وابستگی به اقتصاد تک محوری آینده‌ای جز شکست و محدودیت ندارد

سید علی محمد موسوی
دوشنبه, مهر ۱, ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰

وابستگی به اقتصاد تک محوری آینده‌ای جز شکست و محدودیت ندارد

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: کشور روزهای سخت تحریم نفتی و محدودیت‌های این مورد را به خاطر خواهد سپرد و امروز می‌دانیم وابستگی به اقتصاد تک محوری آینده‌ای جز شکست و محدودیت ندارد.

سید علی محمد موسوی بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین که با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار داشت: اقتصاد نفتی در تاریخ ایران منجربه ایجاد وابستگی به منبعی قوی و به ظاهر قدرتمند در کشور شده بود که با ایجاد تحریم و مشکلات اقتصادی به یک نقطه ضعف برای سوء استفاده دشمنان ما تبدیل شده بود.

وی بیان کرد: قطعا کشور روزهای سخت تحریم نفتی و محدودیت‌های این مورد را به خاطر خواهد سپرد و امروز می‌دانیم وابستگی به اقتصاد تک محوری آینده‌ای جز شکست و محدودیت نخواهد داشت.

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: در برنامه‌ریزی‌هایی که در همین مدت برای مقابله با این بحران در کشور انجام شد مسئله سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به عنوان یک نقطه اتکاء ارزشمند مورد توجه قرار گرفت و امروز با کاهش تصدی‌گری دولت و تلاش به سمت خصوصی شدن سیاست‌های حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی به اجرا گذاشته شد.

موسوی گفت: در این مسیر نیز روش‌های مختلفی برای جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد اقتصاد پویا و فعال امتحان شد که موجب شد کشور به تجربیات خوبی در این حوزه دست یابد.

وی عنوان کرد: امروز کشور تا حدودی توانسته است از وابستگی به منابع نفتی فاصله بگیرد و از این رو توجه به مالیات نیز توانسته است به عنوان یک روش حمایتی مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: کشور ایران ظرفیت‌های خوبی در حوزه کشاورزی، صنعتی، منابع و نیروی انسانی دارد که در این سال‌ها نتوانسته‌ایم به خوبی روی این دارایی‌های مادی و معنوی متمرکز شویم در حالی که بهره وری امروز به یک اولویت در دنیا تبدیل شده است.

موسوی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در به کارگیری این توانمندی‌ها و منابع بسیار اثربخش است و می‌تواند منجر به توسعه تولید و حمایت از اقتصاد داخلی شود.

وی افزود: در استان‌ها نیز باید سازوکاری مشخص برای حمایت از سرمایه‌گذاری تدوین شود و استان قزوین با ظرفیت و توانمندی ویژه باید در محلی واحد خدمات مورد نیاز این حوزه تجمیع و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.