پردیس شرکت های دانش بنیان را در قزوین راه اندازی می کنیم

دکتر هدایت الله جمالی پور
دوشنبه, تير ۱۶, ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶

پردیس شرکت های دانش بنیان را در قزوین راه اندازی می کنیم

استاندار قزوین گفت: با ایجاد پردیس شرکت های دانش بنیان در استان زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه و تولید محصولات تجاری رقابت پذیر را مهیا می کنیم.

هدایت الله جمالی پور درجلسه مشترک کارگروه‌های اقتصادی استان قزوین با حضور بابک دین پرست، روز یکشنبه در استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه وزیر کشور رویکرد توسعه اقتصادی دارد و با توجه با اتفاقاتی که رخ داده در مسیر رفع موانع تولید با جدیت وارد کار شده ایم.

جمالی پور تصریح کرد: قزوین یک استان اقتصادی است و همه فکر می‌کنند توسعه یافته و بدون مشکل است در حالی که این گونه نیست و چالش‌های زیادی دارد البته ظرفیت‌های بی بدیلی در صنعت، کشاورزی و گردشگری دارد که بالفعل نشده است.

وی اظهار داشت: همجواری با تهران از مشکلات است و همه دفاتر مرکزی و منابع مالی واحدهای صنعتی در تهران است و به همین دلیل منابع بانکی استان ضعیف شده و در پرداخت تسهیلات چالش جدی داریم.

استاندار قزوین یادآور شد: به نظر می‌رسد منافع اقتصادی واحدهای تولیدی در قزوین نیست و مالیات و عوارض را در تهران واریز می‌کنند که منطقی نیست و باید این رویکرد تغییر کند و منابع مالی کارخانه‌های استان به قزوین بازگردد و کارت بازرگانی از قزوین دریافت شود.

وی گفت: در سفر دیروز به طارم با محرومیت و مشکلات متعددی در این منطقه روبرو شدیم که باید برای حل آن اقدام شود و وجود ۲۱۳ کیلومتر راه که آسفالت نشده و نبود زیر ساخت‌ها از چالش‌های دیگر است.

جمالی پور اظهار داشت: بودجه عمومی استان مطلوب نیست و کمتر از ۲۷۰ میلیارد تومان در بخش تملک است که نمی‌تواند جوابگوی نیازها باشد و نشان می‌دهد از ظرفیت‌های بالقوه در استان به خوبی استفاده نشده است.

استاندار قزوین تصریح کرد: با وجود ویژگی‌های تاریخی و طبیعی در مناطق مختلف استان از جمله الموت و طارم نتوانسته ایم این ظرفیت‌ها را فعال کنیم و هر دو مظلوم واقع شده اند در حالی که مناطق بکر زیادی داریم که می‌توانیم به گردشگری رونق بخشیم.

وی اضافه کرد: در گردشگری تاریخی هم مشکل زیرساخت داریم و نبود هتل و پارکینگ ما را از ثروت این بخش محروم کرده و هنوز در استان خلق ثروت نداریم و برنامه ریزی درستی در دیده نمی‌شود.

استاندار قزوین بیان کرد: امروز شرایط سختی داریم و در شرایطی که صادرات غیرنفتی هم تعطیل شده و در حوزه ارزی به دلیل نظام مبادلات بین المللی هم مشکل داریم و کار سخت شده است.

وی اظهار داشت: جذابیت در عرصه گردشگری زیاد است و به هر سرمایه گذار پیشنهاد دهیم ظرفیت‌های فراوان است اما باید بتوانیم سایر نیازها را نیز تأمین کنیم و مهمترین راهکار تغییر رویکرد ما به سرمایه گذار است.

جمالی پور گفت: از ظرفیت کشاورزی، صنایع تبدیلی خوب بهره نگرفته ایم و هنوز به کشاورز برنامه الگوی کشت نداده ایم در حالی که قرار بود دشت قزوین برای تأمین نیاز ۲۶ میلیون نفر برنامه ریزی داشته باشد اما هنوز روش غرقآبی منابع آب زیرزمینی را تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: امروز آب یک ثروت بزرگ است اما ۹۰ درصد آب در کشاورزی مصرف می‌شود که اصلاح این عرصه ضروری است.

استاندار قزوین افزود: در بخش کشاورزی دیگر مانند گذشته نمی‌توانیم حرکت کنیم و استفاده از برنامه مدون و الگوی کشت ضروری است.

وی بیان کرد: وقتی سطح آب زیرزمینی تا ۱۵۰ متر در سال‌های اخیر پایین رفته باید با برنامه باشیم و به صنایعی اهمیت دهیم که کمترین مصرف آب و بیشترین بهره وری را بدون آلودگی محیط زیست داشته باشد.

ایجاد پردیس شرکت‌های دانش بنیان

جمالی پور ایجاد پردیس شرکت‌های دانش بنیان را مهم دانست و افزود: با توجه به صنایع استان و دانشگاه‌ها باید بتوانیم ارتباط این دو را برقرار کرده و به بهره وری برسیم.

وی اظهار داشت: امروز دیگر رویکرد مدیران استان بسرعت تغییر کرده و همه متوجه هستند که باید حامی و تسهیل گر تولید کننده باشند به همین دلیل جانشینی بانک‌ها را متوقف کرده ایم و دنبال احیای آنها و رفع موانع تولید هستیم.

استاندار قزوین تصریح کرد: بخش لجستیک در کشور خوب ساماندهی نشده در حالی که قزوین به دلیل دسترسی به شمال و شمال عرب کشور ظرفیت زیادی دارد و می‌تواند مدیریت توزیع را بر عهده بگیرد.

وی افزود: همراهی بازرسی و دیوان محاسبات و نمایندگان مجلس و همدلی و تعامل مدیران استانی بسیار خوب است و امیدواریم با راه اندازی پنجره واحد تا پایان خرداد ماه بتوانیم به تسهیل گری کمک کنیم.

استاندار قزوین چند درخواست را از معاون اقتصادی وزیر کشور مطرح کرد و گفت: برای افزایش میزان زمین‌های شهرک صنعتی کاسپین به میزان ۳۰۰ هکتار و واگذاری به شرکت شهرک‌های صنعتی که تقاضا محور است امیدواریم برای صنایع‌های تک، دانش بنیان و کم آب بر در آینده استفاده شود.

وی اظهار داشت: تقاضا داریم ۱۰ میلیارد تومان اعتبارات برق به دلیل مشکلات ایجاد شده به خزانه واریز نشود و بتوانیم از آن برای تأمین زیرساخت‌های انرژی و صنعتی استفاده کنیم.

استاندار قزوین در خصوص خرید گندم نکاتی را یادآور شد و افزود: گندم به میزان نیاز استان تأمین شود و خروج گندم تا تأمین نیاز استان ممنوع است و تنها در شرایط عادی با اولویت صنایع غدایی استان و سپس استان‌های هم جوار موافقت می‌کنیم.

هاب لجستیک مهمترین طرح استان است

وی با اشاره به ایجاد هاب لجستیک در استان قزوین یادآور شد: با تکمیل اتوبان آبیک به چرم شهر مسیر دسترسی به شرق و شمال غرب و شرق و فرودگاه امام نزدیک می‌شود و یک شاهراه ترانزیتی محسوب می‌شود و در کنار آن راه قزوین به الموت و تنکابن یک مسیر مهم اتصال به مازندران است و اگر بتوانیم هاب لجستیک را اجرا کنیم، قزوین می‌تواند به یک منطقه اقتصادی مهم تبدیل شود.

جمالی پور افزود: می‌توان قزوین ر ا به مرکز تبادل اقتصادی، انبارداری، ترانزیت و صادرات تبدیل کرد و در یک ۴۰ ساله همه نیازهای اقتصادی را تأمین کرد.