دفتردرازبکستان هم درحال راه اندازی است ؛پیشنهادمشخص مااین است که باراه اندازی دفترهای مشترک اتاق بازرگانی استان قزوین و اتاق بازرگانی سلیمانیه،درزمینه های حقوقی،مالی ،ترجمه و خدمات بازرگانی فعالیت مشترک داشته باشیم تا بتوانیم سطح مبادلات کالایی رامتناسب بااولویت امروز ایران که افزایش تعاملات باکشورهای همسایه است؛ارتقادهیم.

مهندس مهدی بخشنده،نائب رئیس اتاق بازرگانی قزوین و رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان نیز تصریح کرد: این اتحادیه  از اعضای فعال بخش خصوصی تشکیل شده که بعضی ازاعضای آن ،هم اکنون مرواودات تجاری بزرگی با اقلیم کردستان عراق دارند.وی افزود:خوشبختانه صنعت ایران امروز درزمینه های ماشین آلات،مواداولیه وصادرات به مرزخودکفایی نزدیک شده است.دردنیای امروزکشورهادیگرتمایل چندانی برای خریدکالاهای آماده ندارند. ایشان تصریح کرد: درزمینه موادغذایی ،از توانایی انتقال تجربیات باهدف تامین نیازهای منطقه برخوردارهستیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی قزوین یادآورشد:درسال ۱۳۹۶نزدیک به ۱۲۷شرکت استان قزوین به اقلیم کردستان عراق صادرات کالاوخدمات داشته اند و انشالله درصددهستیم یک هیات تجاری به استان سلیمیانیه عراق اعزام کنیم تا رموردعلائق اقتصادی و تجاری  طرفین مذاکرات مستقیم داشته باشیم.رایزن ایران در سلیمانیه عراق نیز در این جلسه گفت: ارتباطات تجاری و تبادل های اقتصادی خوبی میان ایران و عراق برقرار شده اما هنوز به سطح مطلوب خود نرسیده است.

انور حبیب زاده با بیان اینکه گام های خوبی برای صادرات به کشور عراق از سوی ایران برداشته شده، اضافه کرد: امیدواریم با برنامه ریزی های پیش بینی شده روز به روز شاهد افزایش تبادل کالا بین این دو کشور در آینده باشیم