کارگروه توسعه غیر نفتی، ۱۵ ام مرداد, ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۰۰

دستور

۱. برگزاری نشست هم اندیشی با حضور هیأت تجاری کشور اکراین ۲. بررسی زمینه های توسعه همکاری تجاری و اقتصادی میان استان قزوین و کشور اوکراین

استانی

زمان مکان

دوشنبه - ۱۵ ام مرداد, ۱۳۹۷, ساعت ۱۱:۰۰
سالن جلسات سازمان صنعت،معدن و تجارت استان قزوین

اعضا

پیرو دعوتنامه شماره ۲۰۲۷۶/۱۲۷مورخ ۱۴/۰۵/۱۳۹۷  جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مورخ ۱۵/۰۵/۱۳۹۷ به ریاست جناب آقای دکتر حبیبی معاون اقتصادی  استاندار ی قزوین و با حضور  هیات تجاری بازرایابی کشور اوکراین با حضور رئیس اناق بازرگانی خارجی اوکراین  جناب آقای یوری ماکاهان چوک و اعضای کارگروه و تعدادی از صادرکنندگان و واحدهای تولیدی استان در محل سالن جلسات سازمان صمت استان قزوین برگزار گردید.

جناب آقای مهندس پرزحمت  رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین در این نشست اظهار داشت: زمینه همکاری تجاری و ظرفیت سرمایه گذاری بسیار مناسبی در قزوین وجود دارد که میتواند در توسعه روابط مورد استفاده قرار گیرد، درسال گذشته ۱۲۱ تن کالا به ارزش ۱۸۸ هزار دلار، معادل یک درصد صادرات کشور از این استان به کشور اوکراین صادر شده است..ایشان یادآورشد: تفاوت عمده قزوین با سایر استان ها، داشتن زمینه و ظرفیت های مختلف اقتصادی بوده که آن را به یکی از قطب های صنعتی کشور با تنوع محصولات صنعتی و تولیدی، تبدیل کرده است، ایشان افزودند: با توجه به ظرفیت های مختلف استان قزوین زمینه های سرمایه گذاری خوبی برای همکاری تجاری وجود دارد و در نشست های تخصصی و تبادل هیئت های تجاری می توانیم این موارد را بررسی کنیم. ایشان بیشتر واردات استان از اوکراین را دارو، مواد غذایی و چوبی دانست و اضافه کرد: مواد غذایی، کشمش، شیشه و کنسانتره از جمله صادرات قزوین به آن کشور بوده است.وامیدواریم تفاهم نامه های بین ایران و اکراین در بخش های مختلف اقتصادی ، صنعتی و کشاورزی تداوم یافته و در عین حال نیز شاهد توسعه روابط تجاری و اقتصای این استان با آن کشور نیز باشیم.

آقای بخشنده رییس اتحادیه صادرکنندگان قزوین در این جلسه گفت:در استان قزوین درتولید و صادرات خشکبار از دستگاههای مدرن استفاده می شود و می توانیم به بازار اوکراین نیز به عنوان بازار هدف نگاه کنیم.

وی افزود: نقش ICC در تبادل اطلاعات تجار دو کشور بسیار مهم است و ما در اتاق بازرگانی نگاه ویژه ای به کشورهای CIS  و اکراین داریم و به نظر می رسد نقاط مثبتی برای گسترش همکاری وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم.ایشان در ادامه به فعال بودن دفتر مشترک اتاق ایران و اوکراین اشاره کرد و یادآور شد: این مساله می تواند موجبات تقویت ارتباط تجار میان دو کشور را بیش از گذشته فرآهم آورد. رییس اتحادیه صادرکنندگان قزوین ادامه داد: یکی از جمله مشکلات تجارت با کشور اوکراین را ، دشواری ارتباط بین تجار کشور مبدا و مقصددانست که باید تمهیداتی برای رفع این مشکل لحاظ شود. همچمین یکی از مشکلات موجود تجار برای افزایش سطح ارتباطات، رفتار نامناسب با تجار هنگام ورود به کشورهای مبدا است که متاسفانه ما این مساله را هنگام ورود به کشور اوکراین شاهد هستیم.

یوری ماکاهان چوک نیزدر نشست عنوان داشت: باید موانع افزایش صادرات و واردات بین ۲ کشور برداشته و اطلاعات لازم نیز برای توسعه ارتباط تجاری فی ما بین نیز در اختیار گذاشته شود.این مسئول تجاری ادامه داد: برای تقویت ارتباط میان تجار ایران و اکراین در حال طراحی نرم افزاری هستیم که برقراری ارتباط میان تجار بین ۲ کشور را تسهیل کند.

ماکاهان چوک با معرفی شرکت تحت فعالیت خود، افزود: گروه آی سی سی، یک شرکت بین المللی زیر نظر کشور فرانسه بوده که ۱۲۴ کشور عضو آن هستند و ۶.۵ میلیون شرکت فعال در جهان با آن همکاری می کنند.

به گفته وی، این شرکت که به زودی ۲۰ سالگی خود را نیز جشن خواهد گرفت فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری فراهم کرده است.این مسئول تجاری کشور اوکراین در ادامه یکی از مهمترین فعالیت های این شرکت را ایجاد ارتباط بهتر میان تجار دانست و گفت: بدون شک حضور این گروه می تواند ارتباط بدون واسطه ای را بین تجار ایران و اوکراین برقرار کند.

جناب آقای دکتر حبیبی نیز در این جلسه با تاکید بر گسترش روابط تجاری استان و کشور اکراین ، فعالیت دفتر مشترک اتاق قزوین و اوکراین  به عنوان پایگاهی جهت شناسایی نیازهای کالایی فی مابین و توسعه روابط  تجاری و ایجاد دفاتر تجاری و بازرگانی فعال  را در کشور اوکراین را  بسیار مهم برشمردند و اظهار داشتند با توجه به اینکه استان قزوین در تولید انواع محصولات مصرفی بخصوص  بخش غذایی دارای مزیت خوبی می باشد باید از این فرصت صادراتی استفاده بهینه کرد. همچنین انتقال تکنولوزی تولید نیز می تواند برای دو طرف بسیار کمک کننده باشد  .  در ادامه ایشان خواستار ایجاد فضای امن تجاری در بازگشت پول حاصل از صادرات فعالان اقتصادی  استان از رئیس  بازرگانی خارجی اتاق بازرگانی اوکراین شدند و آن را از مهترین عامل در توسعه تجارت فی مابین عنوان داشتند. در پایان نیز صادرکنندگان به طرح سوال هایی در خصوص تجارت با کشور مذکور پرداختند.